Alptekin Görünüş

Plastik Sanatlar, Akademisyen
Telefon / Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

Sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Bölümü, Seramik-Cam anasanat dalından 1992 yılında mezun olmuştur.

Farklı disiplinlerde kariyeri bulunmakla birlikte Güzel Sanatlar alanında, sosyal bilimler enstitüsü seramik-cam ana sanat dalında  yüksek lisans derecesiyle mezun olmuş ardından  “Ortaasya Kaya Resimlerine Yeni Önermeler” adlı eser metni ile özgün eserler üreterek  sanatta yeterlik çalışmaları yapmıştır.

1991-1996 yılları arasında TÜBİTAK M.A.M malzeme bölümünde Araş.Uzm.Hilkat Erkalfa danışmanlığında ileri teknoloji seramikleri, elektro seramikler, manyetik seramikler, cam, camseramikler, metalseramikler (sermet) alanında çok sayıda araştırmaları bulunmaktadır. Aynı kurumun malzeme bölümünde Araş. Uzm. Batu Bütün ve Arş.Uzm.Haydar Karagöz denetimindeki laboratuarlarda yaptığı araştırmalardan kayıp mum tekniği ile seramik kalıplama ve hassas döküm çalışmaları nedeniyle 1993 yılında Heykel Bölüm Başkanı Prof.Haluk Tezonar’ın daveti üzerine Heykel Bölümü’ne Hassas Döküm teknikleri alanında öğretim görevlisi olarak atanmış ardından çeşitli kuruluşlara da danışmanlık yapmıştır.

Sanat ve Tasarım alanında da mesleki çok sayıda çalışmaları bulunmaktadır. Heykel bölümünün kısıtlı alt yapısı nedeniyle yalnız heykel bölümünde kalmayıp farklı disiplinlerde de faliyet göstermiştir. Sanat eğitiminde çağdaş teknolojiler konusunda uzmanlaşarak kurumunu donatmış, çok sayıda üniversitenin kuruluş aşamalarında danışmanlık ve bilirkişilik yapmıştır.

Tersine mühendislik, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Destekli Modelleme (CAD/CAM), Masa üstü yayıncılık, Görsel anlatım tasarlama, İleri teknoloji seramikleri, Camseramikler, Metalseramik kompozitler, Kollaidal seramik kalıplama, Bilgisayara Dayalı Tekstil Uygulamaları ve CNC adaptasyon gibi çeşitli konularındaki başarılı çalışmaları nedeniyle, Grafik Sanatlar, Tekstil Tasarımı, Seramik ve Cam, Geleneksel Türk Sanatları,  Endüstriyel Tasarım ve İç mimarlık alanlarında da öğretim görevlisi olarak görevler almıştır. Plastik sanatlar alanında da özgün eserler üretmiş, ulusal ve uluslararsı çeşitli sergilere katılmış, çok sayıda resim heykel yarışmalarının jürilerinde görev almıştır.

Uluslararası Öğrenci Trienallerinde teknik çözümleme ve sergi düzenleme koordinatörlükleri yapmıştır. Sivil toplum kuruluşlarında da sanat eğitimi üzerine aktif görevler alarak Topluma Hizmet Uygulamaları’nda bulunmuş; Bakıma muhtaç çocukları sanatla buluşturmuştur.

Koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, çok yönlü yapısıyla halen aynı kurumda öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

 

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Örnek İşler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması