Alptekin Görünüş

Plastik Sanatlar, Akademisyen
Telefon / Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

Sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Bölümü, Seramik-Cam anasanat dalından 1992 yılında mezun olmuştur.

Farklı disiplinlerde kariyeri bulunmakla birlikte Güzel Sanatlar alanında, Sosyal Bilimler Enstitüsü seramik-cam ana sanat dalında Prof.Ateş Arcasoy danışmanığında 1994 yılında Yüksek Lisans derecesiyle mezun olmuş ardından Geleneksel Türk Sanatları alanında Doç.Didem Atiş Özhekim danışmanlığında “Ortaasya Kaya Resimlerine Yeni Önermeler” adlı eser metni ile özgün eserler üreterek Doktora derecesi Sanatta Yeterlik programını tamamlamıştır.

1991-1996 yılları arasında TÜBİTAK M.A.M malzeme bölümünde Araş.Uzm.Hilkat Erkalfa danışmanlığında ileri teknoloji seramikleri, elektro seramikler, manyetik seramikler, cam, camseramikler, metalseramikler (sermet) alanında çok sayıda araştırmaları bulunmaktadır. Aynı kurumun malzeme bölümünde Araş. Uzm. Batu Bütün ve Arş.Uzm.Haydar Karagöz denetimindeki laboratuarlarda yaptığı araştırmalardan kayıp mum tekniği ile seramik kalıplama ve hassas döküm çalışmaları nedeniyle 1993 yılında Prof.Erol Eti Dekanlığında dönemin Heykel Bölüm Başkanı Prof.Haluk Tezonar’ın daveti üzere Heykel Bölümü’ne Hassas Döküm teknikleri alanında öğretim görevlisi olarak atanmış ardından çeşitli kuruluşlara da danışmanlık yapmıştır.

Sanat ve Tasarım alanında da mesleki çok sayıda çalışmaları bulunmaktadır. Heykel bölümünün kısıtlı alt yapısı nedeniyle yalnız heykel bölümünde kalmayıp farklı disiplinlerde de faliyet göstermiştir. Sanat eğitiminde çağdaş teknolojiler konusunda uzmanlaşarak kurumunu donatmış, çok sayıda üniversitenin kuruluş aşamalarında danışmanlık ve bilirkişilik yapmıştır. Tersine mühendislik, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Destekli Modelleme (CAD/CAM), Masa üstü yayıncılık, Görsel anlatım tasarlama, İleri teknoloji seramikleri, Camseramikler, Metalseramik kompozitler, Kollaidal seramik kalıplama, Bilgisayara Dayalı Tekstil Uygulamaları ve CNC adaptasyon gibi çeşitli konularındaki başarılı çalışmaları nedeniyle, Grafik Sanatlar, Tekstil Tasarımı, Seramik ve Cam, Geleneksel Türk Sanatları,  Endüstriyel Tasarım ve İç mimarlık alanlarında da öğretim elemanı olarak görevler almıştır.

Plastik sanatlar alanında da özgün eserler üretmiş, ulusal ve uluslararası çeşitli sergilere katılmış, çok sayıda resim heykel yarışmalarının jürilerinde görev almıştır. Uluslararası Öğrenci Trienallerinde teknik çözümleme ve sergi düzenleme koordinatörlükleri yapmıştır. Sivil toplum kuruluşlarında da sanat eğitimi üzerine aktif görevler alarak Topluma Hizmet Uygulamaları’nda bulunmuş; Bakıma muhtaç çocukları sanatla buluşturmuştur. Koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, çok yönlü yapısıyla halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ nde öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır.

 

 

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Çalışmalarından Örnekler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması