Arif Esen Baykurt

Resim, Eğitmen
Telefon / Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

Malatya-New York (USA)

 

1971 Malatya’da doğdu.

1990 Lise’den mezun oldu.

1997 İnönü Üniversitesi Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Programını birincilikle bitirdi.

1998 Malatya Doğanşehir Polat Lisesi Resim öğretmeni olarak çalışmaya başladı,

2000 yılında öğretmenlikten istila edip Amerika’ya gitti. Farklı kültür ve sanat anlayışlarını inceleyerek ve yaşama dair deneyimler kazandı. Bunlar arasında; Amerika’da farklı kuruluşların Sanat ve Resim Yarışmalarına katılarak çeşitli dereceler ve onur belgeleri almıştır. SOHO-NYC international, Agora Gallery, Landmark Gallery, Findley Art League ve Toledo Art League gibi kuruluşlarda resimleri satılmıştır. Uzun süre Cadde Ressamı olarak çalışan Sanatçı, binlerce turiste resimlerini satarak yaşamını kazanmıştır. Ayrıca Türkiye genelinde bazı şehirlerde karma sergilere katılıp özel sergiler açmıştır.

2017 yılında ekonomik zorluklar nedeniyle Türkiye’ye dönmüştür.

2018-19 Malatya’da Özel bir Okulda yabancı dil öğretmeni olarak çalışmıştır.

2018- İnönü Üniversitesi, Sosyal Bilimler enstitüsü, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Anasanat Dalında Tezli Yüksek Lisans yapmıştır.

2020- İnönü Üniversitesi, Sosyal Bilimler enstitüsü, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Anasanat Dalında Sanatta Yeterlilik PhD. Öğrencisidir.

 

Sanat Anlayışı:

Baykurt, Amerika’daki sanatsal ve sosyolojik yapıyla ilgili deneyimlerini, Doktora programlarında akademik bir platforma taşımayı hedeflemektedir. Sanat yaşamında en çok etkilendiği sanatçılar: Halil Akdeniz, Antoni Tàpies, Franz Kline, Novak Slunjski, Harlies Hoevers, Stefan Fiedorowicz’dir. Resimlerini geometrik soyut çalışmalarla sürdüren sanatçı, aynı zamanda Doğu Mitolojisi, Görsel Algı, Nörobilim ve Nöroestetik üzerine yoğunlaşmaktadır.

Sergi Eseri Üzerine:

Çalışma 100 x 120 cm ebadında dikey dikdörtgen tuval üzerine karışık teknik ile dikey kompoze edilmiştir. Kompozisyondaki formlar, aynı yönde yüzeyin üst ortasından alta doğru hareketle ilerlemekte ve bu durum çalışmaya yüzeyde kapalı kompozisyon oluşturacak şekilde yerleşmektedir. Kompozisyonda tonsal, lekesel ağırlık ise alttaki yüzeydedir.

Yüzeydeki dokuda derz sıva ve telis kullanılıp formlarda impasto (kalın boya) uygulanışı yüzeyde farklı dokulara yer vermiştir. Formlar çizgisel dalgalı bir kavisle konumlanmıştır. Yüzeylerde ise oran olarak en büyük biçim A-formu olup bu formun parçalanması bir dinamizm oluşturmaktadır. Ayrıca formlar arasındaki boşluklar ritim, gerilim ve hareket oluşturarak yüzeyden monotonluğu kaldırmıştır. Yüzey ve form renkleri ahenk taşıması için birbirini tamamlayan renklerden seçilmiştir. Yüzeyde mekân ve figür algısına yer verebilecek unsurlardan kaçınılmış olup espasa, dokularda, üç boyutlu fırça darbelerinde ve A formunda rastlanır. A formu altın metalik rengi, üç boyutlu derinliğiyle ve orantısız büyüklüğüyle yüzeyde en başat odak noktasıdır. Son olarak A formundaki realist derinlik üçgen formuyla sabitlenmiştir denebilir.

 

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Örnek İşler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması