Ayşegül Polat

Resim
Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

1967 yılında doğdu. 

Bir düzlem üzerinde zaman, mekan, insan ve doğa betimlemelerinin ayrıntılı derinliğine hayran olduğu minyatür sanatına gelecekte naif resim yapmak amacıyla girmişti. Ancak gayb aleminin gölgesi, iki boyutlu sanat, Ayşegül’ü Türk Süsleme dünyasına çekti ve Cahide Keskiner başkanlığında, Kültür Bakanlığı bünyesinde açılan iki yıllık tezhip eğitimi sınavını kazanarak başladığı kursu, 16.yy’da Topkapı Sarayı nakışhanesinin baş müzehibbi Karamemi tarzı çiçeklerle bezenmiş kendi tasarımı olan Hilye-i Şerif i tamamlayarak pekiyi dereceyle bitirdi. 

2003 yılında başlayan sanat serüveni süresince, usüllerine uygun bir şekilde süslediği kıymetli hatlar, özel koleksiyonlarda ve çeşitli karma sergilerde yer aldı. 

Kopya olarak Kelile ve Dimne sahneleri, Ali Üsküdari çiçekleri, Levni’nin sazendeleri ve kendi tasarımıyla Batman’da Sel ve Kuğu Maşallah isimli minyatürler çalıştı. Minyatür sanatı uğruna sabırla yaptığı çalışmaları 2012’ye kadar devam etti. 

2015’de geleneksel minyatür ve tezhip sanatındaki sağlam görü ve desen tekniğinin üzerine; arayışına evrenin su ve renklerdeki izdüşümünü takiple devam etti ve suluboya resim sanatıyla tanıştığından beri üç boyutlu bir çokseslilik yaratmanın peşinde…  

Suluboyalarını, çiçeklerde bir durum öyküsü ile manzaralarında hikaye örgüsü olarak iki ana grupta topluyor. 

Çalışmalarında kadın portrelerine karışık teknik ile yer vermekte.


Resim sanatı yolculuğu Yalçın Sadak ile sanat  tarihi seminerleri zemininde devam ederken, Artev Sanat Galerisi çatısı altında, İclal Erentürk Güçsav ile bir yıl süresince, soyut çizimlerle, ölü doğa çizimleri ile, amorf formlarla ve suluboya renk çalışmaları içerikli uygulamalı temel sanat eğitimine başladı, yine aynı çatı altında iki yıl boyunca, Hale Şakar Ürkmezgil ile figüratif çizim, perspektif, fotoğraf okuma çalışmaları yaptı ve akrilik, pastel karışık teknik uygulamalarını ve karakalem çizimleri Artev Sanat Galerisinde karma sergide sergilendi. 

2015 de başladığı Saim Altuncu atölyesinde suluboya çalışmalarına devam etmektedir. 

Son Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020 / Last update: July, 2nd 2020

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Örnek İşler

1 Yorum

  • Gönül Uz
    24 Mart 2021

    Kutlarım

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması