Hidayet Aksu

Grafik Tasarım
/ Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

1957 Afyonkarahisar’da doğdu.

İlk ve orta öğretimimi orada tamamladı.

1976 yılında kazandığı İDGSA Yüksek Resim ve Yüksek Dekoratif Sanatlar bölümlerinden Dekoratif Sanatları seçerek tanıştığı Grafik Bölümünü 1981 yılı yaz döneminde bitirdi.

Eğitim döneminde 1,5 yıl kadarını Yazı grafiği hocam rahmetli Prof. Emin Barın’ın Çemberlitaş’taki cilt ve yazı atölyesinde ona yardımcı olarak geçirdi. Hocanın yazıya estetik ve doğru bakış açısı yaklaşımlarını öğrenme ve kendini geliştirme şansı oldu.

Ankara’da geçirdiği askerliğinin hemen sonrasında TCMB Banknot Matbaası’nın açmış olduğu sınavı kazanarak 1984 yılında 30 yıl süren bir çalışma hayatına başlamış oldu.

Estetik, baskı ve tekniğin en üst düzeyde kullanıldığı, baskıda çizgi kalınlıklarının mikronlar üzerinden konuşulduğu ve tasarım dünyasında çok özel bir alan olan Banknot ve Değerli evrak tasarımı konusunda  Yurt içinde ve dışında eğitimler aldı. Gerekli olgunluğa eriştikten sonra çalışmaları uygulanmaya başladı. Birçok banknotun tasarımını yaptı.

Bunun dışında çalışma hayatı boyunca çeşitli konu ve alanlarda tasarı ve uygulama çalışmaları oldu.

1991 yılında Ankara Valiliği Çevre Vakfının düzenlediği çevre konulu Afiş yarışmasında birincilik ödülü ve PTT’nin Yunus Emre Sevgi Yılı pul kompozisyonu yarışmasında 2 tasarımın da birinciliği paylaşarak basılması başarılarına örnek olarak verilebilir.

Hidayet Aksu emekli olduktan sonra  Datçaya yerleşti. Kısa bir süre sonra, rahatsızlığının artması nedeniyle 2019 yılında aramızdan ayrıldı.

 

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Örnek İşler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması