Şebnem Uzunarslan

Tasarım
Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

1988’de Mimar Sinan Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

1991’de “İstanbul’da Satışa Sunulan ve Tüketilen Mobilyalar” başlıklı tezi ile aynı kurumda yüksek lisansı bitirdi.

Ahmet Kaleli Design, Ateş Mimarlık A.Ş. gibi firmalarla profesyonel meslek ortamında yer aldıktan sonra, Ars Design Ltd.Şti kurucu ortağı olarak, iç mimari proje ve mobilya tasarımı alanında çok sayıda uygulama gerçekleştirdi.

1995’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü’nde, Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.  2002’de “Erken Cumhuriyet Dönemi Konutlarında Mekan ve Mobilya” başlıklı doktora tezini tamamladı ve 2003’de Yardımcı Doçent oldu. İç Mimari Proje, Mekan, Mobilya ve Endüstriyel Tasarım Tarihi, Mobilya Tasarımı, Deneysel Tasarlama, Deneyim Tasarımı, Sanat Tarihi ve Erken Cumhuriyet Dönemi araştırma alanlarıdır. Bu alanlarda dersler vermekte, ulusal ve uluslararası sempozyum ve konferanslarda bildiriler sunmakta ve workshop yürütücülüklerine devam etmektedir. I

İstanbul Design Week, IKSV Tasarım Bienali, All Design gibi etkinliklerde, ve ayrıca IMMIB, TFF gibi kurumlar ve endüstriyel üretim yapan firmalarla çok sayıda workshop projeleri gerçekleştirmiştir.

İç mimarlık eğitimi, deneyim otelleri, sanat- moda- mekan- mobilya ilişkisi, deneysel ve sembolik mobilya tasarımı, günümüzde geleneksel /endüstriyel üretim, kamusal mekan – mobilya ilişkisi üzerinden çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezleri çalıştırmıştır.

Akademik alanda, çok sayıda sempozyum ve konferans organizasyonunda görev almaya devam etmekte, Doktora ve Yüksek Lisans öğrencileri ile birlikte; verdiği dersler kapsamında, seminerler düzenlemektedir.

Design Principles & Practices International Journal, Vekam (Vehbi Koc Ankara Studies Research Center)- Journal of Ankara Studies, DAKAM, IJAUS (International Journal of Architecture and Urban Studies), Tasarım-Kuram gibi hakemli yayınlarda editörlük, DATUM, IDA, Tasarım Vakfı, ETAM ve  YEM merkezli mesleki araştırma ve projelerde ve pek çok etkinlikte bilim kurulu üyelikleri bulunmaktadır.

CNN Türk ve ARD German TV’de mesleki röportajları da yayınlanmış, İç Mimar, Mimarlıkta Malzeme, Boyut Yayın Gurubu Mesleki Dergileri, Maison Française ve House Beautiful gibi yayınlar ve akademik kitaplar için makaleler yazmış, yayın danışmanlıkları yapmıştır.

“Akademik Dilde Mobilya / Furniture of Academic Language” başlıklı, bir derleme kitabı yayınlanmış olan H.Ş.Uzunarslan’ın, “Konutta Zaman: Erken Cumhuriyet’in Mekanlarında Hayat…” kitabı yayın aşamasındadır. Ayrıca fotoğraf, dijital sanat ve enstalasyon çalışmaları yapmaktadır.

Misafir öğretim üyesi olarak yurt içi ve yurt dışında pek çok üniversitede görev almış olan H. Şebnem Uzunarslan, akademik çalışmalarına; Mimar Sinan G.S. Üniversitesi ve Vakıf Üniversitelerinde devam etmektedir.

Ayrıca mesleki faaliyetlerini Londra’da kurduğu “Experidea Co.” tasarım ve danışmanlık şirketi üzerinden, İstanbul-Londra eksenli olarak da sürdürmektedir.

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Çalışmalarından Örnekler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması