Ünal Sarıhan

Grafik Tasarım, Resim
Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

01.04.1935 tarihinde Fatsa’da doğdu. İlk ve ortaokulu Fatsa’da, liseyi Zongul­dak Çelikel Lisesi’nde bitirdi. 1958’de Güzel Sanatlar Akademisi’nden bölüm birincisi olarak mezun oldu.

Fatsa Ortaokulu’nda iki yıl Resim ve Sosyal Bi­limler öğretmenliği ile müdür yardım­cılığı yaptı.

1962’de İzmir DYO Boya Fabrikaları’nda Reklâm ve Halkla İlişkiler Md. olarak başladığı iş hayatına 1975 başında aynı görevlerle Yaşar Holding’te devam etti.

İlerleyen yıllarda aynı grup için­de Türk Tuborg, Ege Gübre, Altın Yu­nus ve Tütünbank’ın tanıtma depart­manlarını kurdu ve yönetti. 1981’de İstanbul’da kurdukları kendi şirketleri Arma Tanıtım Ajansı’nı 1984’te oğluna devrettikten sonra İzmir’de Tarişbank ve Yeni Asır Gazetesi’nde çalışmalarına devam etti. Son olarak İs­tanbul’da Famerit firmasının Bölge Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 1993’ten itibaren tüm zamanını resim çalışmalarına verdi.

Çalışma yıllarında kültür ve sanat yaşantımızda saygın bir yeri olan DYO Resim Yarışmaları’nı başlatıp uzun yıllar yönetti. Pınar Süt Çocuk Resimleri, Tuborg Heykel ve Karaoğlu Desen Yarışmaları’na katkıda bulundu. Yazar, çizer ve çok yönlü sanatçı kişiliği ile yıllar boyu DYO’dan Haberler, Al­tın Yunus, Bilim Birlik Başarı gibi kurumsal der­gileri yayınladı. Pek çok sanat ve kültür yarışmalarında jüri üyeliği yaptı. Raks amblem yarışmasında (1986) 2. Ödülü aldı. Birçok karma sergiye katıldı. Birçok kentimizde kişisel sergiler açtı.

Ünal Sarıhan, Haziran 2001’de vefat etti ve vasiyeti gereği çok sevdiği Fatsa’da toprağa verildi.

 

Sanatçı ve Sosyal Kişiliği:

Ünal Sarıhan’ın grafik sanatlar alanındaki çalışmaları Türkiye’de sanayileşmenin hızlandığı 60’lı yıllarda başlar. 1962’de DYO Boya Fabrikaları’nda reklâm ve halkla ilişkiler müdürü olarak çalışma hayatına başladıktan sonra bu gruba bağlı birçok firmada görev yaparken sayısız iş üretmiştir. Dyo amblemi başta olmak üzere, Yaşar Holding, Botaş Ambalaj, Ege Gübre, Akril Kimya, Otak Mimarlık, Bintur Turizm, Tifset Matbaacılık, Elmas Nakliye ve Yaşar Dış Ticaret gibi grup şirketlerinin logolarını ve kurum kimliklerini tasarlamış ve uygulamıştır.

Dyo’dan Haberler dergisinin tasarımı ve sayısız kapak tasarımı, illüstrasyon ve karikatürler, masa takvimleri yaptı. Özellikle rakamlı, kuş ve kelebek serilerinden oluşan grafik ve illüstrasyonlu takvim çalışmaları o yıllarda çok beğeni toplamıştır.

Grafik sanatının pek çok alanında, boya kutu etiketleri, renk katalogları, sayısız broşür katalog, tabela, fuar stantları gibi pek çok alanda işleri daha o yıllarda adı bile konmamış olan kurumsal kimlik bütünlüğü içinde tasarlamış ve uygulamıştır.

Ünal Sarıhan’ı sadece bir grafik tasarımcısı değil, gazetelerde köşe yazıları yazan, karikatürler çizen, çok yönlü, renkli ve neşeli kişiliğiyle İzmir’in sosyal ve kültür yaşamında yer edinmiş bir kişilikti. Türkiye’de, özellikle İzmir’de Halkla İlişkiler branşının gelişmesinde öncü rol oynayan, Ege Halkla İlişkiler Derneğinin de ilk başkanıdır da aynı zamanda.

Fikir babası ve yöneticisi olarak uzun yıllar Dyo Resim yarışmaları ile resim sanatımıza sayısız eserin kazandırılmasına vesile olmuş bir kişi olarak resimden hiç uzak kalmamıştır. Önceleri karma sergilere katılarak başlayan çalışmalarına 90’lı yılların ortalarından sonra tamamen ağırlık verdiğini görüyoruz.

Ünal Sarıhan özellikle soyut kompozisyonlar, boşluk ve form ilişkileri üzerinde guaj-akrilik çalışmalar yaptı. 80’lerde ağaç kompozisyonları ile başlayan yolculuğu futuristik formlardan oluşan kompozisyonlarla devam etmiş, son döneminde uzaysı form ve espaslardan oluşan yalın renk kompozisyonlarına varmıştı.

 

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Örnek İşler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması