Zeynep K. Bingel

Ürün tasarımı, Akademisyen
Telefon / Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

Adana’da doğdu.
İlk, orta ve liseyi tamamladıktan sonra yetenek sınavlarını kazanarak Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MÜGSF) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’ne girdi.

1996 yılında mezuniyetinden sonra, dönemin krizi ile boğuşarak çeşitli reklam, televizyon ve tasarım firmalarında çalıştı. Çalışmaya devam etti; 2001 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Endüstri Ürünleri Tasarımı Anasanat Dalı yüksek lisans programına girdi ve ertesi yıl aynı bölümde kadrolu Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.

2004 yılında master programından; ve 2009 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Anabilim Dalı Doktora programından mezun oldu.

Halen Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde ders yürütmektedir.
Mesleki ilgi alanları ürün tasarımı, kullanıcı- ürün etkileşimi, ürün dili, tasarım tarihi, evrensel tasarım eğitimi ile tarih, sosyoloji, psikoloji, ve felsefedir. Avrupa ekolü çizgiroman okuru ve takipçisidir.

Üç boyutun büyüsüne ambalaj etiketi okuyarak başlamıştır, lise sonda tutulmuştur. Teknik ve sanatın birleşimi olduğuna inandığı mesleğini severek sürdürmektedir. Canlı cansız nesnelerin diline, sözlerine ve, her birinin hikayesi olduğuna inanarak derinleşmektedir.

She was born in Adana.

After completing primary, secondary and high school, she passed the entrance exams and enrolled Marmara University Faculty of Fine Arts (MÜGSF) Industrial Product Design Department as an undergraduate student.

After her graduation in 1996, she struggled with the crisis of the period and worked in various advertising, television and design companies.

Enrolled Marmara University Fine Arts Institute Industrial Product Design Department’s Masters Program in 2001, and the following year she started tenure as Research Assistant in the same department. Has completed her PhD at Mimar Sinan University, Institute of Science, Department of Industrial Product Design Program in 2009.

Currently teaches at Marmara University, Faculty of Fine Arts, Department of Industrial Product Design Program.

Her professional interests are product design, user-product interaction, product language, design history, universal design education and sociology, psychology, history and philosophy. She is a reader and follower of European comics.

She initially exposed to the magic of three dimensions by reading the packaging label and became possessed by the end of high school. Continues her profession, which she genuinely believes is a combination of technique and art. Her fondness deepens by the belief of that animate and inanimate objects all have a language, words and that each one has a story.

 

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Çalışmalarından Örnekler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması