Tüm Sergileri Göster

Akife Dekeli “Nesnel Dönüşüm”

05 Ağu 2020 - 19 Ağu 2020
Akife Dekeli uzun bir süredir portre çalışıyor, bunun üzerinde denemeler, derinlemesine çalışmalar yapıyordu.

Son dönemlerde de dönüşmüş neslerle oluşturduğu kolajlı portrelere yöneldi.

Akife Dekeli bu çalışmalarında geçmişe ait ama kendisi için önemli olan değerleri kolajlarında kullandığı kitaplar, fotoğraflar mektuplar gibi materyal ile vurgulaya çalışıyor. Kolaj üzerine portreleri ile izleyicide geçmişi ve şimdiyi sorgulatmayı amaçlıyor.

Sanatçının kolaj malzemesi üzerinde uyguladığı teknikler ve bütüne yüklediği yeni anlamları her izleyici belki aynı şekilde algılanmayabilir. Sanatsal yapıtların sanatçı-eser-izleyen üçgeninde daima farklı ve özel bir anlam kazanması da böyle bişey değil midir zaten?

İzlerken sizi kendi içsel yolculuğunuza davet eden 33 eserden oluşan bu güzel sergimize hoşgeldiniz diyor, iyi izlenceler diliyorum.

 

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery-2020

_________________________________

Kolaj tekniği ile birbirinden farklı malzemelerin ve üretim tekniklerinin kullanımı, sanatçıya çok geniş bir ifade özgürlüğü sağlar.

Sanatçı ister malzemenin var olan anlamından yola çıkarak, isterse de plastik açıdan var olan biçimsel değerlerini kullanarak yeni bir anlam ortaya çıkarabilmektedir. Bu da sanatçıya içerik ve biçim anlamında yeni düşünceler yaratma kolaylığı sağlamaktadır.

Portre, sanatın başlangıcından günümüze kadar her döneminde sıklıkla kullanılmıştır. Kolaj tekniği ile birlikte sanat için üretilmemiş çoğu malzeme bir araya getirilerek sanatsal bir anlama kavuşmuştur.

“Eserlerimde, insan olma ve diğer varlıklardan ayrılma adına içinde olan tümlenme kaygısını, geçmişten kopmamaya çalışmak, fakat aynı zamanda gelişen yeniçağa ve teknolojiye de ayak uydurmak, beraberinde bugünde kalabilmek gibi üç zamanlı yaşamını, kolaj’ın önceden yapılmış fakat bu güne ve geleceğe farklı gerçeklikle yerleşme durumunu kullanarak, içerik ile tekniği düşüncesine uygulamaları ile gerçekleştirdim.

Bu amaçla portre resimleri kolaj tekniği ile birleştirip izleyicide geçmişi ve şimdiyi sorgulatmaya çalıştım. Resimlerimi yaparken malzemeden gelen baskı, yazı gibi unsurlarının kaybolmamasına özen gösterip, onları da resmin içine katmaya çalıştım. Böylece kolaj’la, eskiye değer vererek bu günde var olmasını sağladım.

Ben geçmişin değerini kolajda kullandığım materyal ile vurgulaya çalışıyorum. Yazılı, basılı, tüm bilgi kaynaklarının kaybolmadan saklanmasını kolaj malzemesini portrenin alt yapısına koyarak, resmin değeri haline getirmek ve izleyen üzerinde merak uyandırmak istedim.”

Sanatçının kolaj malzemesi üzerinde uyguladığı teknikler ve bütüne yüklediği yeni anlam izleyici açısından aynı algılanmayabilir. Bu da kolaj tekniğinin kaygan ifade biçimini yansıtmaktadır. Tıpkı insan oğlunun zamana ve duruma göre biçimlenmesi gibi.

Akife Dekeli

Artsonline Web Art Gallery-2020

_________________________________

Akife Dekeli

Ankara doğumlu sanatçı; 1984’de Ankara Gazi Üniversitesi, Endüstriyel Sanatlar Fakültesi Teknoloji tasarım bölümünü, 2012’de Ankara Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünü bitirmiştir.

2019’da Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bileşik Sanatlarda Yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

23 Yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitimci ve idareci olarak görev yapmış, 2014-16 arasında özel bir üniversitede yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

4 kişisel sergisi 3 uluslar arası karma sergi ve 60’ı aşkın karma sergiye katılmıştır.

2017  Ekim  ‘’World Calligraphy Biennale of Jeollabuk-Do  /Korea Bianelin’e ve 3 uluslararası sempozyumda yer almış bildiri sunmuştur. Pekçok karma sergiye Küratörlük yapmıştır. Kurucusu olduğu mArt sanat akademisini Perküsyon ve orkestra sanatçısı akademisyen kızı İrem Dekeli ile birlikte yürütmektedir. Çalışmalarına da bu akademide devam etmektedir.  Çocuk ve yetişkin eğitimi proğramlarını MART atölyesinde yürütmektedir.

Sanatçı eserlerinde insanı içine alan konuları ele almakta olup, insan yüzü ve bedeni onun çalışmalarının temel kaynağı olmuştur. Hakikati beden’in ve yüz’ün derinliklerinde aramaktadır. İnsanın tümlenme kaygısını irdelemektedir.

BİYOGRAFİSİ

_________________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_________________________________

Akife Dekeli “Nesnel Dönüşüm”
  • Tarih: 05 Ağu 2020 - 19 Ağu 2020
  • Yer:www.artsonlinegallery.com
  • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
  • Sergi Süresi:15 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması