Tüm Sergileri Göster

Ali Can Metin “Aforizmalar” Afiş Tasarım Sergisi

10 May 2021 - 24 May 2021
Bu sergi projesi açıldığında ben yine heyecanlandım. Çünkü aynı cümle içinde Kafka, aforizmalar ve afiş tasarımı kelimeleri yer alıyordu. Bunu söyleyen de daha önce “PUP Regular” Yazı Tasarım sergisini açan Ali Can Metindi. Yani heyecanlanmak normal, değil mi?

Bu ticari grafikten farklı, kültürel afişlere öğrencilik yıllarından beri ilgim var. Hatta bu sergi İDGSA mezuniyet projem “İnsan insanın kurdudur” konulu mezuniyet projemi hatırlattı bana. Yani ben çok sevdim.

Ali Can Metin, “Franz Kafka, Aforizmalar” kitabından hareketle oluşturduğu 20 çalışmadan meydana gelen bu yeni sergisi ile her izleyeni kendi dünya penceresinden bakarak yorum yapmaya davet ediyor, onlara içindeki farklı özneleri ortaya çıkarma ve keşfetme deneyimini yaşatmayı hedefliyor.

Tabi yine söyleyeceğim, sergi anı defterine duygu ve düşüncelerinizi not düşeceğiniz için şimdiden teşekkür eder, deneyimlediğiniz bu sergimden hoşnut kalmanızı diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery – Mayıs 2021

_______________________________

Kafka, “Aforizmalar”ı 1917 –1920 tarihleri arasında “Günah, ıstırap, umut ve doğru yol” ve “O: 1920 Günlüğünden” başlıklarıyla iki bölüm halinde hayatının kederli bir döneminde kaleme almıştır.

1924 yılında dünyadan ayrılan Kafka yakın arkadaşı Max Brod’a yazdığı eserlerin ortadan kaldırılmasını vasiyet etse de Brod onun eserlerinin ve hayatının tüm dünya tarafından bilinmesi gerektiğini düşünerek eserleri yayımlamıştır. Eserler birçok dile çevrilip tüm dünyadan okuyucular ile buluşmuş ve Kafka dünya edebiyatının en önemli isimleri arasında yerini almıştır. Türkiye’de 2016 yılında Sis Yayıncılık tarafından yayımlanan ve Emel Erdoğan tarafından çevrilen “Franz Kafka, Aforizmalar” kitabı izlemekte olduğunuz bu afiş sergisinin konusu olmuştur.

Sergide yer alan 20 afiş tasarımı kitabın “Günah, ıstırap, umut ve doğru yol üzerine aforizmalar” bölümünde yer alan 104 aforizma içinden seçilerek yorumlanmıştır. Yorumlamalar Kafka’nın da 72’nci aforizmasındaki “Bir insanda birbirinden apayrı öylesine farklı algılar vardır ki; aynı nesneyi değişik algılarlar. Buradan aynı insanda farklı özneler olduğu sonucu çıkartmak gerekir” tespitine dayanmaktadır. Bu tespitten yola çıkarak tasarlanan afişlerle, izleyiciye kendi içindeki farklı özneleri ortaya çıkarma ve keşfetme deneyimi yaşatmak hedeflenmiştir. Oluşturulan görsel dilin “bireysel algılama” olgusuna dayandığı söylenebilir.

Sergimi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.

Ali Can Metin
Artsonline Web Art Gallery – Mayıs 2021

_______________________________

Dr. Öğr. Üyesi Ali Can Metin

1977 İstanbul’da doğdu.

2000 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde Lisans Eğitimini tamamladı.

2008 MÜGSF Güzel Sanatlar Enstitüsünde Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı.

2006 MÜGSF’de Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.

2017 MSGSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanatta Yeterlik Eğitimini tamamladı.

2018 ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarımı Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak göreve başladı.

DEVAMI

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Ali Can Metin “Aforizmalar” Afiş Tasarım Sergisi
 • Tarih: 10 May 2021 - 24 May 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:15 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

11 Yorum

 • Nurettin Bektaş
  10 Mayıs 2021

  Alican yapıtlarını çok beğendim, harika yorumlamışsın , yürekten tebrik ediyorum.Başarılarının devamını diliyorum. Sevgiler..
  Nurettin Bektaş

  • Ali Can Metin
   12 Mayıs 2021

   Beğendinize çok sevindim hocam sevgiler, saygılar 😊🍀

 • Birol Şahin
  10 Mayıs 2021

  Ali Can hocam,
  Online sergini büyük bir keyifle inceledim. Her bir çalışman hayranlık uyandırdı bende. Tebrik ediyorum.
  Sevgiler.
  Birol Şahin.

  • Ali Can Metin
   12 Mayıs 2021

   Çok teşekkür ederim Birol abi 30 yıl önce ilk tasarım derslerimi senden almiştım, şimdi işlerimi beğenmen beni çok sevindirdi.. sevgiler, saygılar 😊🍀

 • Cemile Aydın Yıldız
  10 Mayıs 2021

  👏🏻👏🏻👏🏻Tebrik ederim, hepsi çok güzel. Başarılar Dileriz Her An’da.

  • Ali Can Metin
   12 Mayıs 2021

   Çok teşekkür ederim Cemile sevgiler selamlar 😊🍀

 • Nazan Özman
  11 Mayıs 2021

  Her bir afiş tasarımınızda çok güçlü bir grafik tasarım eğitiminin izleri var. Serginizi büyük bir beğeniyle izledim. Akademi Yüksek Lisans diploma proje sunumum “Anne ve Bebek Sağlığı”
  10 adet afiş tasarımı içermekteydi. Bir önceki serginizi de büyük bir beğeni ve heyecanla izlemiştim. Bu serginiz de çok güzel. Yolunuz açık ve başarılarla dolu olsun.

  • Ali Can Metin
   12 Mayıs 2021

   Çok teşekkür ederim Nazan hanım, işlerimi beğenmeniz beni çok sevindirdi. Bu vesile ile MÜGSF ve MSGSÜ Grafik bölümü değerli hocalarına aldığım eğitim için birkez daha teşekkür ederim.

 • Melek Ozkan
  12 Mayıs 2021

  Sevgili kuzen, calismalarini ilgi ile inceledim ve cok begendim: her biri ayri guclu ve anlamli. Tebrikler, basarilarinin devamini diliyorum. Xxx

  • Ali Can Metin
   12 Mayıs 2021

   Teşekkür ederim Melek, çalışmaları beğendiğine sevindim.

 • NİLÜFER İNALTONG
  29 Mayıs 2021

  Ali Can Bey, defalarca incelenecek , üzerinde çok düşünülecek güçlü ve başarılı çalışmalarınızdan dolayi sIzi kutlarım.
  Nilüfer İNALTONG

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması