Tüm Sergileri Göster

Alptekin Görünüş “Gölge Oyunları” Kişisel Resim Sergisi

30 Ağu 2021 - 19 Eyl 2021
Işıktan ve karanlıktan oluşan gölgelerin oyunudur sanat!

Pek çok yaklaşım, bakış açısı olduğu gibi böyle de tarif edebiliriz sanatı. Yılların içinden sentezlenerek gelen sanatsal yapıtlar sonraki kuşaklara ilham kaynağı olur tıpkı bu “Gölge Oyunları” sergisinde Alptekin Görünüş’e olduğu gibi, buralardan hareketle yeni yollara sapılır, yeni form ve sözlere ulaşılır.

Çoğunluğu renkli mürekkep çalışmalardan oluşan bu gölge oyunları karakter sergisi 28 eserden oluşuyor. Sanatçı bunların kullanımını serbest bırakarak adeta anonimleştiriyor ve doğal ortamına bırakıyor.

Benim çok sevdiğim bu sergi ile yeni sezonumuzu da açmış oluyoruz. Sergi Anı Defterine yazacağınız yorum ve düşünceleriniz bizleri motive ve mutlu edecektir. İyi bir sergi deneyi yaşamanız dileğimle sevgi ve saygılar…

Hakan Sarıhan

Artsonline Web Art Gallery – Ağustos 2021
_______________________________

Gölge oyunları, geneksel olarak hayvan derilerinden kesilerek hazırlanmış insan, hayvan, eşya gibi figürlerin bir ışık kaynağı önünde oynatılarak, gölgelerinin gerdirilmiş, beyaz bir perdeye düşürüldüğü gösteri sanatıdır diyor Metin AND, “Geleneksel Türk Tiyatrosu”, İnkılâp Kitabevi, İstanbul, 1985

Sanat bir gölge oyunudur, ışığın gölgenin seslerin olduğu bir doğaçlamadır, doğanın sentezidir, izlenim ve birikimin dışa vurumudur. Kişisel olarak sanatçının eserleri, ürettikçe evriliyor, gelişiyor, eleştiriliyor, tartışılır hale geliyor. Sanat eseri üretimi, çeşitli görsel, işitsel örneklerin kılavuz alarak seçilmesiyle başlıyor ve eserler bu kılavuzların yorumlanmasıyla doğaçlanarak üretiliyor. Sanat bir doğaçlamadır ve bence kurgulanarak tasarlanamaz. Sanatçının seçtiği, algıladığı, dikkatini çeken görsel ve işitsel algılar kendi içinde mutasyona uğrar değişir gelişir. Aynı doğadaki varlıkların mutasyona uğraması, şartlara göre evrilmesi ve bu değişimin genlerle aktarılarak sonraki nesillere iletilmesi gibi düşünebiliriz fakat bunun için telif ücreti ödemiyoruz.

Sanatçının diğer sanatçıların eserlerinden etkilenmesi, örnek alması ve eserlerinin evrilmesi kaçınılmazdır o nedenle üretilen eserlerin bir sonraki nesilin algısına sunulması, gelecekte çok daha karmaşık eserlerin üretimine, yeni sanat akımlarının kültürlerle etkileşimine, günümüzdeki çağdaş sanatın çok daha farklı yorumlanarak evrilmesine sebep olacağı kesindir.

Gölge oyunları bir gelenektir, eserler zamanla ikonlaşır fakat tazelemek için bir bahane bekler. İşte o bahane bu sergide gizli. Gölge oyununda kullanılan, eserlerin evrilebilmesi için bu eserlerimi oyuna açıyorum. Birbirinden farklı çağdaş kültür eserlerinin birbiri arasında aktarılarak evrilmesi için bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu mobil sergimde sunduğum tüm sayısal görseller bu sınırlı özünürlükleri ile dijital olarak çoğaltılabilir, kesilebilir, değiştirilebilir, gölge oyununun yaşaması ve sanatın evrilmesi için kullanılabilir.

Saygılarımla,

Alptekin Görünüş
Artsonline Web Art Gallery – Ağustos 2021
_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Alptekin Görünüş “Gölge Oyunları” Kişisel Resim Sergisi
 • Tarih: 30 Ağu 2021 - 19 Eyl 2021
 • Yer:Artsonline Web Art Gallery
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

4 Yorum

 • GÖNÜL UZ
  30 Ağustos 2021

  Ellerinize, yüreğinize sağlık. Çok başarılı.

 • Nilüfer İNALTONG
  30 Ağustos 2021

  Kutlarim.💐🍀

 • Murat Duran
  31 Ağustos 2021

  Her zaman efsane birisin Alp abi ellerine sağlık..

 • Nilgün Temiz
  13 Eylül 2021

  Tebrik ederim.Başarılar diliyorum.

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması