Tüm Sergileri Göster

Ayşen Dinç “Zaman Kuşlarımdan Küçük Bir Kesit” Kişisel Seramik Sergisi

14 Haz 2021 - 04 Tem 2021
Ayşen Dinç’in “Zaman Kuşlarımdan Küçük Bir Kesit” Kişisel Seramik sergisine hoşgeldiniz!..

Kültürel farklılıklar yaşayan toplumlar arasında bir köprü olmak arzusuyla kuşların bu niteliklerini tema olarak ele alan Ayşen Dinç kişsel olarak aradığını seramik sanatında bulduğunu söylüyor ve kuşlarla başladığı serüvenin 2015-2021 tarihleri arasındaki zaman diliminden bizlere küçük bir kesit sunuyor.

Mitolojik kuş Anka, kilim desenindeki kuşlar ve kuşlar olarak yapım zaman dizinine göre yerlerini alan bu eserler; Şamotlu, stoneware vb. çamurlarla, parmak, sucuk, plaka, döküm teknikleri kullanılarak yapılmış, sagar ve geleneksel pişirim uygulanarak fırınlanmış. Bazı ürünler sırlanarak üç boyutlu heykelimsi, bazıları pano olarak çalışılmış, bazı ürünlerde ise metal, ahşap akrilik vb yardımcı malzemeler kullanılarak görselliği güçlendirilmiş.

Sergi anı defterine duygu ve düşüncelerinizi not düşeceğinizden emin olarak şimdiden teşekkür ediyor, bu sergi deneyiminizden de hoşnut kalmanızı diliyorum.

En iyi dileklerimle,

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery – Haziran 2021

_______________________________

Serginin ana teması kuşlar ve özelliklerinin sanatsal yansımalarıdır.

Bu serginin oluşmasında ana kaynak olan Simurg, Syenah, Phoenix, Zümrüd-ü anka, Kerkes, Dumrul, Tuğrul, gibi isimlerle de anılan mistik Anka kuşuyla ilk tanışmam Anka kuşunun özne olduğu mitolojik öykülerden, (Simurg – otuz kuş” demekmiş. 30 kuş, anlar ki, aradıkları sultan, kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur. Simurg şaşkınlık ve yok oluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız. Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır) birinin sonuç cümlesidir.

Motivasyonumu artıran, farklılıklarımın farkına vardıran bu efsaneler hem onu hem de diğer kuşları tanıma, toplumların kültürel yapısındaki etkilerini öğrenme isteği doğurmuş sonuçta; bu kuşun kendi küllerinden var olan, dünyada sadece bir tane olduğuna inanılan, rengarenk kanatlara sahip, gücü, ihtişamı, bilgeliği büyüklüğü ve şifa dağıtması gibi özellikleri olduğuna inanılan efsanevi bir kuş olduğu tıpkı insanda olduğu gibi koruyucu ruh özelliklerini taşıyarak, iyilik timsali, kahramanların koruyucusu, kötülüklerin temsilcisi olarak algılandığı görülmüştür.

Genel anlamda kuşlar, ise yaşamda fiziksel özellikleri, uçabilmeleri yuva yapma ve yavru bakım vb. nitelikleri nedeniyle farklı algılandıkları. Bundan dolayı kuş figürü; gücün ve kudretin simgesi, doğumun ve yeniden doğuşun karşılığı ve ölen kişilerin ruhları gibi anlamlarda birçok uygarlığın sanatında bazen konu olarak, bazen plastik bir öğe olarak ya da bir soyutlama, veya stilize bir şekil olarak ifadesini bulmuş.

Kültürel farklılıklar yaşayan toplumlar arasında bir köprü olmak arzusuyla kuşların bu nitelikleri tema olarak ele alınmış ve şamotlu, stoneware vb. çamurlarla, parmak, sucuk, plaka, döküm teknikleri kullanılarak yapılmış, sagar ve geleneksel pişirim uygulanarak fırınlanmıştır. Bazı ürünler sırlanarak üç boyutlu heykelimsi, bazıları pano olarak çalışılmıştır. Bazı ürünlerde ise farklı yardımcı malzeme (metal, ahşap akrilik vb) kullanılarak görselliğin gücünün artırılması hedeflenmiştir.

Onlarla başlayan bu serüven Anadolu kilimlerinde görülen kuş figürlerinin iletimdeki anlatımlarına hayran kalınarak özelliklerini ifade eden kuş figürlerine devam bağlamında bir yol çizilmiştir. İlerleyen süreç içerisinde farklı görünüm ve kompozisyonda kuşlar çalışılmıştır. Kısaca ifade etmek gerekirse sergide “Başlangıçtan günümüze zaman kuşları”; mitolojik kuş Anka, kilim desenindeki kuşlar ve diğer kuşlar olarak yapım zaman dizinine göre yerlerini almıştır.

Sergi; kuşlarla başladığım serüvenin 2015-2021 tarihleri arasındaki zaman diliminden küçük bir kesit sunmaktadır.

Bir testi aldım çarşıdan ucuza;
Gizli gizli neler anlattı bana;
Bir şahtım, dedi; altın kupam vardı;
Şimdi neyim? Testi oldum şaraba
Bir testici gördüm, çamur içindeydi:
Ayağı çarkında, elinde bir testi

Ömer Hayyam’ın dizeleriyle sergime hoş geldiniz diyorum. Bu serginin oluşmasında başta Hakan Sarıhan bey olmak üzere tüm Artsonline ekibine teşekkür ediyorum.

Ayşen Dinç
Artsonline Web Art Gallery – Haziran 2021

_______________________________

Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Niğde Üni. Eğt. Bil. mezun olduktan sonra MEB. de Eğitimci, yönetici ve uzman olarak görev yaptı.

Yurtdışında ki Türk çocuklarının eğitimi için Almanya da çalışmıştı. Hacettepe Üniversitesi GSF Seramik bölümünü de bitiren sanatçı seramik çalışmalarının yanı sıra farklı hobilerle de uğraşmakta.

Yurtiçi, üç kişisel sergi ve yurtdışı da dahil çok sayıda karma sergi de eserleri sergilenmiştir.

Halen atölyesinde seramik çalışmalarına devam etmektedir.

DEVAMI

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Ayşen Dinç “Zaman Kuşlarımdan Küçük Bir Kesit” Kişisel Seramik Sergisi
 • Tarih: 14 Haz 2021 - 04 Tem 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:20 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

20 Yorum

 • 14 Haziran 2021

  Değerli Ayşen Dinç,
  seramik teknik olarak bence resimden daha zor bir branş. Bu alanda hiç ilerleyemediğim ama benim de ilgi duyduğum kuşlar konusunda yaptığınız bu başarılı çalışmalar için sizi kutlarım. Şahsen “Çeşitlemeler 1-2-3” ve “Yuvaya Dönüş” serisi en beğendiğim çalışmalar arasında yer alıyor. Stilizasyon ve renklendirme konusunda da sanırım sıcak renkler ve yumuşak formlar beni daha çok etkiliyor olsa gerek ki bu çalışmalara farklı bir yakınlık hissettim.
  Tüm çalışmalarınız başarılı ancak ben geometrik formların dışındakilerin içerik ile uyumunu daha çok hissettiğimden olsa gerek kendime daha yakın buldum. Güzel çalışmalarınızın başarıyla devamını diler, saygılarımı sunarım.
  Hakan Sarıhan

  • Ayşen Dinç
   17 Haziran 2021

   Hakan bey zaman zaman kendimizden ve yaptığımız eserlerin anlamlı sanatsal vb olup olmadığından şüpheye düşeriz.Bu tür yorumlar yolumuza ışık olur.Size serginin hazırlanışından tutun, yaptığınız yoruma kadar herşey için teşekkür ederim.

   • Perihan Ata
    18 Haziran 2021

    Merhaba
    Her bir esere tek tek baktım
    muhteşem çalışmalar.Nacizane çok başarılı buldum . Kuşlar ,zaman zaman benim tuvalerimin de konuğu oluyor.Ancak siz mitolojideki yerine atıf yaptınız bu çok etkileyici.Ellerinze yüreğinize sağlık.Basrılarınızın devamını diliyorum.

   • 18 Haziran 2021

    Teşekkür ederim, kendimi bir eleştirmen olarak görmem ama hepimiz kendimizden başka bir gözün eleştirisine gereksinim duyarız.
    En iyi dileklerimle…

 • Miray Aslan
  14 Haziran 2021

  Diğer sergindende aldığım izlenim gibi yüreğinin güzelliği emeklerine yansıyor. Eline emeğine yüreğine sağlık!

  • Ayşen Dinç
   17 Haziran 2021

   Miray yüzü, yüreği güzel olan sensin.Ziyaret ve yorumun için teşekkür ederim.

 • Şükran BULUT
  14 Haziran 2021

  Çok stilize, yormayan, sade ve ruhu olan çalışmalarınız için sizi kutluyorum. Sevgiler

  • Ayşen Dinç
   17 Haziran 2021

   Şükran hanım güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

 • Gönül Uz
  14 Haziran 2021

  Renkler ve yumuşak formlar çok etkili ,
  tüm çalışmalarınız başarılı . Başarılarınızın devamını dilerim

  • Ayşen Dinç
   17 Haziran 2021

   Gönül hanım benim bütün sergilerime lütfen gelin,böyle yorumlar bizi mutlu kılıyor.

 • Oktay Aslantaş
  14 Haziran 2021

  Ablacığım çok beğeniyorum bu seriyi. Çok başarılı. Güzel bir sergi olmuş. Tebrikler…

  • Ayşen Dinç
   17 Haziran 2021

   Birlikte açtığımızda çok daha güzel olacak Oktay teşekkürler.

 • Nuriye Tecer
  14 Haziran 2021

  Kalbinin güzelliğini eserlerine yansıtmak ayrı bir güzellik ellerine emeğine sağlık herbiri muhteşem ♡sevgilerimle

  • Ayşen Dinç
   17 Haziran 2021

   Canım benim bana hep destek olduğun hep arkamda durduğun için teşekkür ederim.

 • Nilüfer Betül
  15 Haziran 2021

  Favori eserim Sarmal oldu ama hepsi çok başarılı emeğinize sağlık.

  • Ayşen Dinç
   17 Haziran 2021

   Nilüfer’ciğim yorumun için teşekkürler,o işi sana vereyim ne dersin?

 • Nazan Özman
  16 Haziran 2021

  Stilize edebilmek ve formun özelliğini bu stilizasyon ile aktarabilmek sanatsal birikim ve beceri gerektiren bir yaratım gücü. Serginizi beğeniyle izledim ve bundan sonra yapacağınız çalışmaları merakla bekliyorum. Sanat ve onun dengeli, güzel yolunda, başarılarla dolu nice sergilerde, eserlerinizi sanatseverlerle buluşturmanızı diliyorum.

 • Ayşen Dinç
  17 Haziran 2021

  Nazan hanım güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Her sergimde sizi görmek benim için sevinç kaynağı olacaktır.Bekliyor olacağım.

 • Yegâne Beste Enünlü
  20 Haziran 2021

  Ayşen Hanım’cığım, eserleriniz muhteşem, her birini bir kaç defa dikkatlice inceledim, bakmaya doyamadım. Her biri çok estetik, çok güzel ve çok özel, ama özellikle “Küçük Bir Kuştan Aldım Haberi” isimli eserinize bayıldım.
  Üretkenliğinizin ve başarılarınızın devam etmesini diliyorum, sonsuz sevgilerimle.

 • Hülya Küçükoğlu
  29 Haziran 2021

  Sanatsal ruhlu insanlar yapıtlarıyla kendilerini ifade ederler.Kendilerine yakın hissettikleri ya da algıladıkları olguları çeşitli yöntemlerle dile getirirler. Ölümlü insanoğlu var olduğu günden itibaren özgür olma ve yeniden hayata dönebilme isteğiyle çaba harcamaktadır.Ayşen Dinç’in stilize seramik kuşları içindeki özgürlük ve yeniden doğuş duygularını sembolize ediyor.Bu sembolik seramik kuş çalışmalarındaki çağdaş stilizasyonlar estetik kaygıyla farklı farklı formlara dönüşüyor.Ayşen Dinç eserleriyle kendi kulvarında hak ettiği yeri başarıyla dolduracaktır.İzleyicide duygu içerikli etkiler bırakabileceğine inandığım başarılı çalışmaları için sanatçıyı kutluyor ve bu serüvende yeni ufuklar diliyorum

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması