Tüm Sergileri Göster

Aytaç Özmutlu “Arayış” Kaligrafi ve Harfleme Sergisi

24 May 2021 - 13 Haz 2021
Aytaç Özmutlu’nun “Arayış” adını verdiği Kaligrafi ve Harfleme sergisine hoşgeldiniz!..

Tipografi, hat, kaligrafi nasıl isimlendirirseniz isimlendirin çok zor bir konudur. Bilek ister, beceri ister, çokça gönül ister. Aytaç Özmutlu klasik yazı gereçlerinin yanına dijital ekipmanı da katarak çalışmalarını zenginleştirmiş, çeşitlendirmiş. Yazının çeşitli formlarına, karakterlerine, görünüm ve işlevlerine dair alternatifler üretmek üzere yola çıktığı, 31 görselden oluşan bu Kaligrafi ve Harfleme Sergisi’nde çeşitli tarzlarda kaligrafi örneklemeleri, harf istiflemeleri ve kompozisyonlar göreceksiniz.

Yine söylüyorum, sergi anı defterine duygu ve düşüncelerinizi not düşeceğinizden emin olarak şimdiden teşekkür ediyor, bu sergi deneyiminizden de hoşnut kalmanızı diliyorum.

En iyi dileklerimle,

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery – Mayıs 2021

_______________________________

Günlük yaşantımızın hemen her anında, farklı zemin ve formlarda görmeye alışkın olduğumuz yazı, görsel iletişimin en yaygın araçlarından biri olarak bir dildeki sözleri temsil eden semboller sistemi olarak tanımlanabilir.
Ancak hangi dilde ve türde olursa olsun harflerin ortaya çıkardığı görsel zenginlik gözardı edilemez.

Erken dönem kaligrafi örnekleri okunabilirliği öncelikli metinler olarak yazının bilgi iletme işlevine hizmet ederken, modern kaligrafide görsel kompozisyonun etkisi zaman zaman okunabilirliğin önüne geçebilir. Geleneksel araç-gereç ve yöntemlerle veya günümüz elektronik ortamlarının sunduğu imkanlarla metinleri düzenlemek, harfler arasındaki etkileşimleri çözümlemek, deneysel etkileri keşfetmek tasarımcıyı özgün sonuçlara, izleyiciyi ise farklı duygulara ulaştırabilir. “Arayış” bir yazı sergisidir ve yazının çeşitli formlarına, karakterlerine, görünüm ve işlevlerine dair alternatifler üretmek üzere yola çıkar. Cümleler bazen bir mürekkep lekesi olarak kağıda dökülür bazen sayısal teknolojinin sınırsız olanaklarını keşfetmeye çıkar. Yazı okunabilir, yazı izlenebilir. Fakat amacı ne olursa olsun yazı güzeldir.

Kaligrafi ve harfleme çalışmalarından oluşan ve yazma deneyimini farklı yaklaşımlar ile sunan sergiyi keyifle okumanızı ve izlemenizi dilerim.

Aytaç Özmutlu
Artsonline Web Art Gallery – Mayıs 2021

_______________________________

Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Özmutlu

1981 yılında Samsun’da doğdu.

Lisans, Y.Lisans ve Doktora eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde tamamladı.

2009 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesi GSF Grafik Tasarımı Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2014 yılında Ordu Üniversitesi GSF Grafik Tasarımı Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak atandı. Çeşitli dönemlerde dekan yardımcılığı ve bölüm başkanlığı gibi idari görevlerde bulundu. Halen Dr.Öğr.Üyesi olarak aynı bölümde çalışmaya devam etmektedir.

Ulusal ve uluslararası alanda yayınladığı makale ve bildirilere ek olarak ulusal ve uluslararası karma/kişisel sergilere ve sanat/tasarım etkinliklerine katılmıştır. Akademik alandaki etkinliklerin yanında özel sektöre yönelik tasarım çalışmaları yapmaktadır. Çalışma alanları arasında Grafik Tasarım Eğitimi, Tipografi, Kaligrafi ve Afiş Tasarımı öncelikli konulardır.

DEVAMI

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Aytaç Özmutlu “Arayış” Kaligrafi ve Harfleme Sergisi
 • Tarih: 24 May 2021 - 13 Haz 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

6 Yorum

 • Nazan Özman
  24 Mayıs 2021

  Grafik Tasarım eğitimi almış olmam nedeniyle, kaligrafik çalışmalar,harf anatomisinin kendi içindeki muhteşem görsel dengesi, harf istiflemeleriyle oluşturulmuş yaratımlar, her zaman ilgimi çekmiştir. Sergiyi büyük bir keyifle izledim, başarılarınızın devamını diliyorum. Bu vesileyle de ismini anmaktan ve öğrencisi olmaktan gurur duyduğum Emin Barın hocamızı saygıyla anıyorum.

 • Emine Mesta
  25 Mayıs 2021

  Bu güzel sergi için başta, Aytaç Özmutlu Hoca’ma ve sergiyi görmemize vesile olan Arts Online Galeri’ye teşekkür ederim. Eserlerdeki kültürel ögelerin modernizasyonuna hayran kaldım. Renklerin ve görsellerin eski yeni uyumu ile Türkçe ve İngilizcenin beraber kullanılması evrensel mesaj vermesi açısından grafik tasarımın herkese ulaşabilir olduğunu bir kez daha göstermiş.

 • Nejla Sakarya
  25 Mayıs 2021

  Çok güzel olmuş. Baharda sanat kadar lezzetli…

 • ARZU EMEL ALTINKILIÇ
  26 Mayıs 2021

  Tebrikler. Hepsi çok güzel. Başarılarınız daim olsun

 • nihat sezer sabahat
  27 Mayıs 2021

  keyifle defalaca izlemek gerek. uzun zaman sonra geçmişe götüren doyumsuz bir sergi. emeğine ve yüreğine sağlık.

 • M. Okan
  3 Haziran 2021

  BU güzel çalışma için Aytaç Özmutlu Hocamıza teşekkür ederim. Keyifli bir deneyim oldu.

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması