Tüm Sergileri Göster

Edibe Taylan Bakış(ma)lar Mobil Sanat Sergisi

05 Tem 2021 - 25 Tem 2021
Edibe Taylan’ın Bakış(ma)lar Mobil Sanat Sergisine hoşgeldiniz!

Edibe Taylan ile TuMobArt’ın “Dream Is You” adlı grup sergisinde tanıştık. Çalışmalarının temelini fotoğraflar oluştursa da vardığı noktanın fotoğraftan çok daha fazlasının olduğunu görmüştüm. Daha sonra bu sergiyi yapmak istediğinde de bu güzel çalışmaları sizlere ulaştıracak olmaktan mutlu olmuştum.

Nihayet gün geldi, Edibe Taylan’nın temelinde çoğumuzun aşina olduğu sanat eserlerindeki kadın imgelerinden yola çıkılmış, renk ve form katmanlarıyla örülmüş, boyut ve açılarıyla yeniden ürettiği bu zengin kadın portrelerini sizlerin huzuruna getirdik.

25 çalışmadan oluşan, sizin de beğeneceğinizden emin olarak hazırladığım bu sergilerimiz için sayfanın en altında bulunan sergi anı defterine duygu ve düşüncelerinizi yazmanızı rica ediyorum. Teşekkür ediyor, deneyimlediğiniz bu güzel sergiden de hoşnut kalmanızı diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery – Haziran 2021

_______________________________

Edibe Taylan’ın mobil sanat çalışmalarından oluşan yeni sanal sergisi, sanat nesnesinin anlamı içinde üretildiği bağlam ve üretilme biçimi arasındaki ilişki üzerine bir kez daha düşünmeye çağırıyor.

Bu çalışmaların kaynağında, digital medyadan ödünç alınmış ve orijinal hallerinde bırakılsalar çoğumuz için bildik anlatıların bildik görselleri olabilecek kadın imgeleri var. Taylan bu imgeleri, çalıştığı mecranın olanaklarını kullanarak değiştiriyor, üzerine renk ve form katmanlarıyla örtüyor, boyut ve açılarıyla oynuyor, onları ‘’yine’’ değil ‘’yeniden’’ üretiyor ve ortaya çoklu anlamlara açık anlatıların kahramanları oldukları duygusu veren karmaşık kadın portreleri çıkıyor.

Bu kadınlar gözleriyle konuşur gibi. Ağlayan, kanayan, oyulmuş, dağlanmış gibi duran ve çoğu abartıyla büyütülmüş ya da sanki bir büyüteç ardından bakan gözler. Hep bakılan olagelmiş, bakılmak için üretilmiş kadınlar, bu gözleriyle bakışa karşılık veriyor. ’’İnci Küpeli Kız’’, örneğin, kendisini resmedene de, seyredene de mahcup bir cesaretle meydan okuyor. Ophelia, kendisini intihara sürükleyen Hamlet’den hesap sorar gibi bakıyor.

Taylan’ın kadın portrelerinin çoğunda baktığı kişiyi taşa çeviren Medusa anıştırmasından söz etmek yanlış olmaz. Ne var ki sanatçı bu jestiyle, bakan bakılan ilişkisindeki eşitsizliğe vurgu yapmak, ya da onu ters yüz etmekle kalmıyor; çalıştığı mecranın, mobil aygıtın ekranı, bu portre kadınlara bakanlar için bir ayna işlevi görüyor. Bakışma, içe bakışa dönüşebiliyor. Bu özellikle Taylan’ın oto-portre diye adlandırabileceğimiz çalışmalarında alaycı, oyuncu bir hale bürünüyor. Bakışla hesaplaşırken, kendisiyle de hesaplaşan eğlenceli, bilge bir bakış.

Özden Sözalan
Artsonline Web Art Gallery – Haziran 2021

_______________________________

Edibe Taylan

1960 yılında Tekirdağ’da doğdu.

Orta ve lise eğitimini Ankara Atatürk Anadolu ve Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1984 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fakültesi‘nden mezun oldu.

Bir süre hekim olarak çalıştı ardından geçtiği ilaç sektöründe 30 yılı aşkın yönetici olarak görev yaptı.

Bu süre boyunca güzel sanatlara özellikle resime olan ilgisini canlı tuttu, akrilik ve yağlıboya tekniklerini önceliklendirdiği birçok atölye çalışmasına katıldı. Yanısıra heykel ve heykelsi formlara yoğunlaştığı seramik çalışmalarını da yürüttü. Bu iki alanda çeşitli karma sergilerde yeraldı. Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Programına katıldı.

Halen İstanbul ve Bodrum’da kendi atölyelerinde seramik ve resim çalışmalarına devam ediyor.

2020 sonunda tanıştığı mobil sanatın sağladığı, her yerde ve her an sanat üretebilme ve ifade özgürlüğüne duyduğu tutku ile mobil sanat çalışmalarını özellikle portre ve soyut alanlarda sürdürüyor.

DEVAMI

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Edibe Taylan Bakış(ma)lar Mobil Sanat Sergisi
 • Tarih: 05 Tem 2021 - 25 Tem 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:20

Galeri

Sergi Anı Defteri

13 Yorum

 • Ceyda AYDOĞAN SEVİNÇ
  5 Temmuz 2021

  Muhteşem çalışmalar hepsi birbirinden güzel

  • Edibe Taylan
   10 Temmuz 2021

   Çok teşekkür ediyorum. Sevgiler.

 • Estel Russo
  5 Temmuz 2021

  Sevgili Edibe,
  Serginize bayıldım. Portreler renkler ve dokularla çok anlam kazanmış🤗🥰
  Çalışmalarınız çok değerli ve ilham verici❤️

  • Edibe Taylan
   10 Temmuz 2021

   Çok teşekkür ediyorum. Ne güzel bunları senden duymak. Sevgiler.

 • Ahmet Başustaoğlu
  5 Temmuz 2021

  Sevgili arkadaşım
  Kutluyorum. Muhteşem eserler

  • Edibe Taylan
   10 Temmuz 2021

   Çok teşekkürler izleme emeğin ve geribildirimin için. Sevgiler.

 • Seckin Aguday
  6 Temmuz 2021

  Renklerle, gözlerle, katmanlarla sorgulayan, sorgulatan, kışkırtıcı ve bir o kadar da keyifli calismalar.

  • Edibe Taylan
   10 Temmuz 2021

   Çok teşekkürler. Mutlu oldum. Sevgiler.

 • Nilgün Göksu
  6 Temmuz 2021

  Sevgili Edibe, sergin, gezilip gidilecek bir sergi değil. Her portrenin karşısında, zaman sınırı olmaksızın durup, uzun uzun bakılıp , içine dalınacak, çok etkileyici portrelerin olduğu bir sergi.
  Tümünü çok sevdim. Dijital ortamda değil de salonda izlemeyi yeğlerim.
  Kutluyorum, ürettiğin yeni eserlerini görmek için de sabırsızlanıyorum.

  • Edibe Taylan
   10 Temmuz 2021

   Nilgün hocam geribildirimleriniz benim için çok değerli. Teşekkür ediyorum. Bir salon sergisinde karşılaşmayı diliyorum. Saygılar

 • Levent Uygur
  11 Temmuz 2021

  Sevgili Edibe’cigim, bana her portre, farklı bir kadının gözünden farklı bakış(ma)lari yansıtan bu seri, bir bütünü parçaları olduğunu hissettirdi.
  Emeğine ve bakış(ma)larına sağlık….

  • Edibe Taylan
   13 Temmuz 2021

   Çok teşekkürler. Mutlu oldum.

 • Deniz-Nezih Gençer
  25 Temmuz 2021

  Bu güzel eserler için seni çok tebrik ediyoruz sevgili Edibe

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması