Tüm Sergileri Göster

Erdoğan Karayel “Çizgilerimde Yaşayan Portreler”

19 Haz 2020 - 05 Tem 2020
Bu sergi aramızdan ayrılan Türk-yabancı sanat insanı, yazar, gazeteci, siyasetçi ve demokrasi adına yaşamlarını kaybeden sembol kişilerin portrelerinden oluşan bir sergisi.

Karikatür ve Grafik Sanatçısı, meslektaşım Erdoğan Karayel’i böylesi anlamlı bir sergiyle Artsonline Sanal Art Galeri’de ağırlamaktan mutluluk duyuyorum.

Sanatçının son on yılda çizdiği portrelerin en büyük özelliği, değişik teknik ve üslupla çizilmiş olmaları. Bazen bakıyorsunuz sadece kurşun kalemle çizilmiş (alternatif olarak photoshop ile de renklendirilmiş). bazen tarama ucuyla, bazen de tamamen dijital ortamda çizilip hazırlanmış bir portre çıkıyor karşımıza. Bu farklılığı bir zenginlik olarak görüyorum ve onun “kişilerin yaşam felsefesi ve verdiği mücadelenin de tekniği ve üslubu belirlediği” görüşüne katılıyorum. 

“Çizgide özgürlüğü” benimseyen değeri dostuma bu renkli dünyayı bizlere sunduğu için teşekkür ediyorum.

Hakan Sarıhan

Artsonline – Web Art Gallery 2020

_______________________________

“Ben, Oğuz Aral’ın karikatür dünyasına kazandırdığı bir karikatürcüyüm.

Üzerimde emeği büyüktür ama ben ustalarından oldukça destek aldığım Çarşaf dergisinde çizmeyi “çizgide özgürlüğü” benimsediğim için tercih ettim. Bu farklılığı sadece portrelerde değil, karikatürlerde de kullanmaya çalışıyorum. Espri ve kurguya göre değişik çizgi ve teknikler tercih ediyorum.

Bu sergi, sosyal medyada paylaştığım çalışmalarından oluşuyor. Sanal ortamda çalışmalarımın çok kısa sürede  binlerce kişiyle buluşması ve tıklanması bendeki çizme dürtüsünü olumlu yönde etkiliyor ve hatta tetikliyor. O nedenle sosyal medyayı üretkenliğimin bir nedeni olarak görüyorum. Bir grafiker olarak sürekli bilgisayar önündeyim. Çalışma ortamım bazılarına göre çıldırtıcı gelebilir. Aynı anda sosyal medyayı takip ederken, diğer yanda grafik işlerimi sürdürüyor, bir yandan da tv’de haber kanallarını izliyorum. Böylece dünyada ve Türkiye’de de günceli takip etme ve anında değerlendirebilme olanağına sahip oluyorum.

Bu sergideki çalışmaların çoğu, bir sanat insanının veya siyasetçi-yazar-gazetecinin kaybını tv ekranlarında geçen alt yazı sayesinde öğrenmemle gerçekleşti diyebilirim.

Sergimdeki portreler aynı zamanda konuşuyor da. Her portrenin üzerinde bir konuşma balonu ve içinde kişinin kendi sözleri yer alıyor. Yaşamın tümünü bir konuşma balonunun içine sığdırmak zor elbette ama kişinin en çarpıcı ve akılda kalan sözlerini seçmeye çalıştım. Böylelikle portreler hem çizgilerle hem de sözlerle yaşıyorlar.

Erdoğan Karayel

Artsonline – Web Art Gallery 2020

_______________________________

Erdoğan Karayel

1956 yılında İstanbul’da doğdu.

1975 yılına değin sürdürdüğü resim çalışmalarını bu yıldan sonra karikatüre yöneltti.

1975-76 yılları arasında Tipitip çizgi film çalışmalarında animatör olarak görev aldı.

1976 yılında ilk karikatürü Gırgır dergisinde “Çiçeği Burnunda Karikatürcüler” sayfasında yayınlandı.

1976 yılında Fatih Akşam Ticaret Lisesi’ni bitirdikten hemen sonra Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu “Grafik” bölümünü kazandı. Haslet Soyöz, Ercan Akyol, Şevket Yalaz, Necati Abacı, Süleyman Argun, Cevat Özer ve Gürcan Gürsel’in de aralarında bulunduğu çizerlerle aynı sınıfta eğitim gördü.

1977-1982 yılları arasında güzel sanatlar eğitimi alırken bir yandan da Çetin Emeç’in yönetiminde Çarşaf Mizah dergisinde çizer olarak çalıştı. Suavi Süalp yazdı o çizdi. Ümit Yaşar Oğuzcan’la birlikte bir yıl boyunca “Tosun” köşesini hazırladı. Yine Suavi Süalp ve Necati Abacı ile birlikte “Ses” dergisinin “Atmaca” ekinde bir yıl süreyle  çizgileri yayımlandı.

Bugüne değin katıldığı ulusal-uluslararası karikatür yarışmalarında toplam 40 ödül kazandı. Beş karikatür albümü yayımlandı (Renk-Leke-Çizgi. En Gurbettekiler, Bir Warmış Bir Yokmuş, Hans ile Hasan ve Siyah-Beyaz Öfkelerim). 

1982 yılından itibaren İstanbul’un değişik reklam ajanslarında grafiker, art director ve kreatif direktör olarak çalıştı, birçok kampanyada görev aldı. 1986 yılında HB sigaralarının Türkiye’deki Meksika Olimpiyatları kampanyasını üstlendi. Bu kampanyadaki başarısından dolayı aynı yıl Hamburg’da B.A.T. (British American Tobacco) tarafından kısa süreli bir bursla ödüllendirildi.

BİYOGRAFİSİ
_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Erdoğan Karayel “Çizgilerimde Yaşayan Portreler”
  • Tarih: 19 Haz 2020 - 05 Tem 2020
  • Yer:www.artsonlinegallery.com
  • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
  • Sergi Süresi:15 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması