Tüm Sergileri Göster

Ertuğrul Saraç “Mühür” Kişisel Baskı-Kolaj Resim Sergisi

03 May 2021 - 23 May 2021
Kendisi İzmir’de ama Anadolu’dan, Anadolu’nun kadim medeniyetlerinden beslenmiş, eserler üretmiş arkeoloji sever bir sanatçımız Ertuğrul Saraç.

Yağlıboya, akrilik boya, suluboya gibi birçok teknikle eserler üretmiş hatta bir suluboya ressamı olarak tanınan Ertuğrul Saraç bu sergimizde baskı-kolaj çalışmalarıyla çıkıyor karşımızda. Aslında bu sergi çoğunlukla 2015 yapımı eserlerden oluşan ve izleyen yıllarda değişik şehirlerde açılmış sergilerin bir online versiyonu. Anadoludaki kültürlerin renklerini bir mozaik gibi yansıtıyor bizlere. Büyük bir saygıyla yapıyor, parçalıyor, yeniden kurguluyor ve kendi diliyle yeniden yaratıyor, bir görsel şölen sunuyor sanatçımız.

Doğru ve iyi bir insan olmaya doğru atılan adımlara bir katkı sunma gayretiyle uzun yıllar Resim Eğitmenliği de yapan Ertuğrul Saraç bunu paylaşarak büyütmekten yana. Ben de çok sayıda eser arasından elemekte çok zorlandığım 28 yapıtından oluşan bu sergi ile tüm dünyaya açık bu platformda bu eserleri sizlerle buluşturmaktan kendi adımıza duyduğumuz memnuniyeti paylaşmak isterim.

Sergilerimizi sıkça takip eden dostlarımız bilir, yine söyleyeceğim, sergi anı defterine duygu ve düşünceleriniz bizler için önemlidir. Not düşeceğiniz için şimdiden teşekkür eder, deneyimlediğiniz bu güzel sergiden hoşnut kalmanızı dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery – Mayıs 2021

_______________________________

1980′ lerde Afyon’da Afyon Müzesinin bir neolitik çağ höyük kazısına özlemle andığım Afyon Müze Müdürü Ahmet Topbaş, İl Kültür Müdürü Musa Seyirci, arkeolog Ahmet İlaslı ve dostum sanatçı Ali Beke Özkan ile katılmam yeni ufuklar açtı. Ellerimin değdiği binlerce yıllık insan kemikleri, kap-kacaklar, baltalar, ok uçları bu engin ülkenin tarihinin bizle başlamadığını anlatıyordu.

Urfa Göbeklitepe gezisinden sonra bu topraklardan gelip geçen uygarlıkların, halkların yüzlerce binlerce mühürle bu topraklara damgalarını vurduklarına binlerce yıldır bildiğim gibi inandım.

Sergimin adı MÜHÜR. Yuvarlak, metal, seramik, üzeri yazılı, sembollü güç simgesi objeler. Hitit mühürlerinden çıktım yola. Konya Çatalhöyük neolitik çağın (M.Ö.7-9 bin) ilk yerleşik kültürüydü. Urfa Göbeklitepe ile bu tarih M.Ö 12 binlere değin uzadı. Ama Anadolu’da  bir kültüre, sosyal ve siyasal örgütlenmeye sahip en eski halk Hititlerdir. Geyik, boğa, aslan kültünün egemen olduğu Hitit’lerde kadınlarla erkeklerin eşit olduğu, ölüm cezasının olmadığı tabletlerde yazar. Hak ve adalet güneş tanrısı Arinna’ın korumasına bırakılmıştır. Avrupalılar kendileri gibi Hint-Avrupasal soydan gelen Hitit’lere özel bir ilgi gösterdi. Hitit bilimci A. Gotz’a göre “Tarihte ilk kez bir Avrupalı halk uygarlık yaratıcısı olmuştur.” Ancak Hitit’ler öncelikle ANADOLU’ludur.

Resimlerime gelince; Anadoluda binlerce türküye, destana konu olmuş “ALAGEYİK” ve “HİTİT MÜHÜRLERİ” çıkış noktamdır. ANADOLU’dur yani. Suluboyalarımı ağaç baskı olarak, ağaç baskılarımı ekolin ve suluboya olarak çalıştım. Bu sergide ise Anadolu mozaik sanatından esinle, ağaç baskılarımı baskı kolaj tekniği ile duygusal-grafiksel denemelere taşıdım.

Öykünmeden, zamanın akışkan ve değişken diyalektiğinin içinde olmak istedim. Daha önce İzmir, Muğla, Ayvalık ve Çanakkale’de sergilediğim çalışmalarımı, bu zor ama aşılacak olan pandemi günlerinde, sanattan kopmadan, Artsonline Web Art Gallery vasıtası ile sizlere ulaştırmaktan kıvançlıyım.

Dünyamızın kocaman bahçesinde sonsuzca renk ve kokuda çiçekler olarak, birlikte yaşamamızın gereği ve saygısını asla unutmadan sevgili eşim Bahar’a, çocuklarımız Deniz ve Damla’ya çok teşekkür ederim.

Ertuğrul Saraç

Artsonline Web Art Gallery – Mayıs 2021

_______________________________

Ertuğrul Saraç

1951 Kula doğumlu sanatçı, İmroz Atatürk İlköğretmen Okulundan sonra 1972 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim bölümünü bitirdi. 1994 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesinde lisansını tamamladı.

1969 da başlayan resim öğretmenliğini Erzincan Lisesi, Afyon Lisesi, Afyon Cumhuriyet Lisesi, Salihli Lisesi, İzmir Özel Deniz Koleji ve Özel Ekin Kolej’lerinden sonra 2002 yılında başladığı İzmir Resim Heykel Müzesi suluboya öğretmenliğini 2020 yılında noktaladı.

Çeşitli müzeler, yurtiçi ve yurt dışı olmak üzere özel koleksiyonlarda resimleri vardır.

UPSD üyesi olan sanatçı 70 kişisel serginin yanında ortak, karma ve yarışmalı sergilere katıldı.

Sanatçı İzmir’de çalışmalarını sürdürmektedir.

DEVAMI

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Ertuğrul Saraç “Mühür” Kişisel Baskı-Kolaj Resim Sergisi
 • Tarih: 03 May 2021 - 23 May 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

6 Yorum

 • NEŞE ARSLAN
  3 Mayıs 2021

  HARKA BİR SERGİ

  • Nilgün Köseoğlu
   4 Mayıs 2021

   Harika bir sergi,öğretmenim ellerine sağlık,emeği geçenlere teşekkürler.

 • Canip Taşkıran
  5 Mayıs 2021

  Ellerine sağlık beğeniyle izledim.. yaratıcı düşüncelerin ilham kaynağı..

 • Esin ENER
  5 Mayıs 2021

  Hayran kaldım, emeklerinize sağlık. Tema çok güzel ve anlamlı. Gurur duydum. Başarılarınız daim olsun.

 • Nazan Özman
  6 Mayıs 2021

  Almış olduğunuz sanat eğitimi ve üzerine eklenen yaşanmışlıkların birikimleriyle çok güzel eserler yaratmışsınız. Sanat yaşamınızda, nice eserler üreterek, birikimlerinizi başarılı sergilerde sanatseverlerle buluşturmanızı, sanatın düşündüren, geliştiren, aydınlatan yolunda başarılarınızın devamını dilerim.

 • İnci Sirmen
  10 Mayıs 2021

  ÖĞRETMENİM ; HARİKA ESERLER , HEPSİNİ BÜYÜLENEREK İZLEDİM, TEK TEK ÖNLERİNDE DURDUM,
  HEPSİNİN MESAJLARI BİRBİRİNDEN FARKLI, MUHTEŞEM ÇALŞMALAR ; ELLERİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK…
  TEKRAR , TEKRAR KUTLUYOR, BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM.

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması