Tüm Sergileri Göster

Hakan Sarıhan “Ey Türk Gençliği” Atatürk Portreleri Solo Resim Sergisi

17 May 2021 - 06 Haz 2021
Atamın “Ey Türk Gençliği, birinci vazifen Türk İstikbalini ilelebet yaşamaktır!” sözü gönlümüze kazınmıştı bir kere.

Yıllarca bunun için her sabah and içtik. Bayramlar yaptık, marşlar söyledik. Ama bugün görüyorum ki, bizim nesil bu konuda yeteri kadar çaba sarfetmemiş. Sonuç bunu gösteriyor.

Bugün, 1919 hatta 1915 şartlarının benzeri bir durumla yine karşı karşıyayız. Bundan duyduğum sıkıntı kendi adıma elimden gelen işimle bu sergiyi açmaya yönlendirdi beni. Kendimi bildim bileli büyük hayranı olduğum ve çeşitli vesilelerle yaptığım Atatürk portrelerini bu sergide topladım. Bir kısmını elden geçirdim ve tabi yeni çalışmalar da yaparak sizlerin huzuruna çıkardım. Yaptıklarımın onun devrimci kişiliğine ve manevi mirasına layık olup olmadığı, daha önemlisi duygularımı onun gözlerinden sizlere aktarıp aktaramadığım konusunda hep çekincelerim, endişelerim oldu ama nihayet bugün özellikle de 19 Mayıs haftasına denk getirmenin heyecanıyla, 19 adet çalışmadan meydana gelen bu sergiyi artık huzurunuza getirmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyorum.

Bu vesileyle 10 Kasım 2021’de gerçekleştirmeyi planladığım çok özel bir sergiye, Özgün Atatürk Resimleri sergisine bu konuda iddialı sanatçı ardadaşlarımı davet ediyorum. Sergi bilgilerini 19 Mayıs günü yine bu platformdan yapacağım.

Sergi anı defterine yazacağınız duygu ve düşüncelerinizle duygularıma ortak olmak ve katkıda bulunmak isterseniz çok mutlu olurum.

Ve diyorum ki; Ülküm yükselmek, ileri gitmektir, varlığım Türk varlığına armağan olsun! Ne mutlu Türküm Diyene!

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery – Mayıs 2021

_______________________________

Korhan Koru’ya videoklip için teşekkür ederim.

 

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

 

Gençliğe Hitabe, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet Halk Fırkasının II. Büyük Kongresi’nde, Nutuk adlı eserini meydana getiren konuşmasının sonunda 20 Ekim 1927 günü Türk gençliğine hitapla söylemiş olduğu metindir. Nutuk’un sonuç bölümünde “Türk Gençliğine Bıraktığım Emanet” başlıklı bölümünde yer alır. “Türk istiklâli” ve “Türk Cumhuriyeti” kavramları üzerine kurulmuş bir metindir. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün bir nevi siyasi vasiyetnamesi niteliğinde olan gençliğe hitabesi 13 Ocak 1928 tarihinde alınan bir kararla Türkiye’de okutulan kitaplara, sınıflara ve tüm eğitim kurumlarına konulmuştur.

_______________________________

Hakan Sarıhan

1959’da Ordu/Fatsa’da doğan sanatçı ilk, Orta ve Lise eğitimini İzmir’de tamamladı.
İDGSA Dekoratif Sanatlar/Grafik Bölümü’nden Yüksek Lisans ile mezun olduktan sonra Kurduğu “ARMA Tanıtım Hizmetleri” ile uzun yıllar İstanbul’da grafik tasarım ve halkla ilişkiler alanında hizmet verdi.

1996-2017 arası farklı şirketlerde Reklâm ve Halkla İlişkiler, Marka ve İletişim Müdürlükleri gibi görevleri yürüttü.
Katıldığı bir çok seminer ve aldığı kurslar ve eğitimler ile kişisel ve mesleki becerilerini artırdı. Yaşamı boyunca tasarlamaya, üretmeye devam etti. Kurumsal kimlik, marka oluşturma / marka yönetimi ve pazarlama iletişimi alanlarında uzmanlaştı.

Son yıllarda resim çalışmalarını yaşamının merkezine aldı. ::BİRGRUPİNSAN:: Sanat Platformu’nun kurucuları arasında yer aldı. Grubun organizasyon, tasarım ve tanıtım konularını yürüttü.
Halen İzmir’deki atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

BİYOGRAFİSİ

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Hakan Sarıhan “Ey Türk Gençliği” Atatürk Portreleri Solo Resim Sergisi
 • Tarih: 17 May 2021 - 06 Haz 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

10 Yorum

 • Özlem minaz çelebi
  17 Mayıs 2021

  Hocam emeğinize sağlık, bayıldım…👏👏👏

 • Hatice Kılıçaslan
  17 Mayıs 2021

  Ellerinize sağlık Hakan Bey muhteşem bir sergi. Tebrikler.

 • Nazan Özman
  17 Mayıs 2021

  Andımız ile başlayan ve muhteşem Atatürk portreleriyle devam eden çok anlamlı ve çok değerli bir sergiyi daha bizlerle paylaşmış olmanız beni çok mutlu etti, tebrik ederim. Dijital ortamda oluşturduğunuz eserlerinizi büyük bir beğeniyle izliyorum. Bu serginin tabii ki hepimiz için ayrı bir değeri var. Atatürk’e ait her şey çok değerli. Emekleriniz için ve bu güzel sergiyi oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim. Sergi tanıtım yazısında en değerli hazinemizin ne olduğunu çok açık ve net olarak Ata’mızın sözleriyle belirtmiş olmanız da günümüz şartlarında çok güzel ve yerinde bir hatırlatma olmuş. Yolunuz her zaman açık ve başarılarla dolu olsun.

  • 18 Mayıs 2021

   Çok teşekkür ederim Nazan Hanım bu zarif ve motive edici yorumunuz için. İyi varsınız, hep varolun…

 • Canan Canker
  17 Mayıs 2021

  Şahane.
  Tebrik ederim sayın hocam, elinize sağlık. Gurur duydum.

 • Günay Aral
  18 Mayıs 2021

  Hepsi birbirinden güzel. Ellerinize sağlık. Tebrikler👏👏👏👏

 • Arzu Örikaya
  18 Mayıs 2021

  Abim ellerine sağlık 🙌 Ablamı da öpüyorum 😘

 • Bengütay Hayırsever
  20 Mayıs 2021

  Harbiri Birbirinden güzel Atatürkportreleri harika olmuş Hakan bey,elinize,emeğinize,yüreğinize sağlık..Aynı zamanda çok kıymetli bir Atatürk portreleri arşivini bizlerle buluşturmuş olmanız da çok kıymetli,Sizi canı gönülden tebrik ediyor,başarılarınızın devamını diliyorum.Öğr.Gör.Dr.Bengütay Hayırsever

 • Emel Çevikcan
  26 Mayıs 2022

  Emeklerınıze saglık Hakan bey çok anlamlı ve değerlı bır sergı olmuş.kutlarım.

  • 30 Mayıs 2022

   Çok teşekkür ederim Emel Hocam, mutlu oldum.

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması