Tüm Sergileri Göster

Mehmet Yücel “Abdal”

02 Tem 2020 - 26 Tem 2020
İlhamını kendi tabiriyle kaderi, doğup büyüdüğü, yaşadığı coğrafya olan Mezopotamya’dan, yörenin öyküleri, destanları, kilimlerinden alan bir ressamımız Mehmet Yücel.

Eserlerini oluşturken söz ustası Pir Sultan Abdal’ın günlüklerinden hareket etmiş. Resimleri seri halinde, birbirinin devamı niteliğinde bir “patchwork” gibi işlenmiş.

Kendi renk ve kompozisyonlarıyla, kah toprak renkleri, kah kilimlerin canlı renkleri ile karşımıza çıkan Mehmet Yücel, özgün çizgisiyle kendini bir kültür taşıyıcısı olarak tanımlıyor.

Dünya var oldukça var olan sanat olgusunun çağımıza not düşen bir taşıyıcısı olarak ve bunun sorumluluğuya öğrencilerine ve eserlerine odaklanan “Mehmet Hoca”nın çalışmalarını beğeneceğinizi ümid ediyorum.

İyi izlenceler…

Hakan Sarıhan

Artsonline – Web Art Gallery 2020

_______________________________

İnsanın var oluşuyla birlikte ortaya çıktığı varsayılan sanat, insanlığın var olduğu sürece de devam edecek bir eylemdir.

Zamanı ve toplumun kültürel yapısı ile koşullu olarak yaratıcı bir zihin tarafından oluşturulduğundan zamanın belleği ve yansıtıcısıdır. Çünkü; sanatçının düşünsel yaşamının doğal sonucudur. Bu yönüyle kültür, sanat ve sanatçı birbirlerinin ayrılmaz parçalardır.

Sanatçı ile ürettiği sanat eserinin asıl esin kaynağı yaşadığı toplumun değerleri, alışkanlıkları, yaşam biçimi, inançları, hikayeleri, kahramanları, tarihe tanıklık eden sembolleri vb öğeler olduğu söylenebilir. Çünkü; sanatçı bu değerlerle iç içe yaşamını sürdürürken buradan beslenir.

Ben de buradan yola çıkarak eserlerimin esin kaynağını yaşadığım coğrafyanın geçmişten günümüze süregelen kültürel değerleri, inançları, kilimleri, mitolojik öyküleri ve tarihe ışık tutan geleneksel mimarisinden aldım.

Eserlerimin kahramanları bazen bir figür ya da bir sembol olabileceği gibi bazen de bir renk ya da mimari yapı olarak da karşımıza çıkar. Eserlerimde söz sanatının ustası Abdal’ın günlüklerinden yola çıkarak, doğudan-batıya çeşitli imgelerle karşılaşılmaktadır. Bu doğrultuda çalışmaları seri halinde birbirinin devamı niteliğinde patchworkten yararlanarak kendime özgü renk ve kompozisyonlarla oluşturuyorum.

Anadolu ve Mezopotamya’nın sımsıcak güneşi, Ewdale Zeynıke’nin yürek yakan kelamları, Siyabend’u Xece, Memu Zin, Devreş-u Edule, Leyl-u Mecnun’un bitmeyen aşkları, ilmik ilmik işlenen kilimleri, dövmesi ızdırap içinde işlenen kadınların yaşamlarından besleniyor, kaderim olan coğrafyadan ilham alıyorum.

Mehmet Yücel

Artsonline – Web Art Gallery 2020

_______________________________

Mehmet Yücel

1978 yılında Şanlıurfa’da doğdu.

1997-2001 Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Resim- İş Öğretmenliği, Resim Ana Sanat dalında lisansını tamamladı.

2015-2018 Dicle Üniversitesinde, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesinde yüksek lisansını yaptı.

2019 yılında başladığı heykel ana sanat dalında Sanatta Yeterlilik çalışması Atatürk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinde devam etmektedir.

2001 Yılından bu yana Görsel sanatlar öğretmeni olarak çalışan sanatçı, sanat eğitimi hakkında makaleler yazmakta ve sanatsal çalışmalarını Şanlıurfa’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Yarışmalı Sergiler:
2018 Bolu Belediyesi Köroğlu Festivali / Mansiyon
2016 ‘Saküder’ Resim Yarışması/Sergileme
2016 Şanlıurfa Belediyesi Birlikte Yaşama Kültürü/ 2. Lik Ödülü
2015 Acs. Resim Yarışması/Sergileme
2014 Dumlupınar Üniversitesi ‘Farklı Ve Birlikte’/ Sergileme
2006 ‘Şanlıurfa’ Konulu Resim Yarışması/ Mansiyon

Kişisel Sergiler:
2019 ATA Sanat Galeri, Ankara
2018 Şanlıurfa Belediyesi Sergi Salonu
2017 Galeri N, Ankara
2013 Şanlıurfa Belediyesi Sergi Salonu
2009 Şanlıurfa Belediyesi Sergi Salonu
2004 İskenderun Halk Eğitim Merkezi Sergi Salonu.

BİYOGRAFİSİ

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

 

Mehmet Yücel “Abdal”
 • Tarih: 02 Tem 2020 - 26 Tem 2020
 • Yer:www.artsonligallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:15 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

2 Yorum

 • Mehmet Yücel
  24 Aralık 2020

  Emeklerinize sağlık, teşekkür ediyorum.

 • Ali Didim
  24 Aralık 2020

  Emeklerinize sağlık hocam. Gayretinizi artarak devam etmesini diliyorum.

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması