Tüm Sergileri Göster

Müge Selçuk “Ahir Zamanda Gök Kubbenin Altında” Kişisel Video ve Fotokolaj Sergisi

12 Tem 2021 - 31 Tem 2021
Müge Selçuk’un “Ahir Zamanda Gök Kubbenin Altında” Kişisel Video ve Fotokolaj Sergisine hoş geldiniz.

Daha önceleri yapamadığımız video ve fotoğraflardan oluşan karma bir sergi düzeneğini ilk kez bu sergi ile hayata geçirmiş olduk. Bundan sonra bu alanda çalışan sanatçı dostlarımıza da yer verebilecek olmaktan mutluyuz.

“Ahir Zaman” kavramı bize insanlığın bir nevi çürümesi ile belli olacak ve topyekûn yok oluşu hazırlayan bir zamanı işaret ediyor. Müge Selçuk bu olayı pek çok kişiyi rahatsız edici ama pek çok kişi için de hayatın akışında artık normalleşmiş bir olgu üzerinden ele almış ve video ve fotokolajlarla bir anlatım dili oluşurmuş. 2 video ve 17 fotokolajdan oluşan bu sergi ile fena ama gerekli, yaşamak için öldürme ve etik ile realite açılarından baktığımızda oldukça zorlanacağımız bir konu tartışmaya açılmış. Hatta sanatın ne olup olmadığını da? Bence konuyu samimiyetle irdelememiz gerekiyor.

Sayfanın en altında bulunan sergi anı defterine duygu ve düşüncelerinizi yazmanızı rica ediyorum. Teşekkür ediyor, deneyimlediğiniz bu güzel sergiden de hoşnut kalmanızı diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery – Temmuz 2021

_______________________________

Türkçe karşılığı Son Devir anlamına gelen Ahir Zaman terimi kadim inançlara ait bir deyiştir. Buna göre; dünyanın yok olacağı zamanı/kıyameti hazırlayan haberci alametlerden bahsedilmektedir.

Ahir Zaman, insanlığın bir nevi çürümesi ile kendini belli edecek olan ve topyekûn yok oluşu hazırlayan bir zaman dilimi, yani dünyanın son günleridir.

Ahir Zaman/Son Devir inancının, insanın yeryüzündeki ilk zamanları kadar eski oluşu, insan için yok oluş ya da sonlanma düşüncesinin her zaman taze ve canlı olduğunu ortaya koyar. Ancak tüm açıklığı ile her türlü bilgiye erişen ve maruz kalan modern birey, hayata karşı çürümeyi normalleştiren bir bakış geliştirir. Böylelikle hepimiz için ilkel dürtülerin açığa çıkışının tanıklığına dönüşen, Slavoj Zizek’in yozlaşmış zamanın ruhunu dediği Ahir Zaman deyişi bir kez daha hafızalarda canlanır.

Ahir Zamanda Gök Kubbenin Altında üretimleri, iç konuşmalarım sayesinde fark ettiğim dünyamızın yok oluşunun zihinlerimizdeki normalleşmiş görüntülerinden ortaya çıktı ve çevirim içi bir sergi fikrine dönüştü. Yaşadığımız topluma ve coğrafyaya dair maruziyetleri aşan ve dünyaya ait bir birey olarak konumlanmayı gerektiren ekolojik-ekonomik kriz, zorunlu ve sistematik yersizyurtsuzlaştırma, teknolojik devrimin geleneği ve geçmişi yerle bir edişi ve tüm bu olanların hoyratlığa dönüşen sesi…

N. Müge Selçuk

Artsonline Web Art Gallery – Haziran 2021

_______________________________

N. Müge Selçuk

1980 yılında doğdu. Eskişehir’de yaşıyor.

Sanat pratiğini; disiplinlerarası, kavram odaklı, mekân yerleştirmeleri oluşturur. Zaman, ölüm, varlık, dünya kaynaklarının hoyratça yok edilişi gibi kavramlar üzerine üretiyor.

 

Eğitim:

 • 2009-2013 Hacettepe Üniversitesi, Resim Bölümü, Sanatta Yeterlik
 • 2004-2009 Gazi Üniversitesi, Grafik Eğitimi Bölümü, Yüksek Lisans
 • 1999-2003 Selçuk Üniversitesi, Resim Eğitimi Bölümü, Lisans

 

Seçilmiş Sergiler:

 • 2014, Mamut Art 2014, Uluslararası Karma Sergi, İSTANBUL.
 • 2011, Artist 2011, Karma Sergi, 21. İstanbul Sanat Fuarı, İSTANBUL.
 • 2011, Kargaşa 11, Kasti Hata, Jürili Sergi, Kargart, İSTANBUL.
 • 2011, UPSD, Genç Etkinlik 5, Jürili Sergi, M.K.M, İSTANBUL.
 • 2009, Artforum 5. Sanat Fuarı, Artforum Ankara-Söğütsen Seramik Genç Sanatçılar Resim- Seramik Yarışması, Başarı Ödülü, Atatürk Kültür Merkezi, ANKARA.
 • 2009, Galeri Zilberman, Genç, Yeni, Farklı, Galeri Zilberman, İSTANBUL.

 

Kişisel Sergiler:

 • 2018, Zaman, Geri Dön! , Karagöz sanat Evi, Ayvalık-Balıkesir.
 • 2018, İnsan Öldüğünü Bilir mi?, Eskişehir.
 • 2019, Daha Vakit Var-mış Gibi, Portekiz.

 

DEVAMI

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Müge Selçuk “Ahir Zamanda Gök Kubbenin Altında” Kişisel Video ve Fotokolaj Sergisi
 • Tarih: 12 Tem 2021 - 31 Tem 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:20