Tüm Sergileri Göster

Rana Sirkecioğlu “Yaşasın Hayat”

06 Tem 2020 - 20 Tem 2020
Rana Sirkecioğlu resim yapmaya başladığından beri yakinen izlediğim, hatta zaman zaman eserleri karşısında mesleki kıskançlık duyduğum akademili bir arkadaşım.

Önceki çalışmalarından farklı olarak, bu sergi için seçtiği teması Frida Kahlo ile özel bir bağ kurduğunu fark ettim Rana Sirkecioğlu’nun. Hazırlık sürecindeki videolardan da bunu bizlerle paylaştı. Biz de sergi tarihini planlarken Frida’nın doğum gününe özellikle denk getirme düşüncesiyle hemfikir olduk.

“Yaşasın Hayat” teması Rana Sirkecioğlu’nun her şeye rağmen yaşamın güzelliğine, sorunlar karşısında karamsarlığa düşmeden, baş edebilmek için içimizdeki gücümüze bakmamızı öneren, pozitif duyguları yükselten bir sergi çıkartmasına vesile oldu bence.

Sergimizde yer alan akrilik çalışmalarından ürettiği dijital işleri de onun yeni boyutlara yelken açmaya hazır olduğunu gösteriyor.

Hepinize iyi izlenceler diliyorum.

Hakan Sarıhan

Artsonline – Web Art Gallery 2020

_______________________________

“Hayatı ve insanları çok seviyorum. Ölümden korkmuyorum. Fakat yaşamak istiyorum.” demiş Frida Kahlo 1954’te. 

“Yaşasın Hayat” son tablosuna verdiği isim. İştah kabartan kıpkırmızı karpuzları resmettiği tabloda karpuzların üstüne  “Viva La Vida’’  yazmış. 

Yaşasın Hayat!

Sergimin çıkış noktası da bu oldu. 

Sürekli acı içinde, çelik korseler ve yatağa mahkumken ”Yaşasın Hayat” diyebilmek… 

Süregiden salgın, ekonomik krizler, ırkçılığın önlenemeyen ve korkutan tırmanışı, kişisel özgürlüklerin giderek sınırlandırıldığı günümüz dünyası ve özellikle Frida’nın doğduğu gün olan 6 Temmuz’da açılışını yapıyorum “sanal” kişisel sergimin. Tıpkı Frida gibi benim de “bildiğim tek şey resim yapmak, çünkü buna ihtiyacım var.”

Acılar içinde geçen kırk yedi yıllık serüveninde resim hep en başta bir yerde dursa da aynı zamanda bir devrimci Frida, bir feminist, nice ressamlar yetiştiren bir “Usta” ve tutkulu bir aşk kadını. Yaşama resimle tutunan, azmine ve cesaretine hayran kaldığım; pes etmeyen bir hayat bağımlısı. Sergimin esin kaynağı en çok da bu yönü oldu. Her şeye rağmen pes etmemesi.

“Korkunç yaşamımı doldurabilecek üç çocuğumu ve bir dolu başka şeyi yitirdim. Tüm bunların yerini resim doldurdu. Çalışmaktan iyisi yok herhalde…’’ 

Başına gelen felakete ve kayıplarına rağmen hep üretmiş Frida. 

Benim de tıpkı bu öncü kadın, bu büyük ressam gibi sığındığım tek ve biricik limanım oldu resim, hep ürettim. 

Viva La Vida!

YAŞASIN HAYAT!

Anısına saygıyla…

Bu güzel online galeriyi oluşturan değerli grafik tasarım sanatçısı Hakan Sarıhan’a sergim için verdiği desteğe ve dostluğuna teşekkür ediyorum.

Sevgiyle;

Rana Sirkecioğlu

_______________________________

Rana Sirkecioğlu

1962 yılında İstanbul’da doğdu.

Odasının duvarlarını ve dolaplarını resmederek başladığı çalışmalarını, 1979 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’ne (İDGSA) girerek devam ettirdi. 1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden Yüksek Lisans eğitimini de tamamlayarak mezun oldu.

İstanbul’da değişik reklam bürolarında grafik tasarımcısı, ilaç sektöründeki şirketlerde de art direktör olarak çalıştı.

2005 yılında İzmir’e yerleşti; önce suluboya resim ve seramik, 2011 yılından itibaren de soyut resim çalışmalarına başladı. Doğayı ve nesneleri soyutlamak yerine, kendi doğallığının dışa vurumunu, grafik alt yapısının da etkisiyle akrilik tekniği ile kütle, renk ve yoğun dokularla soyut olarak tuvaline yansıtmaktadır. Soyut çalışmalarının çıkış noktasında, bu dokularla elde ettiği katmanların tınılarıyla, gerçek doğamızın içinden ya da onun parçası olan nesnelerin ortaya çıktığı görüşü yatar. Başka bir deyişle eylem, düş ve nesneyi bir bütün olarak yapıtlarında görmek ister.

Eserleri, kamu ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. 3 kez ArtAnkara Sanat Fuarı’nda yer aldı. Beş kişisel sergi gerçekleştirdi. Yurtdışında da olmak üzere birçok jürili karma ve grup sergilerine  katıldı.

BİYOGRAFİSİ
_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

 

Rana Sirkecioğlu “Yaşasın Hayat”
  • Tarih: 06 Tem 2020 - 20 Tem 2020
  • Yer:www.artsonlinegallery.com
  • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
  • Sergi Süresi:15 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması