Tüm Sergileri Göster

Şemsi Altaş “Öteki Ben / Other Me”

07 Ara 2020 - 27 Ara 2020
Şemsi Altaş genç ve başarılı bir sanatçı. Peşine düştüğü ve adeta bir varlığa dönüştürdüğü imgelerini, herbirini anlamaya, çözmeye çalışırken bunu onların bir bütünün parçaları olduğunu unutmadan ve birbirleriyle iletişim içinde olduklarını bilerek yapmamızı istiyor.

Bize, her izleyiciyle ve farklı ortamlarda farklı konuştuklarını hatırlatıyor. Ve diyor ki; her “izleyen” aynı zaman bir “izlenendir” de…

Bu sergi Şemsi Altaş’ın insanı adeta kendi düş dünyasına götürüp içinde kaybolacağınız, adeta hipnotik 25 çalışmasından oluşuyor. Kim bilir, belki de içinde bulunduğumuz durumumuzu anlamamıza bir kapı açabilir bu eserler. Sanat böyle bir sihir de değil midir bir nevi?

Sergi Anı Defterine yazacağınız yorumlar çok önemli ve değerlidir. Duygu ve düşüncelerinizi yazacağınız size için şimdiden teşekkür ediyor, iyi bir sergi deneyimi yaşamanızı diliyorum.

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery Aralık 2020

_______________________

“İlkönce bakarım, sonra gözlerim kapalıyken bir imge sonrası berraklığıyla görmeye başlarım. İlkönce kendimi imgeye sunar, sonra da kendimi ona iyice yakınlaşmış, neredeyse onun bedeninden nefes alıyormuş gibi hissederim.

Burası ile orası arasındaki salınımda, gözlerim gittikçe daha da açılır, daha iyi görmeye başlarım. Yeniden şu soruyu sormaya yöneltirim: Bu sanat yapıtı ne biliyor?”(*)

Hatta bu bağlamda şu soruyu da sormak mümkündür; bakışların ardında bize dair gizlenmiş olan şey nedir? Belki de bu soruların cevabı bizim imgeyi gördüğümüz kadar onun da bizi gördüğü gerçeğidir. Biz nasıl imgeyi tüm açıklığı ile karşımızda görüyorsak imgede bakışları ile bizi takip etmektedir. Üstelik sorguya çeken biz değil onlardır. Hatta kimi zaman suçlayan kimi zaman ise kızan bir tavırla. İmge bizim orada olduğumuzu bilmektedir. Bu durum belli bir zaman sonra bizi rahatsız etmeye başlar. Çünkü varlığımız başka bir varlık tarafından fark edilmiş ve izlenmeye başlanmıştır. Bu esnada Bolla’nın bahsettiği gibi; resim, mekânına sahip çıkmaktadır ve mevcudiyetini kesin bir dille belli etmektedir. Israrcı ve kesin bir biçimde ben buradayım diye haykırmaktadır. İmge böyle yaparken de izleyiciden, oradaki sunuma konsantre olmasını ve onunla ilişkiye girmesini talep etmektedir (**). Aslında tıpkı çalışmalarımdaki imgelerin bize talep ettiği gibi.

Resimlerimdeki imgeler kendi yaşam simbiyozunu kendi monokrom dünyası içerisinde yaratmışlardır. Bu sebepten olsa gerek imgelerin yaşam döngüsü birbirlerinin varlığına bağlıdır adeta. İmgeler bakışlarındaki gücü ötekinin varlığından alır. Birbirinden farklı imgeler etrafa yayılmış olsa da her imgenin bakışı bir diğerinin devamıdır. Tek bir beden tüm alana hâkimiyet kurmuştur. İmgelerin bu üstünlüğü bizim yaşam alanımıza taşmış ve egemenliğini dışarı doğru genişletmiştir.

Bolla, Peter De, 2012, Sanat ve Estetik. (Kubilay Koş, Çev.), (*s. 56), (**s. 34). Ayrıntı Yayınları, İstanbul.

Şemsi Altaş

Artsonline Web Art Gallery Aralık 2020

_______________________

Şemsi Altaş

1989 yılında Mersin’ de doğdu.

2007 yılında Anadolu Üniversitesi Resim İş Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimine başladı.

2011 yılında dereceyle lisans eğitimini tamamladı.

2012 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim İş Öğretmenliği bölümünde yüksek lisansa başladı ve 2014 yılında bitirdi.

Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Sanatta Yeterlilik programında öğrenim görmeye başladı ve 2018 yılında bitirdi.

Altaş, kişisel sergilerin yanı sıra ulusal uluslararası birçok sergide yer almıştır.

Altaş’ın 2020 yılında; Uluslararası Minyatür Sanatı Bianeli / Romanya,  2019 yılında; Dystopia Mail Art Project Sergisi / Kafkas Üniversitesi / Kars. 2017 yılında; d. fleiss and east west artists sanatçı Rezidansı / Judetean Satu Mare Museum / Satu Mare / Romania, 17. Şefik Bursalı Yarışması / Güvenpark Sanat Galerisi Sergi Salonu/ Ankara, Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi / Ayna Ayna: Söyle Bana Biz Gerçekten Ayrı Mıyız? / Genç Etkinlik-7 – Beşiktaş, İstanbul. 2016 yılında; Uluslararası Kuşadası Sanat Çalıştayı Sergisi / İbramaki Sanat Galerisi / Kuşadası…

DEVAMI
_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Şemsi Altaş “Öteki Ben / Other Me”
 • Tarih: 07 Ara 2020 - 27 Ara 2020
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

7 Yorum

 • Büşra altaş
  7 Aralık 2020

  Pandemi sürecinde olan bu guzel on-line serginiz için tesekkurlerimi sunuyorum resimleriniz düşünceleriniz için teşekkürler çok begendigim severek baktigim serginizden çok memnun kaldım basarilarinizin devamını diliyorum.

  • Şemsi ALTAŞ
   8 Aralık 2020

   Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum.

 • Fırat Küçükersen
  7 Aralık 2020

  Merhaba;
  Şemsi Altaş’ın “Öteki Ben” online sergisi 2007 yılına götürdü beni. Okuldaki boya kokusunu ve atmosferi hatırladım. Ancak Şemsi Altaş’ın çalışmaları 13 yıl önceki konumunun çok ötesinde.
  Kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.
  Fırat Küçükersen

  • Şemsi ALTAŞ
   8 Aralık 2020

   Çok teşekkür ederim Fırat, bende bu yorumunla o yıllara gittim. Üstelik geriye bakınca ne kadar uzun zaman geçmiş. Bende sana sevgilerimi yolluyorum arkadaşım 🙂

 • NİLÜFER İNALTONG
  11 Aralık 2020

  Semsi Bey, sizi basarili calismalarinizdan dolayi kutluyor, devamini diliyorum.👏🍀

  • Şemsi ALTAŞ
   18 Aralık 2020

   Nilüfer Hanım merhaba, çok teşekkür ediyorum.

 • Aybike Aznavuroğlu Şahin
  20 Aralık 2020

  Değerli çalışmalarınız için tebrik ediyorum. Aynı zamanda büyük bir merak içerisindeyim. Yaratıcılık atölyesinde neler çıkacak bakalım. Zor süreçlerde de sanat ile yoğrulmak harika. Teşekkürler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması