Tüm Sergileri Göster

Serkan Vural “Bi’şey-sizler-2” Grafik Tasarım Sergisi

11 Oca 2021 - 31 Oca 2021
Kavramsal ve soyut konuların görselleştirilmesi özellikle de bir esere dönüşmesi hep ilgimi çekmiştir.

Serkan Vural’ın bi’şeysiz kelimelerden yola çıkarak hazırladığı sergiler de beni heyecanlandırdı. “Bi’şey-sizler” reel sergisi ile eşzamanlı olarak açılan bu online sergi 25 eserden oluşuyor.

Serkan Vural çalışmalarında şeysizliklerimizi kısa öz yazı imgeleri ile soyut olarak dışa vuruyor. Sözcüklerin kendi içsel ve doğal hareketlerini çeşitli soyut görseller ve karmaşa ile harmanlayarak izleyenin anlamlandırmasına teşvik ediyor, çalışmanın yorumlanması için ip uçları sunuyor ve zaman tanıyor. Bir anlamda Bi’şeysizler, aslında herkeste olan veya olamayan, genelde görünenin veya görünmeyenin kavramsal yansımalarıdır adeta. Yani konu kendimizle alakalı, gördüklerimizin kendimizle ilgili olduğu.

Her şeyin somutlaştırılmaya, yüklenen anlamların kalıplaştırılmaya adeta katagorize edilmeye çalışıldığı bir dünyada renklere ve şekillere yüklenen standart anlamlara da bir itiraz var çalışmalarda. Sanatçı bu açıdan da bir sorgulamaya kapı aralamış. İçine dalıp, uzun uzun incelenmesi gereken eserleriyle.

Bu tür konuların üzerine kafa yorulması ve eser üretilmesi için üniversitelerimizin uygun platformlar olduğu muhakkak. Dijital teknikle üretilmiş sanat da öyle. Ülkemizde halen deneyimsel kabul edilse de dijital tekniğin sanat ortamında kısa dönemde yerini alacağından eminim. Ben Serkan Vural’ın çalışmalarının da genç sanatçıları etkileyeceğini ve onlara ilham kaynağı olacağını düşünüyorum.

Her zaman ifade ettiğim gibi düşünce ve yorumlarınızı çok merak ediyoruz. Sergi Anı Defterine yazacağınız umut ediyle, hepinizin iyi bir sergi deneyimi yaşamanızı diliyorum.

Hakan Sarıhan

Artsonline Web Art Gallery

_______________________________

Hayatta sürekli bir şeylere anlam yüklemeye çalışırken asıl benliğin yersiz çırpınışı görülmeyebilir. Bu benliğin sessiz çığlığı da duvarların arkasında duyulmayacaktır.

Umutsuzca süren bekleyişler bir zaman sonra yerini mutsuzluğa bırakacaktır. Varlık savaşında insan, yokluğun sınırsızlığı karşısında çaresiz kalmaktadır. Olanlara duyarsızlaşan her kim ise insanlığa haksızlık etmektedir. Şuursuzca gösterilmeyen her çaba bireyleri amaçsız bırakacaktır.

İsteyerek veya istemeyerek bir şeylerden yoksun kalan insanlar vicdansızlaşarak bi’şeysiz kalmaya alışır. Bi’şeysizlikler sarmalında boğulanlar, ruhsuz kalmaya başlayacaktır. Bir zaman sonra da bu şeysizliklerin aslında …sizliklerimizin karşılığı olduğu anlaşılacaktır.

Çalışmalarda şeysizliklerimizin kısa öz yazı imgeleri ile soyut dışavurumu söz konusudur. Bu imgelerde yazının ifade yolu kullanılırken hareket etkisi veren soyut görseller, karmaşa ile dikkat çekmeye çalışır. İzleyene anlam verme çabasına teşvik eden bu görüntüler, iletilmek istenen mesajın yorumlanması için zaman tanır.

Bi’şeysizler, aslında herkeste olan veya olamayan şeysizliklerin konusudur. Bu şeysizlikler genelde görünenin veya görünmeyenin kavramsal yansımalarıdır. Bir şeylere anlam verme çabasında olan bizlerin kendi benliğindeki anlamsızlıklarını ve belirsizliklerini de yansıtan sizliklerimiz, kavramsal karmaşıklığımızın örüntüsüdür. Anlam karmaşasında kavramlara sıkışan ve sınırlanan insanlık, kendine kaçacak yer arayışındadır.

Özünü yitiren sencilleştiremediğimiz bencil dünyanın bi’şeysizliklerinin de yalnızlaştığı sonsuz evrende… Siz…siz olun…

Saygılarımla…

Serkan Vural

Artsonline Web Art Gallery-Ocak 2021

_______________________________

Serkan Vural

1980 yılında Ankara’da doğdu.

Liseyi Ankara GOP Anadolu Meslek Lisesinde Grafik Bölümünde okudu.

Lisans eğitimini Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Grafik Öğretmenliği’nde ve yüksek lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Grafik Eğitimi programında tamamladı.

Ajanslarda yıllarca grafik tasarımcı olarak çalıştı.

Çeşitli eğitim kurumlarında grafik tasarım eğitmenliği yaptı.

2010 yılında Kırklareli Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak göreve başladı.

Daha sonra Trakya Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde çalıştı.

2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Grafik Bölümü Sanatta Yeterlik programını tamamladı.

Halen Türkiye’de bir kamu üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

DEVAMI

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergiler için sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Serkan Vural “Bi’şey-sizler-2” Grafik Tasarım Sergisi
 • Tarih: 11 Oca 2021 - 31 Oca 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

6 Yorum

 • Şükran Sönmez
  13 Ocak 2021

  Tarifsiz bi’şey olmuş…

 • Chanchal mahawar
  16 Ocak 2021

  Bu eseri çok beğendim ve bu sanat galerisini ziyaret ederek, bu tür sanatçılara sonsuz lütufum olmaktan çok mutluyum Prabhu.

  • serkan vural
   22 Şubat 2021

   Çok Teşekkür ederim…

 • serkan vural
  16 Ocak 2021

  Bi’Teşekkür ederim… Şükrancım.. :))

 • niluferadamart
  26 Ocak 2021

  Harika eserler.Tebrik ederim.

  • serkan vural
   22 Şubat 2021

   Çok Teşekkür ederim…

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması