Nalan Tüfekçi Karagül

Resim
Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

1983 yılında Almanya’da doğdu.

2000 yılında Antalya ATSO Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldu.

2005 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Yrd. Doç. Dr. Söbütay ÖZER atölyesinden mezun oldu.

2012 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat dalında yüksek lisansını tamamladı.

2008 yılından bu yana aktif olarak yerli ve yabancı karma sergilere katılmaktadır.

Üniversite ve Yüksek Lisans döneminde somuttan soyuta ilkesini benimseyip araba parçaları detaylarından çıkış yapıp daha sonra mekanik ve biyolojik benzerliklerin hayal gücü ve gerçeklik kavramlarına yol göstermesi ile soyut detaylar üzerine çalıştı.

Bunların üzerine zaman içinde biyolojik ve mekanik kavramlara bakış açısının değişkenliği de eklenip, bu değişkenliğin zihinde bıraktığı izleri yeniden yorumlayıp bunları da plastik öğelerle (çizgi, renk, kontur vb) birleştirip nesnelleştirmiştir.

Gerçeklik, soyut kurguların somutlaştırılmasıyla resimde kendini gösterir ve her çalışmanın bunu yeniden sorgulatması da çalışmalarındaki amaç olmuştur.

“Geçmiş-bugün-gelecek” çerçevesinde; ışık, renk, form, leke ile kendi dokusunu yaratmaya çalışıp arka fon ve zeminde de milli ve kültürel faktörleri sorgulayıp yeniden yorumlamıştır. Bunlar kimi yerde halk efsanelerinin yeniden canlandırılmasıyla ya da yaşamış uygarlıkların yeniden varoluşlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu sorgulamayı yaparken de izleyiciyi hep düşündürmeyi amaç edinmiştir. Öz kültürümüzü ve sanatımızı zihinlerde silinmeye başlayan milli değerlerimizi resimlerinde yeniden hatırlatmaya çalışmış ve bunu da soyut figürlerle yeniden yorumlamıştır.

katıldığı sergiler:

  • Gazi Üniversitesi Resim Bölümü Sergi Salonu ‘Fotoğraf sergisi’2003- ANKARA
  • Gazi Üniversitesi Resim Bölümü Sergi Salonu ‘Tekstil sergisi ‘ 2004- ANKARA
  • Gazi Üniversitesi Resim Bölümü Sergi Salonu ‘ Mezuniyet sergisi’ 2005- ANKARA
  • ‘Söbütay ÖZER öğrencileri ve Hocası Turan EROL’ Resim sergisi’ 2008- ANKARA
  • Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümü Yüksek Lisans Öğrencileri Sergisi ‘Atık Madde’ 2010 – ANKARA
  • Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümü Yüksek Lisans Öğrencileri Sergisi ‘Zaman’ 2010- ANKARA
  • Mustafa AYAZ Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı ,Gençler Arası 1.Resim Yarışması 2012 –ANKARA / Mansiyon Ödülü
  • Gazi Üniversitesi Öğretim elemanlarının İran izlenimlerini içeren “Fotoğraf, resim ve heykel “ sergisi İran 7.Uluslararası Sanat ve El Sanatları Festivali 2012 -İRAN
  • Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Resim Anasanat dalı Yüksek Lisans Bitirme Tezi ‘ 1950- 1970’li Yılları arasında ki Klasik Amerikan Otomobillerindeki Plastik Değerler sergisi’ 2012- ANKARA
  • International Group Exhibition of Club Unesco Piraeus and Island in 16-19 November 2017 Athens- GREECE / İzler ve Kültür Uluslararası grup sergisi 16-19 Kasım 2017-Atina/ YUNANİSTAN

 

sanatsal perspektifi:

Lise yıllarımda tarihi sevmem sanat tarihine merakımı da beraberinde getirdi. Her okuduğum kitap zihnimde yeni soruları doğurdu.Ve bu sorular resimdeki yolculuğumun ön habercisi olmuştu. Tarih; geçmişten günümüze, dönemlerine, coğrafi konumlarına etkileşimlerine göre farklılıklar göstermiştir. Her millet kendi kültürünü daha doğrusu kendi izini yaratmaya çalışmıştır. “Sanat” hep kendini aramıştır. Üniversite dönemimin ilk yıllarında; biriktirdiğim eskizlerin, okuyup almış olduğum notların artık hayat bulması gerekiyordu.  İlk olarak “Hareket” kavramının fütürizmin iyimser beklentisinin yanında, dinamizme etkisinin olmasından dolayı mekanik parçaları yorumladım. Görünene değil, zihnimde oluşturduğu sorulara yanıtlar aradım. Konu: “Araba Motoru” idi!

Arabanın motor parçalarını hayal gücü’nün desteğiyle renklerle zihnimde yeniden canlandırdım. Aslında amacı basitti “Hareket”. Arabanın boruları sanki insan vücudundaki damarlardı, motoru da kalbi idi. Baktığımda gördüğüm şey; mekanik ve biyolojik kavramlarının benzeşmeleriydi. Bu benzerlikleri renk ve leke ile soyutlamaya başladım. Yüksek lisans konusu da zihnimde henüz tamamlanmadığı için arabanın devamı olmalıydı! Önceki çalışmalarımda dış form ve işlevin etkisi önemliyken artık arabanın tarihsel süreci de eklenmişti. Konu: Klasik arabalardı. İlk aklıma gelen Amerikan arabaları olmuştu. Tarihte neler etki etmiş? Hangi renk ve form şekillenmesinde önemli olmuş? Bu sorulara yanıtlar aradım. Bir döneme damga vuran ve halen birçok insanın hayalini süsleyen klasik arabaların plastik değerlerini, Amerikan tarihindeki önemini vurgulamaya çalıştım. Bununla ilgili soyut çalışmalar gerçekleştirdim.

Batı’nın sanata ve hatta birçoğunun doğuşuna tanıklık ettiği sanat akımlarına etkisi büyüktü!  Sanat tarihi derslerinde; hem Batı sanatını hem de kendi öz kültürümüzü yansıtan Türk sanatı derslerini inceledim. İlk olarak Batı sanatının çalışmalarımda yansımalarını görürken, artık bize ait olan, kültürümüzü Türk resim sanatımızın daha geniş kitlelere tanıtılması ve unutulmaması gerektiğini düşündüm ve Türk sanatının yelpazesindeki önemli değerleri çalışmalarımda vurgulamakla bu yolculuğa başladım. Resimlerimde geleneksel resim sanatının (Çini motifleri, Anadolu medeniyetleri ve tarihi, mitolojileri) soyutlamaları üzerinde çalışmalar gerçekleştirdim. Hayal gücü ile birleştirip sembollerle yeni bir boyut kazandırdım. Türk resim sanatının çeşitliliği, kendine özgü bir anlatımının olması çalışmalarımı şekillendirdi. Türk tarihinin kültürel zenginliği, el sanatları, toplumsal değerleri de konu dağılımlarımı belirledi.

“Geçmiş-bugün-gelecek” çerçevesinde; ışık, renk, form, leke ile kendi dokumu yaratmaya çalıştım. Arka fon ve zeminde de milli ve kültürel faktörleri sorgulayıp yeniden yorumladım. Bunlar kimi yerde halk efsanelerinin yeniden canlandırılmasıyla ya da yaşamış uygarlıkların yeniden varoluşlarıyla karşımıza çıkıyor. Bu sorgulamayı yaparken de izleyiciyi hep düşündürmeyi amaç edindim. Öz kültürümüzü ve sanatımızı zihinlerde silinmeye başlayan milli değerlerimizi resimlerimde yeniden hatırlatmaya çalıştım ve bunu da soyut figürlerle yeniden yorumluyorum.”

Utrecht / Hollanda

Son Güncelleme: 25 Temmuz 2020 / Last update: July, 25th 2020

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Çalışmalarından Örnekler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması / Kullanım Koşulları