Hogir Ar

Resim, Yazım
Telefon / Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

Hogir Ar

1996 yılında Batman da doğdu.

Sanat hayatına geçişi kazandığı bir resim yarışmasıyla oldu.

Lise yıllarında yayımlanan Mavi Sürgün kitabıyla tanınan Hogir Ar Kürt dili edebiyatına yoğunlaşarak kaba taslak, heykel, kavramsal sanat üzerine başarılar elde etti.

Son zamanlarda dijital sanatı Kürt sanatıyla birleştirme çabası sonucunda Kürtçe, Türkçe olmak üzere birçok yabancı dergi ve fanzinlerde yer aldı.

Ar, “21 yüzyılın modern teknolojik sanatı elektronik ortamda üretilen sanat olarak dijital sanat, çağdaş bilgiyi, bakışı ve bilinci teknolojiye ilişkin kuramlar ve kavramlarla değiştirmekte ve dönüştürmekte.

Birden fazla sanatsal biçimi ya da teknik anlatımı bir arada kullanabilen dijital sanat, insanın çevresiyle, bilgiyle, teknolojiyle, estetikle olan etkileşimini sorgulamakta. Sanatçı da her yeni gelişen sanat biçiminde olduğu gibi geniş bir bağlamda ve çoklu bakışı tercih eden uzun süreli çalışmalarla tanımlanmaya ve sınıflandırılmaya çalışılmakta olduğunu dile getirip sanat anlayışının ve sanatçının yitirilmeye yüz tutmuş klasik çağın modern çağla birleşimini ele almasını ve sosyo-kültürel topluma aşılanması gerektiğini vurguluyor.

Hogir Ar Mezopotamya ya özgü motifleri dijital ortamlarda yeniden düzenleyerek kendine özgü bir yorum getirdiği çalışmalarını sanatseverlerle ilk kez Artsonline Gallery’de “Romantik Fakat Rizomatik”  adlı dijital resim sergisiyle buluşturuyor.

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Örnek İşler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması