Zuhal Arda

Resim, Akademisyen
Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

Samsun’da doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini memleketi olan Niğde’de tamamladı.

1989 Yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümüne girdi. Daha sonra Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümüne yatay geçiş yaparak 1994 Yılında buradan mezun oldu.

Konya İli Yarma Kasabası İlköğretim Okulunda, Merkez İnkilap İlköğretim Okulunda, ve Sare Özkaşıkçı İlköğretim Okullarında 1995-2000 Yılları arasında Resim Öğretmenliği yaptı.

1999 Yılında Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde  “İlköğretim Okullarında 2. Kademede Resim Derslerine Renk Yönünden Analitik Bir Yaklaşım” isimli yüksek lisans tezini tamamladı.

2000 Yılında Konya İli Anadolu Güzel Sanatlar Lisesine kurucu Müdür olarak atandı. 2005 Yılına kadar sürdürdüğü görevinden 2005 yılında ayrılarak Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı. 2007 Yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Ressam ve Sanat Eğitimcisi Aydın Ayan’ın Resimlerine Estetik Bir Yaklaşım” adlı doktora tezini tamamladı. 3 yazarla birlikte Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi için “Estetik” kitabını yazdı.

2009 Yılında Selçuk Üniversitesinde Yardımcı Doçent, 2012 Yılında Doçent, 2017 Yılında Profesör oldu. 2019 Yılında Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekanlığına atandı. Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Dekanlığından 08.10.2020 tarihinde emekli oldu.

Çalışmalarını özel atölyesinde sürdürmektedir. 21 Kişisel sergisi, 16 hakemli dergilerde makalesi olan, yurt dışı ve içinde 100 karma sergi ve uluslararası workshoplara katılan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında 3 müzede eserleri yer almaktadır.

Sanatçı ayrıca GESAM, UPDS ve BRHD sanatçı topluluklarına üyedir.

 

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Örnek İşler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması