Tüm Sergileri Göster

Ahmet Süreyya Koçtürk “Dijital Art, Dijital Dünya” Kişisel Dijital Art Sergisi

28 Şub 2022 - 28 Mar 2022
Ahmet Süreyya Koçtürk’ün “Dijital Art, Dijital Dünya” Kişisel Dijital Art Sergisi’ne hoş geldiniz!

Okuldan büyüğüm, meslektaşım Ahmet Süreyya Koçtürk’ün bu değerli sergisini sizlerin huzuruna getirmekten mutluyum. Klasik dönemden dijital döneme geçen bir ara kuşak bizim kuşağımız. Eğitimini ecoline, rapido, letraset döneminde almış ve meslekte bunlarla yürürken dünya dönüşmeye dijitalleşmeye başlamış, bizler orta yaşlarımızda bu gelişmeye, dönüşmeye ayak uydurup yeniden öğrenmeye ve bu acayip değişime ayak uydurmaya çalışmıştık. Bence Ahmet Süreyya Koçtürk de bunu hakkıyla gerçekleştiren ve dijital alanda da çok başarılı işlere imza atan bir akademisyen olarak üretmeye, üretirken de birikimini genç nesillere aktarmaya devam ediyor.

Sizleri, sanatçımızın yarattığı dijital bir dünyaya götürecek pek çok eser arasından seçmekte zorlandığımız 30 görselden oluşan bu sergimiz de her zaman olduğu gibi sayfaların en altında bulunan Sergi Anı Defteri ve Sanatçı Profil Sayfası yorum ve değerlendirmelerinize açıktır.

En iyi dileklerimi sunuyorum…

Hakan Sarıhan

ArtsGallery – Şubat 2022
_______________________________

Dijital Dünyama hoşgeldiniz…

Kevin Robin’in dediği gibi “… Eski teknolojiler kısıtlayıcı ve yetersiz kalmakta, yeni elektronik teknolojiler de imaj yaratılmasında adeta sınırsız özgürlük ve esneklik çağının başlangıcını müjdelemektedir. Gelecekte imajları üretme ve işleme olanaklarının arttılmasıyla, bilgisayarlarda sanal imajları üretme kapasitesi ve dolayısıyla imajların “gerçek dünyadaki” göstergelerinden bağımsız olması, fotoğraf sonrası hayal gücüne daha geniş özgürlükler sunacaktır.

Bu ifade benim çıkış noktamı ifade eden bir düşüncedir adeta. Dijital dünya fotoğrafın gerçekliğiyle resmin kurgu ve düş dünyasını birleştirirken bana yeni teknik olanaklar sunuyor ve yeni biçimsel bir dil oluşturmama zemin hazırlıyor. Bu sergide, 40. sanat yılımda yayınladığım kitabım “Düş ve Gerçek”te de yer alan çalışmalarım da bulunuyor. Orada da ifade ettiğim gibi çalışmalarımda geleneksel fotografinin dışına çıkmayı, nesnel gerçekliği manüple ederek, algılanan gerçekliğin ötesinde öznel gerçekliği ulaşmayı amaç edindim. İzleyiciyi kandırmak, ya da yanıltmaktan uzak, farklı bakabilmek ve hayal gücünü zorlayarak biraz düşündürmek istedim.

“A. Süreyya Koçtürk, izleyiciyi hayal gücünü zorlayan, soyutlamaya kucak açan ve bir sonraki aşamada soyuta dönüşmek için fırsat kollayan imgeler, dönüp dolaşıp sonuçta soyutun panzehiri olarak karşımıza çıkıyor. Koçtürk’ün fotografik serüveni, bu açmazın hassas bir denge üzerinde yol aldığı bir öykü aslında.” Prof. Ahmet Öner Gezgin.

Ahmet Süreyya Koçtürk

ArtsGallery – Şubat 2022

_______________________________

Ahmet Süreyya Koçtürk

1979 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (İDGSA)(Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Grafik Anasanat Dalı Yüksek Lisans Mezunu,
1983 Sanatta Yeterlik Belgesinin alınması,(Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fotograf Anasanat Dalı)
1983-1989 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Anasanat Dalı Araştırma Görevlisi,
1989-2005 Reklam Fotografı ve Grafik Tasarımcı olarak kendi atölyesinde sektörel çalışma hayatına devam etmiştir. Grafik tasarım ve Fotograf alanında birçok sanatsal aktivite ve yarışmalarda ödülleri olup, karma ve kişisel fotograf sergileri vardır.
1980-1985 Yılları arasında Hürriyet dergi grubuna fotograf ve airbrush kapak çalışmaları,
2011 Yılına kadar mücevher, deri ve makine sektörüne katalog çalışmaları yapmıştır.
40 senede oluşan fotograf arşivi çalışmalarından “Düş ve Gerçek” ve ”Fotografik İllüstrasyon” isimli yayınlarını sanatseverlere sunmuştur.
2011-2018 Yılları arasında Yardımcı Doçent,
2019 Yılından günümüze kadar Doçent (Üniversiteler Arası Kurul) olarak akademik hayatına devam etmektedir.

DEVAMI

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Ahmet Süreyya Koçtürk “Dijital Art, Dijital Dünya” Kişisel Dijital Art Sergisi
 • Tarih: 28 Şub 2022 - 28 Mar 2022
 • Yer:ArtsGallery - www.artsgallery.site
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

3 Yorum

 • Nazan Özman
  4 Mart 2022

  Eserlerinizin temelinde ilk farkettiğim, çok güçlü bir sanatsal alt yapının olduğu. Akademi’nin Temel Sanat Eğitimi Atölyesi ve bölüm hocalarımız Cafer Türkmen, Emin Barın, Mesut Manioğlu, Süleyman Saim Tekcan vb. çok değerli hocaların bize sevgi ve özveriyle aktarmış oldukları bilgi birikimlerini ve sizin sanatçı kişiliğiniz ve birikiminiz ile üzerine eklediğiniz günümüz teknolojisinin olanaklarını harmanlayarak çok değerli eserler üretmişsiniz. Tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.

 • Aslı Çamurcu
  19 Mart 2022

  Tebrik ediyorum , çalışmalarınızdaki başarının devamını merakla bekliyorum.

 • Gönül Uz
  22 Mart 2022

  Kutlarım

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması