Tüm Sergileri Göster

Müzeyyen Karaçiftci “Dağ Başını Duman Almış” Kişisel Resim Sergisi

19 May 2022 - 12 Haz 2022
Müzeyyen Karaçiftci’nin “Dağ Başını Duman Almış” Kişisel Resim Sergisine hoşgeldiniz!..

Müzeyyen Hocama serginin adını sorduğumda “Dağ Başını Duman Almış” dedi. Gençlik dönemimizde dağda, bayırda, kırda yürürken çokça söylediğimiz, bir zamanlar kitleleri harekete geçiren bir marştı bu. Yeni nesiller ne kadar biliyorlar, bilseler bile onlar için ne ifade ediyor, ne kadar heyecan veriyor bilmiyorum.

Ama ben yine heyecanlandım ve hızla giriştim bu sergiyi kurmaya ama hocamın gönderdiği onca nefis çalışma arasından bir eleme, bir seçim yapmak çok zor oldu benim için. Sayıyı aslında yirmibeşte tutmak istiyordum ama ancak bu kadar oldu doğrusu. Sergide yer alan 27 çalışma ağırlıklı olarak son birkaç yıl içinde yapılan çalışmalar. Az görülmüş çalışmalarından olduğunu düşünerek derlediğim bu sergiyi adına yaraşır, anlamlı bir günde, 19 Mayıs’ta açmayı kararlaştırdık.

Bu değerli çalışmaları toplayan sergi kataloğumuza bir de sürpriz olarak bir poster eki yaptık. Edinmek isteyen dostlarımız “KATALOG” bağlantısından sipariş formuna ulaşabilirler.

Her zaman olduğu gibi sayfaların en altında bulunan Sergi Anı Defteri ve Sanatçı Profil Sayfası yorum ve değerlendirmelerinize açıktır.

En iyi dileklerimle…

Hakan Sarıhan

ArtsGallery – Mayıs 2022
_______________________________

Mustafa Kemal Paşa’nın, milli mücadeleye başladığında söylediği ilk marş olması nedeniyle adını ‘’Dağ Başını Duman Almış’’ koyduğum resim sergimin açılışının heyecanı ve mutluluğu içindeyim.

Mustafa Kemal Atatürk’ün portrelerinden oluşan resim sergimin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı gününde açılması anlamlı oldu. Sergimi düzenleyen Hakan Sarıhan’a emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

“Dağ başını duman almış,
Gümüş dere durmaz akar.
Güneş ufuktan şimdi doğar,
Yürüyelim arkadaşlar…”

Atatürk, 1937 yılında; Ankara Halkevi’nde bir konuşma yapacak. Gençler, kendisinden önce, “Dağ Başını Duman Almış marşını söylemişler, daha sonra kürsüye gelen Atatürk, konuşmasına şöyle başlamıştır;

“Ben 1919 yılının mayıs ayında Samsun’a çıktığımda elimde hiçbir maddi güç yoktu. Sadece Türk ulusunun soyluluğundan kaynaklanan ve benim vicdanımı dolduran yüksek bir manevi güç vardı. İşte ben bu ulusal güce, Türk ulusuna güvenerek işe başladım. Samsun’dan Anadolu içlerine kırık dökük bir otomobille gidiyordum.

O, kırık otomobille Anadolu yollarında ilerlerken hep düşünür ve yaverime, sizin az önce söylediğiniz şarkıyı söyletirdim. Ben bir gün, Türk ufuklarında kesinlikle bir güneş doğacağına, bunun hareket ve gücünün bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç ulaşacağına öylesine inanmıştım ki, bunu adeta gözlerimle görüyordum.  O şarkıyı okuyup, yineletmekteki amacım, Türk’ün bu güneşi doğunca başarıya ulaşacağını anlatmaktı’’.

Mustafa Kemal Atatürk kendisi Türk ulusunun güneşi olmuştur. Bu güneş doğunca Türk ulusu kurtuluş savaşında ve savaştan sonra da önemli başarılara ulaşmıştır. Bundan dolayı da bu güneşin ışığını taşımak için atamızın resmini yapıyorum. Teşekkürler.

Müzeyyen Karaçiftci
ArtsGallery – Mayıs 2022

_______________________________

Müzeyyen Karaçiftci

Konya’lı, İstanbul’da yaşıyor.

1987-1995 Yıllarında Konya İlkezgi Kitabevi’ni (Cumhuriyet kitap kulübü temsilcisi) çalıştırdı. Ünlü yazarlarla imza günleri ve söyleşiler düzenledi. Konser ve tiyatrolar organize etti.

1994 Yıllarında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu.

1995’te öğretmenliğe başladı.

1999 Yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Resim eğitimi bilimi alanında tezli yüksek lisansını tamamladı.

MEB de çalıştı. 2002- 2016 yılları arasında Konya Çimento Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde çalıştı. İki dönem resim bölümü başkanlığı yaptı.

DEVAMI

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Müzeyyen Karaçiftci “Dağ Başını Duman Almış” Kişisel Resim Sergisi
 • Tarih: 19 May 2022 - 12 Haz 2022
 • Yer:ArtsGallery - www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:25 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

2 Yorum

 • Nazan Özman
  19 Mayıs 2022

  Bu anlamlı sergi ve içinizdeki Atatürk sevgisinin yaratıcı gücü ile oluşturduğunuz tüm eserleriniz için sizi tüm kalbimle kutluyorum ✨🙏✨ Yolunuz açık ve sanatın ışığıyla dolu olsun.

 • Özlem minaz çelebi
  21 Mayıs 2022

  Renkler muazzam olmuş, emeğinize sağlık 👏👏

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması