Nilüfer İnaltong

Resim
Telefon / Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

Sanat Anlayışı:

“Sanat evrensel ve yaşama yöneliktir.

Sanat, doğada var olan canlı ve cansız malzemelerden faydalanarak duygularımızı, düşüncelerimizi ve hayata bakış açımızı – yaratıcılığımızı ve hayal gücümüzü kullanarak – özgür ve özgün şekilde dışa vurup, izleyenlerde heyecan uyandıracak şekilde ifade edebilmemizdir.”

Artistic Perspective:

“Art is universal and it expresses life.

Art is the explanation of the sentiments, thougths and the view of life of a person by the freely and uniquely expressing of his or her creativity and imagination in a way to cause excitement and admiration by utilizing the materials in the nature.”

Biyografi:

İstanbul İ.T.İ. Akademisini bitirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda görev yaptığı sürece uzmanlığını ve resim hayatını uzun yıllar beraber sürdürdü.

Her konuda eğitimin esas olduğu bilinci ile konusunda başarılı olan Türk ve yabancı sanatçılardan akademik düzeyde sanat ve sanat felsefesi egitimi almıştır.

Çalışma konularını doğa ve doğallıktan seçerek gözlemlerini, hayata bakış açısını lekesel soyutlamalarla özgün bir çizgi içinde sunmayı amaçlamış, bazen de fırça darbelerinin kendiliğinden oluşan dokularında ayrı bir anlam bulmuştur.

Çorak topraklardan, çarpık yapılanmadan, yaşanmışlıktan etkilenmiş olup o kapalı kapılar ardındaki yaşamı, sevinci, hüznü, kederi, mutluluğu kendi yorumu ile tuvaline aktarmaya çalışmıştır.

İç dünyasındaki heyecanları dışa vurarak görüntüleri göründüğü gibi değil, kendisinde bıraktıkları etkileşime ve estetik anlayışına göre resmetmiştir. Bazı kısımları bilinçli olarak değiştirip, abartıp renkleri göründüğünden daha kuvvetli olarak ifade ederken biçimlerde de deformasyonlara başvurmuştur.

Doğanın bir parçası olan nü çalışmalarında ise canlı modelleri tercih edip, estetik ile pornografi arasındaki ince çizgiye dikkat ederek, bedeni amaç değil, araç olarak kullanıp izleyenlere çıplak bir bedenden öte bu bedenden yayılan duyguları yansıtmayı ve düşündürmeyi hedeflemiştir

Yurtiçi ve yurtdışında toplam 19 kişisel sergi açan, 200 den fazla karma sergiye, 19 kez yurtdışından aldığı davetle farklı ülkelerde uluslararası platformlarda organizasyonlara katılan, yabancı sanatçılarla akademik düzeyde canlı performanslar sergileyen sanatçı, kataloglarda ve bir eseri ile de Sotheby’s Müzayedesinde yer almaya uygun bulunmuştur.

Ayrıca Ürgüp, Turgut Özal Kültür Merkezi’nde bir duvar çalışması mevcuttur.

Unesco AIAP/ UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği), AKRD (Ankara Kadın Ressamlar Derneği), GESAM (Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), GSBRD (Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği) ve The Original Turkish Paintings Gallery üyesidir.

Başta T.C. Dışişleri Bakanlığı ve bazı yurtdışı temsilciliklerimiz olmak üzere, Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya, ABD, Kanada, Bulgaristan, Norveç, Azerbaycan-Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, İspanya, Romanya, Gürcistan ve Kosova Cumhuriyeti’nde kamu-özel, kişi ve kuruluşlara ait çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Sanatçı, çalışmalarına halen İstanbul-Ataşehir’de kendi atölyesinde devam etmektedir. 

 

She graduated Academy of Economic and Commercial Sciences in Istanbul. During her work as a specialist at the Central Bank of Turkey she carried out both her job and her painting life together for long years. Being aware that education is essential on all subjects, she took lessons on art and philosophy of art at academic level from distinguished Turkish and foreign artists.

By being affected by the rural areas, timeworn derelict houses, arid land and incorrectly developed urban quarters she chooses her painting subjects from nature and natural matters, she prefers not to place any human figure in her paysages to both avoid setting any barriers between herself and nature and in order to get the viewers put themselves to any place inside the painting. She only tries to transfer to her canvas the lives, abandonments, lonelinesses, joys, grieves and happinesses behind the doors of these homes with her own comment.

As for her nude works, which are the part of the nature, she prefers working live with models, taking care of the fine line between aesthetics and solid flesh, by utilising human body as a mains but not a goal, she aims to reflect to the viewers the sentiment diffused from the body rather than a naked body.

She paints the subjects not as they are seen but the influence in her inner world by expressing her sentiment.She intentionally changes and exaggerates some parts and also expresses some colours stronger than real, she applies deformations on shapes.In a sense, she reshapes the nature by her own mentality according to her art understanding.

She tries to create different effects with tissues on canvas formed by brush strokes using mostly oil paint, acrylic and mixed media.

Pursuing periods, she developed her own style. She enriched her observations and imagination, also sensitivity of expression of figures and colours, simplified her landscape paintings and expressed them with larger spots, strenghtening light and dark tones, she finally attained to abstract.

When she creates a composition she pays attention to the integrity and balance. She cares about balance and unity of vertical and horizontal and even diagonal lines, dark and light colours, small and large spots, rhythm, light and shadow, and above all, figure.

In addition to her 19 solo and more than 200 group exibitions and fairs in Turkey and abroad, she performed 19 live open-air public painting as guest artist and demonstrations at international venues in abroad. Her artworks have been placed in many catalogues and one of them has been approved to an auction organised by Sotheby’s.

She is a member of (Unesco AIAP) Association Internationale des Arts Plastiques, (AKRD) Ankara Women Painters Association, (GESAM) Turkish Fine Arts Works Owner’s Career Union , (GSBRD) Association of Fine Arts and The Original Turkish Paintings Gallery.

Her paintings are owned by private and public art lovers in Turkey, England, France, Russian Federation, USA, Canada, Bulgaria, Norway, Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan, Spain and Republic of Kosovo.

Also one wall painting at Urgup Turgut Ozal Culture Centre as commissioned in an international event ın Cappadoccia,Turkey.

She continued her painting works at her own atelier in Istanbul.
March 2019

* * *
In addition to above mentioned, she is a member of Soroptimist International of Europe (SI/E)-Turkiye-Etiler Soroptimist Federation. Soroptimist International is (Founded in 1921) a world-wide volunteer service organization for business and professional women who work to improve the lives of women and girls, in local communities and throughout the world.

Through international partnerships and a global network of members, Soroptimists inspire action and create opportunities to transform the lives of women and girls by: Advocating for equity and equality; Creating safe and healthy environments; Increasing access to education; Developing leadership and practical skills for a sustainable future.

The name “Soroptimist” was coined by combining the Latin words soror “sister” and optimus “best”, and can be taken to mean “best for women” .

Kişisel Sergiler / Solo Exhibitions

 • 2019 Kutaisi TBCB Exhibition Hall,  Kutaisi-IMERITI / GEORGIA
 • 2017  /  Ataşehir Muhtarlığı Sanat Galerisi  /  İstanbul
 • 2016  /  Ata Sanat  /  Ankara Kalesi-Ankara
 • 2016  /  Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu  /  Balat Kültürevi-İstanbul
 • 2015  /  Burgas Hall of Union of Artist  /  Burgas-Bulgaristan
 • 2013  /  Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu  /  Balat Kültürevi-İstanbul
 • 2011  /  Galeri Z Art Galeri  /  Ankara Kalesi-ANKARA
 • 2011  /  Cumhuriyet Kültür Merkezi  /  Çankaya-Ankara
 • 2011  /  T.C. Nahçıvan Başkonsolosluğu Sanat Galerisi  /  Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti-Azerbaycan
 • 2010  /  Cumhuriyet Kültür Merkezi  /  Çankaya-Ankara
 • 2009  /  T.C. Dışişleri Bakanlığı Suna Çokgür Ilıcak Sanat Galerisi  /  Ankara
 • 2009  /  Bogoridi Gallery  /  Burgas-Bulgaristan
 • 2009  /  Türk-İngiliz Kültür Derneği Sanat Galerisi,  /  Kavaklıdere-Ankara
 • 2009  /  Tara Sanat Galerisi Ankart 9. Ankara Sanat Buluşması ÇAĞSAV  /  Kavaklıdere-Ankara
 • 2007  /  Denta Form Sanat Galerisi  /  Gaziosmanpaşa-İstanbul
 • 2005  /  Vakıfbank İstanbul Bölgesi Fuayesi  /  1.Levent-İstanbul
 • 2004  /  Şekerbank Ömer Sunar Sanat Galerisi  /  Kavaklıdere-Ankara
 • 2002  /  Vakıfbank Kemal Sunal Sanat Merkezi  /  Beyoğlu-İstanbul
 • 2001  /  Akbank Sanat Galerisi  /  Cinnah-Ankara

Uluslararası Sanat Festivalleri (Davetli olarak katılmıştır) / International Art Shows (Attended by invitation)

 • 2018  /  Nakhchivan –Cradle of Humankind” IV International Art Fair  /  NAKHCHIVAN AUTONOMOUS REPUBLIC
 • 2016  /  Biennial for Contemporary Bulgarian Fine Arts ” Friends of the Sea  /  Burgas-BULGARIA
 • 2016  /  “Nakhchivan –Cradle of Humankind” III International Art Fair  /  NAKHCHIVAN AUTONOMOUS REPUBLIC
 • 2015  /  URGUP International Art Fair Cappadocia  /  NEVSEHIR
 • 2015  /   Seventh International Open Air Art Show   /  Byala, Varna-BULGARIA
 • 2014  /  Sixth International Open Air Art Show Byala  /  Varna-BULGARIA
 • 2014  /  “Nakhchivan –Cradle of Humankind” II International Art Fair  /  NAKHCHIVAN AUTONOMOUS REPUBLIC
 • 2013  /  Fifth International Open Air Art Show Byala  /  Varna-BULGARIA
 • 2013  /  ”PLEIADES OF INTERNATIONALN ARTISTS” Prishtina 2013  /  KOSOVO
 • 2013  /  URGUP International Art Fair Cappadocia  /  NEVSEHIR
 • 2012  /  Fourth International Open Air Art Show Byala  /  Varna-BULGARIA
 • 2012  /  CAMP IONESCU 2012 Tabara Internatiola de Pictura “Vlaicu Ionescu”  /  Calimanesti- ROMANIA
 • 2012  /  “Nakhchivan –Cradle of Humankind” International Art Fair  /  NAKHCHIVAN AUTONOMOUS REPUBLIC
 • 2012  /  URGUP International Art Fair Cappadocia  /  NEVSEHIR
 • 2011  /  Third International Open Air Art Show Byala  /  Varna-BULGARIA
 • 2010  /  Second International Open Air Art Show Byala  /  VARNA-BULGARIA
 • 2009  /  Byala Open Air Art Show 2009, Municipality of Byala  /  Varna-BULGARIA
 • 2008  /  El Prado Art Studio- Cank Art 2008 II. International Cankaya Art Days  /  ANKARA
 • 2008  /  El Prado Art Studio- Ege Art 2008 International Izmir Art Show  /  IZMIR

Karma Sergiler (200’den fazla) /Group Exhibitions (More than 200)

Türkiye, Bulgaristan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Romanya, Kosova Cumhuriyeti, Gürcistan, Fransa

Son Güncelleme: 18 Ekim 2020 / Last Updated: 18th September 2020

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Örnek İşler

16 Yorum

 • Gönül Uz
  26 Mart 2021

  Tebrikler, başarılarınızın devamını dilerim

  • Nilüfer İNALTONG
   6 Eylül 2021

   Gönül Hanım, çok tesekkür ederim.

 • Serdar Çetintürk
  7 Ekim 2021

  Nilüfercim yine sanatını hayranlıkla izledim. başarılarının devamını dilerim yüce gönüllü dostum.

  • Nilüfer İNALTONG
   8 Ekim 2021

   Serdar’cığım, çok teşekkür ederim.
   İyi ki varsın.
   Sevgilerimle.

 • Kamer Kurdoğlu
  7 Ekim 2021

  Tebrik ederim,ellerine sağlık,çok güzel çalişmalar.👋👋👋🐞🧿

  • Nilüfer İNALTONG
   8 Ekim 2021

   Sevgili Kamer, cok tesekkur ederim.🙏♥️
   Sevgiler.

 • Reha Cengizlier
  8 Ekim 2021

  Tebrikler; bir resme beğeniyle baktığımda rahatlıkla “ bu Nilüfer İnaltong resmi” diyebilirim.

  • Nilüfer İNALTONG
   8 Ekim 2021

   Degerli Reha Bey, ne mutlu bana!🤗
   Ilginiz, beğeniniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   En içten saygi ve sevgilerimle. 🙏♥️

 • Bülent Güngör
  8 Ekim 2021

  Serginizi kutluyor, başarılı çalışmalarının daim olmasını diliyorum.

  • Nilüfer İNALTONG
   8 Ekim 2021

   Sevgili Bulent, teşekkür ederim.

 • Turap Sayınlı
  10 Ekim 2021

  Sanat emektir, görüştür, anlayıştır, gelişen toplumun aynasıdır. Sizler gibi sanatkarların katkılarını alkışlamak da bizlere düşmektedir. Sizi kutluyor, katkılarınızın devamını diliyorum. İyiki varsınız.
  👏🌹👏
  ggg

  • Nilüfer İNALTONG
   14 Ekim 2021

   Sevgili Turap, guzel görüşünuz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.🙏Iyi ki siz de varsınız.🙏
   Nilüfer

 • Tahsin Deniz ARPACI
  12 Ekim 2021

  Çalışmalarınızın devamını dilerim. Olumlu ve önemli bir sanat dalında üretmeyi seçmekle bence doğru karar vermişsiniz.

 • Nilüfer İNALTONG
  14 Ekim 2021

  Tahsin Bey, çok teşekkür ederim.🙏 Saglikla kaliniz
  Selam ve sevgiler

 • Serdar Çetintürk
  27 Nisan 2022

  Son derece sevimsiz şu yaşadığımız anlarda; birlikten doğan güzel paylaşımları izlemek bana sonsuz bir keyif verdi.Tüm katılan sanatçıların başarılarını alkışlıyor ve devamını diliyorum.Ümit ve umutların kaybolmaması dileği ile sayı ve takdirlerimi sunuyorum. Herşey gönlünüzce olsun.

 • Serdar Çetintürk
  27 Nisan 2022

  Güzellikler gönüllerde gizlidir. Herkes bunu sanatı ile icra edemez. Saygılarımla..

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması