Şükrü Mehmet Ömür

Fotoğraf, Mobil Art, AI
Telefon / Email / Web / Facebook / Instagram /

Paylaş

1951 İstanbul’da doğdu.

Lise döneminde fotoğrafa Kodak instamatic 100 ile başladı, sonraki 10 yılda dönemin çeşitli Canon kameraları ile fotoğraf çekmeye devam etti. Bu sırada karanlık oda deneyimi de kazanan Ömür, Tıp fakültesini bitirdikten sonra mesleğindeki yoğun çalışmaları nedeniyle fotoğraftan ayrılmak zorunda kaldı. Emeklilik dönemine yaklaştığı sırada ortaya çıkan dijital fotoğrafçılıkla birlikte DSL makinelerle yeniden fotoğrafa dönmüş, bir yıl işini bırakarak sene alarak Pariste CE3P görüntü okulundan fotoğraf bölümü mezunu olmuştur.

Daha sonraki dönem fotoğrafın peşinden dünyayı dolaştı, seyahat ve doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenme fırsatı yakaladı.

2000 yılından bu yana yoğun olarak fotoğraf sanatı ile uğraşan Ömür eserlerini, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kişisel ve karma sergilerde sanatseverlerle paylaştı. ilk kişisel sergisini 2003’te Bozcaada’da açtı.

Kişisel ve karma 20 den fazla sergi açmıştır.

Fotoğraf alanında 2011 de Vincent Versace Award for Photographic Excellence ve 2018 IPPAwards’da birincilik olmak üzere çok sayıda fotoğraf ödülleri vardır.

Dört yıl önce tüm DSLR makinelerinden vazgeçerek fotoğrafa filmli orta ve büyük format makinelerle devam etme kararı aldı.

Son 3 yıldır ise mobil fotoğrafçılıkla yakından ilgilenmektedir. Bu alanda “Çek, düzenle, Paylaş; iPhone Fotoğrafçılığı” adlı kitabı Remzi Yayınlarından çıkmıştır.

Halen mobil fotoğrafçılıkla ilgili kurslar düzenlemekte, sosyal platformlarda bir çok grubun yöneticiliği yapmaktadır.

 

Basılı Fotoğraf Kitapları:

  • Doğa, Nature (2010),
  • Ripple Marks (2010),
  • Kapadokya (2014 ilk baskı, 2016 ikinci baskı İngilizce)

www.tumobart.com

 

Artsonline'da Geçmiş Sergileri:

Video Klipler

Örnek İşler

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması