Tüm Sergileri Göster

Birsen Küpeli “Yasaklı Uçuşlar İçin Fragamanlar”

26 Tem 2020 - 07 Ağu 2020
Birsen Küpeli, “Sanatın bir sınırı olmadığı gibi, sanatsız bir yaşam da olamaz” görüşünden hareketle güncel yaşanan yasaklara olan tepkisini kendine özgü biçim, renk ve armoniyle tuvallerine yansıttı bu pandemi sürecinde.

Bu yasaklar ve kısıtlamalar ortak derdimiz oldu, bizi bu sergide buluşturdu. Yasaklara, kısıtlara bir tepkiden doğan bu mecra ile Birsen Küpeli’nin sanatsal yorumu bir harman oldu, sergi oldu, bu görsel gösteriye dönüştü.

28 eserden oluşan bu sergi aynı zamanda gerçeğin hayal dünyasında yeniden oluşurken nasıl dönüştüğüne, bilinçaltından nasıl yansıdığına da bir örnek adeta.

Birsen Küpeli’nin renk ve şekillerden oluşan bu kaos ve haykırışını artsonline web art galeri olarak sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

İyi izlenceler…

 

Hakan Sarıhan

Artsonline – Web Art Gallery 2020

_______________________________

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi açıklamasının ardından havacılık sektöründe, pandemi sürecinde uygulanan yasaklar hayatımızı ne yönde etkiledi?

Coronavirus (COVID-19) salgınıyla birlikte Türk Hava Yolları ve  bazı  havayolu firmaları uçuşlarını durdururken; birçok ülke sınırlarını kapattı, uçuşlarını askıya aldı. Schengen vize rejimi işlerliğini kaybetti. Dünya çapında ülke ülke uygulanan coronavirus seyahat yasakları ve diğer yasaklar tuvalimde birer fragman olarak yerini aldı.

Uçuşlar ne zamana kadar yasak? Artık hem uçmak, hem bakmak, hem gezmek  yasak.

Bu çalışmalarım; uçak seyahatlerim sırasında  gözlemlediğim, dünyayı kendime göre yeniden yorumladığım ve kurguladığım, gözle görünenin dışına çıkarak  bilinçaltımda oluşan renkler ve şekillerden oluştu. Dolayısıyla yeryüzüne kuş bakışı bir nazarla zamanı aktardım. Sokağa çıkma yasağının getirildiği karantina günlerinde yasaklar her alanı kapsadı. İnsan, yaşamın  zorunlu yasaklarına bağımlı olduğunda çoğu kez bundan ürker. Aslında korktuğu şey yasaklar sonucu oluşan  boşluk ve yasaklar sonucu oluşacak yeni hayattır.  Bu sefer ister istemez bir denge arayışına girer.

Sergideki fragmanlarım uçuş yasağı başta olmak üzere, her türlü yasağı kapsıyacak şekilde oluşmuştur. Yasaklı uçuşlar derken, normal hayatımızda çiğnediğimiz yasaklar da kapsam alanındaki yerini almıştır. Ülkemizde corona virüsünü önlemek adına getirilen yasağın ardından, sokağa çıkma yasağının ne demek olduğu çok sayıda vatandaş tarafından merak konusu oldu. Peki, Sokağa çıkma yasağı nasıl olur? Sokağa çıkma yasağı, dokunma yasağı, uçuş yasağı nedir?

İşte  bu düşüncelerle birlikte, bizlere dayatılan yasakların ne denli sanal olduğunu, bakmaya devam ettikçe ne kadar çok şey görüldüğünü  ve görüleceklerin göz ile sınırlı olmadığını anladım. Küresel sorunlarla mücadele içinde olduğumuz bu dönemde, Yeryüzüne  yasaklı bir gözle kuş bakışı bakmak  sergimin isim babası oldu: ‘Yasaklı Uçuşlar İçin Fragmanlar/Fragments For Prohibited Flights’

Çalışmalarımda göz ardı edilen, ertelenmiş duyguları soyut anlamda  öne çıkarmak istedim.  Dünyanın güzelliklerini tüm yönleriyle hissederken,  bulutlardan şekillerle resimler yaparım o uçuş anlarında. Bu anlamda doğa en iyi ressamdır ve ondan esinlenmemek mümkün değildir. Dünya genelinde bir çok uçuşun ve hayatın iptal edildiği bir dönemde bu işlerimi sergilememin tam zamanı olmalı.

Resimlerim aracılığıyla iletişim kurarak, izleyiciye kendimden en iyi olanı vermek temel amacım. Sanatın bir sınırı olmadığı gibi, sanatsız bir yaşam da olamaz. Bizler sadece aracıyız.

 

Birsen Küpeli

Artsonline – Web Art Gallery 2020

_______________________________

Birsen Küpeli

Konya’nın Kulu ilçesinde doğdu.
Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunudur.

1995-2005 yılları arasında Fransa’da yaşadı. Resim yaşantısı da bu dönemde başladı. Avrupa’nın birçok şehrindeki çeşitli müze ve galerileri ziyaret etti. Eski ve günümüz sanatçılarının eserlerini inceledi. ‘Maison Des Jeunes’de resim eğitimi programlarına katıldı. Daha sonra ‘Foyer Rural’ de resim eğitimine devam etti.

2005 yılında Türkiye’ye döndükten sonra alanında usta, değerli hocalarla resim çalışmalarını sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sanat sempozyumlarına workshoplara ve fuarlara katıldı. Uluslararası sergilerde ve kolonilerde ülkemizi temsil etti. Bazı kamu kurum kuruluşlarında ve özel koleksiyonlarda çalışmaları bulunmaktadır.

Resimlerinde genellikle karışık teknik kullanan Küpeli, dışavurumcu ve soyutlamacı bir anlatımla çalışmaktadır. Bugüne kadar 7’si kişisel olmak üzere 100’e yakın karma ve grup sergisine katıldı.

BİYOGRAFİSİ
_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Birsen Küpeli “Yasaklı Uçuşlar İçin Fragamanlar”
  • Tarih: 26 Tem 2020 - 07 Ağu 2020
  • Yer:www.artsonlinegallery.com
  • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
  • Sergi Süresi:15 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması