Tüm Sergileri Göster

Deniz Kürşad “Evler 2 – Archi_Graphs” Dijital Kolaj Sergisi

04 Oca 2021 - 25 Oca 2021
Kendimi bildim bileli mimariye ama özellikle de mimari çizimlere, illüstrasyonlara kendimi çok yakın hissetmişimdir.

Özellikle de serbest elle çizilen taslak tadındaki ve renklendirilmiş çizimlere. Zaten mimarlık ve grafik tasarım disiplinlerinin çoğu zaman birbiri ile yakın üretim süreçlerine sahip olduğunu da görürüz. Öte yandan ülkemizde de artık dijital sanatçılar ve sanat eserleri görmeye başladık. Dijital ortam neredeyse sınırsız bir olanaklar dünyası sunuyor ve  bence bu yaratıcılığı körüklüyor, malzemeye takılı kalmadan, çok geniş bir skalada, bambaşka bir yaratı ortamı ve deneyimleri sunuyor.

Bu sergideki eserler de tüm bu bahsettiklerimin toplamına adeta bir örnek olarak karşımızda. Deniz Kürşad kendi sanat dili, malzeme ve biçim anlayışıyla hayal dünyasındaki yapıları suluboya ve vektörel illüstrasyonlar ile foto manipülasyon tekniğinden yararlanarak dijital ortamda eserlere dönüştürmüş. 26 adet dijital kolajdan oluşan bu seri geçen sene açtığı sergisi “Evler – Archi_Graph”ların bir devamı niteliğinde. (Sergiyle ilgili videoyu sanatçımızın sayfasında izleyebilirsiniz.)

Dijital üretim tekniği ülkemizde halen sanat adına deneyimsel bile kabul edilse de geleceğin en önemli araçlarından olacağına eminim. Ben Deniz Kürşad’ın bu çalışmalarının arkadan gelen genç sanatçılara ilham vereceğine inanarak sunmanın mutluluğu içindeyim.

Düşünce ve yorumlarınızı çok merak ediyoruz. Sergi Anı Defterine yazacağınız umut ediyor, hepinizin iyi bir sergi deneyimi yaşamanızı diliyorum.

Hakan Sarıhan

Artsonline Web Art Gallery

_______________________________

Grafik tasarım ve mimarlık disiplinlerinin üretim yöntemleri, çoğu zaman birbiri ile geçişkenlik göstermektedir.

Mimarlıkta bir bina inşa edilinceye kadar ortaya çıkan yaratıcı süreçte elde edilen sonuçlar kimi zaman grafiksel bir ifade biçime dönüşebilmektedir. Grafik tasarım aynı zamanda, mimarlıkta kullanılan bir iletişim dilidir. Özellikle temsil yöntemleri, kullandıkları düşünme ve uygulama araçları grafik tasarım ve mimarlık alanlarının özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra kavram bazında sahip olmaya başladıkları ortak paydaların günümüzde devam eden gelenekleri gibidir.

Henüz inşası gerçekleştirilmemiş bir yapının görsel dışavurumu olarak nitelendirilebilecek olan mimari temsilleri, bir grafik tasarımcı gözüyle, farklı görüş ve tekniklerle yorumladığım çalışmalarım serginin içeriğini oluşturmaktadır. Bir yapı olarak evlerin çoğunlukla doğa ve insan ile ilişkilendirildiği grafik temsillere ışık, gölge ve renklerin yorumları ile hareket ve durağanlık ifadeleri eşlik etmiştir.

Suluboya ve vektörel illüstrasyonlarımın yanında foto manipülasyon tekniğinden yararlandığım çalışmaların sunumu dijital kolaj olarak gerçekleştirilmiştir. 2019 yılında “Evler – Archi-Graph” isimli kişisel sergimin bir devamı niteliğindeki “Evler 2 – Archi-Graphs” başlıklı sergimi, bu yıl pandemi koşulları sebebiyle sanal olarak izleyicilerle buluşturmanın mutluluğu içerisindeyim.

Sergim için bana bu ortamı sunan Artsonline Web Art Gallery’ye ev sahipliği için teşekkürlerimi sunuyorum.

Deniz Kürşad

Artsonline Web Art Gallery, Ocak 2021

_______________________________

Deniz Kürşad

1981 yılında Muğla’da doğmuştur.

Lisans eğitimini Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden 2003 yılında, Yüksek Lisans eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden 2008 yılında tamamlamıştır.

2010 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaya başlamıştır.

Sanatta Yeterlik eğitimini “Yeniden İşlevlendirilen Kamusal Bir Mekânın Markalaşma Süreci ve Bir Uygulama” başlıklı tezi ile Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde 2016’da tamamlamıştır.

DEVAMI

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergiler için sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Deniz Kürşad “Evler 2 – Archi_Graphs” Dijital Kolaj Sergisi
 • Tarih: 04 Oca 2021 - 25 Oca 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

3 Yorum

 • Nazan Özman
  5 Ocak 2021

  Yolunuz açık olsun, sanatın geniş yelpazesinde, dijital tasarımların, teknolojik gelişmeler ve geleneksel sanat eğitiminin biçim,renk, denge,kompozisyon ve diğer tüm öğeleriyle bütünleşerek gelecek yıllarda daha fazla sanatçı tarafından kullanılarak daha geniş kitlelere ulaşacağına inanıyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

  • Deniz Kürşad
   11 Ocak 2021

   Nazan hanım, sergim ile ilgili güzel duygu ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Başka sergilerde buluşmak dileğiyle. Saygılarımla.

 • Hatice Kılıçaslan
  27 Ocak 2021

  Emeğinize sağlık çok beğendim.

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması