Tüm Sergileri Göster

Eren Görgülü “Kayboldum” Fotoğraf Sergisi

05 Nis 2021 - 25 Nis 2021
Şu Covid-19 salgını sürecinde hangimiz kaybolma duygusu yaşamadık veya yaşamanın kıyısına gelmedik ki?

Bildiğimiz, alıştığımız, rahat hissettiğimiz nerdeyse her şey, yaşamımız altüst oldu. Kimimiz kısmen uyum sağladık, kimimiz sorunlar yaşıyoruz ama bazılarımız da bunu olumlu bir işe dönüştürebildi. Eren Görgülü de bu kaybolma duygusundan bir fotoğraf projesi çıkarmış genç bir akademisyen arkadaşımız.

Çalışmaları bana da bu duyguyu aktarmayı başardı ve bu sergiyi gerçekleştirme olanağı bulduk. 21 parça fotoğraftan oluşan bu sergi hepimizi, iç ve dış arasındaki sınırlarımızın gittikçe muğlaklaşmakta ve belirsizleşmekte olduğu, ne içeride ne de dışarıda olduğumuz gibi bir belirsizlik dünyasına götürebilir. Kim bilir belki bu yolculuk, bu koybolmuşluk bizi, kendimizi, en derinlerdeki özümüzü bulma noktasına ulaşabilir. Ulaşabilenlere ne mutlu!..

Sergilerimizi sıkça takip eden dostlarımız bilir,  yine söyleyeceğim, sergi anı defterine duygu ve düşünceleriniz bizler için önemlidir. Not düşeceğiniz için şimdiden teşekkür eder, deneyimlediğiniz bu sergimden hoşnut kalmanızı dilerim.

Tüm insanlığın özgürce ve kendi doğal süreçlerinde zihinsel yolculuklarını yapmaları dileğimle, sevgi ve saygılarımla,

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery – Nisan 2021

_______________________________

Kayboldum. Kendimi belirsizliğin içinde gezerken kaybettim. Covid-19 sürecinde hayatıma giren birçok belirsizliğin izlerini bulmaya çalıştım.

İçimde yaşadığım belirsizliğin dışa vurduğu bu anlarda hissettiğim endişe, kaygı ve umutsuzluk kendini bir şekilde göstermeye başlamıştı. Kendimi kendimden hem uzaklaşırken hem yakınlaşırken buldum. Hayattan izole yaşadığım anlarda benliğimden uzaklaşmak isterken tam olarak kendime geri dönüyordum. Lacan’ın Fransızca olarak ürettiği ‘extimité’ kavramı gibi iç ve dış arasındaki sınırlarım gittikçe muğlaklaşmakta ve belirsizleşmekteydi. Ne içerideydim ne de dışarıda. Çift katmanlı bir şekilde yaşadığım bu belirsizlik içimde yaşadığım ve dışa vurduğum duygularımın karşıtlığını yansıtıyordu. Bu karşıtlık sonucunda oluşan kaygı Freud’un ‘Uncanny’ (Tekinsiz) kavramı ile bağlantılı bir hal almaya başlamıştı. Freud’un ‘tekinsiz’i açıklarken başvurduğu ‘heimlich’ ve ‘unheimlich’ kelimeleri tanıdık/yabancı olanın bir aradalığı benim kendimi yansıtırken kullandığım belirsizliğe tam olarak uyuyordu.

İtalyan Fütürist Fotoğrafçı Anton Guilio Bragaglia’ya ait ‘blur tekniği’ni kullandığım fotoğraflarımda hareketin karmaşıklığı içimde yaşadığım tekinsizliği ifade etmemde bana yardımcı oldu. Bu hareketlerin ritmi, kendi sınırlarım arasında gidip geldiğim belirsiz anlarımı yansıtan bir ifade biçimi oluşturdu. Kendimden uzaklaştıkça farklı biçimler üretmekte, kendi etrafımda dönmekte, kendimle konuşmakta, kendimden uzaklaşmaktaydım. Karanlığın, tekinsizliğin ve belirsizliğin içerisinde pozlama ve zamanın etkisiyle bedenimde oluşan hareketlerin kaydını almaya çalıştım. Zaman ve ışık arasındaki etkileşimin sağladığı hareketlilik, portrelerimi belirsiz bir şekilde inşa etti. Bedenime ait sınırların görünür olan bir biçimden belirsiz bir biçime doğru hareket etmesi ışığın bilinçaltına kaydettiği görüntülerin değişmesine ve birbiri içine geçmesine olanak sağladı. Yaşadığım tüm kaygıların/belirsizliklerin bir yansıması olan ve ‘kayboldum’ adını verdiğim bu çalışma kendimi fotoğraf aracılığıyla ifade etmenin bir aracı haline geldi.

Eren Görgülü
Artsonline Web Art Gallery – Nisan 2021

_______________________________

Eren Görgülü

1982 yılında Ankara’da doğdu.

2007 Yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünden mezun oldu. Ardından 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Grafik Ana Sanat Dalında ‘Newsweek Türkiye dergisinde yayınlanan haber fotoğraflarında ABD Ortadoğu Siyasetinin Sunumu Üzerine Bir İnceleme’ adlı tez çalışmasını tamamladı.

2012 yılında Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım programında Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı.

2020 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı Plastik Sanatlar Sanat Dalında ‘Fotoğraf Sanatında Tekinsizlik: Roger Ballen Fotoğrafları Üzerine Bir İnceleme’ adlı Sanatta Yeterlik Tezi ile mezun oldu.

DEVAMI

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Eren Görgülü “Kayboldum” Fotoğraf Sergisi
 • Tarih: 05 Nis 2021 - 25 Nis 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

7 Yorum

 • Ezgi Köse
  6 Nisan 2021

  Tebrikler hocam, başarılarınızın daim olması dileğiyle.

  • Eren Görgülü
   7 Nisan 2021

   Teşekkür ederim.

 • Nazan Özman
  6 Nisan 2021

  Bu dönemin, herkesin ruhsal yapısında farklı değişimler yarattığını her an gözlemliyoruz. Sanatçı, eserlerinde çok güzel ve net anlatmış duygularını. Tebrik ederim.

  • Eren Görgülü
   7 Nisan 2021

   Değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim.

 • NEVROZ AYTEN
  6 Nisan 2021

  hocam çok güzel tebrik ederim 🤗

 • M.Emin Arslan
  15 Nisan 2021

  Fikrin naifliği çok etkileyici, tebrik ediyorum,şahanesiniz

  • Eren Görgülü
   20 Nisan 2021

   Çalışmam hakkındaki fikirleriniz benim için çok değerli. Çok teşekkür ederim.

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması