Tüm Sergileri Göster

Mehmet Duyulmuş ” Portreler” MobilArt Sergisi

17 May 2021 - 06 Haz 2021
Mehmet Duyulmuş ile TuMobArt sergisi münasebetiyle tanıştık. İşlerimizi, birbirimizi sevdik ve bu ilk buluşma bu sergiyi getirdi beraberinde.

Fotoğraf icadından bugüne yani dijitalleşmesiyle birlikte sanırım hiç bu kadar büyük olanaklar ve fırsatlar sunmamıştı meraklılarına. Bu, bu alandaki sanatsal üretime de çok yansıdı kanımca. Cep telefonu ve tablet gibi cihazların kameraları ve aplikasyonları inanılmaz olanaklar sunuyor, “Mobil Art” da hızla sanat alanı içinde kendi yerini açıyor.

Mehmet Duyulmuş da Türkiye’de bu işin öncülerinden ve yurt dışında pek çok ödül almış bir sanatçı. Bu sergide yer alan 20 portre çalışması bu alanda örnek gösterilecek işleri barındırıyor. Zor olan portre çekimine ek olarak, ona yapılan müdahalelerle oluşan çok daha özgün, ifadesi güçlü ve kişiselleşmiş işler izleyeceksiniz bu kadın portreleri sergisinde.

Sergi anı defterine yazacağınız duygu ve düşünceleriniz bizleri onore eder, motive eder. Kaleminizi işlek tutacağınız ümidiyle sizlere iyi bir sergi deneyimi dilerim.

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery – Mayıs 2021

_______________________________

Portre deyince insanın aklına hemen stüdyo gelir. Stüdyoda Fotoğrafçılar insanları doğal yaşamlarından kopararak kusursuz güzellikte portreler yaratmaya çalışırlar.

Oysa biz mobil sanatçılar cep telefonlarımız ve tabletlerimizle insanların doğal ortamlarında fotoğraflarını çekerek veya çeşitli kaynaklardan elde ederek bu fotoğraflardan mobil sanat eserleri üretmeye çalışırız. Bunu yaparken de sadece hayal gücümüzü ve yaratıcılığımızı değil, aynı zamanda günümüz teknolojisinin bize sağladığı çok sayıdaki aplikasyonları kullanarak yaparız.

Değişik filtreler, dokular, renkler kullanarak dijital eserlerimizi üretiriz. Kolajlar, resimsel işler, yap-bozlar, sürrealist yaklaşımlar hepsi alanımız içine girer, sanatta sınır tanımak istemeyiz.

İşte ben de bu duygulara 4 yıldır sevdiğim portre alanında kadın portreleri çalışıyorum. Ağırlıklı olarak son 2 yıldır feminist akımların çoğaldığı, İstanbul Sözleşmesi’nin yok sayıldığı günümüzde ”Kadın” yüzlerinin bakan ama göremeyen gözlerini, açılan ama istediklerini söyleyemeyen mühürlü dudaklarını dijital resimlerimle anlatmaya çalıştım.

Bu serideki işlerim değişik platformlarda defalarca paylaşılmış, çeşitli ödüller almış seçilmiş işlerimdir.

Tüm kadınlara ve sanat severlere selâm olsun.

Mehmet Duyulmuş
Artsonline Web Art Gallery – Mayıs 2021

_______________________________

Mehmet Duyulmuş

Yoğun iş yaşamının baskılarından kurtulmak için kendisini müzelere, galerilere ve sergilere vakfettiği bir dönemde Mobil Sanat’ı keşfetmesi bir dönüm noktası oldu.

Şükrü Mehmet Ömürle birlikte TuMobArt (Türk Mobil Sanatçıları) kurdu. Zamanla büyüyen TuMobArt, sanatçılarına eserlerini yayınlama ve yurt dışına açılma olanağı sağlayan bir platform haline geldi.

Gerek okulu St.Benoit’daki değerli hocalarının teşvikleri ve gerekse Sabit Kalfagil, Cihan Özyağmur gibi üstadlarla çıktığı Anadolu fotoğraf çekme turları ve Sinematek Derneğinde Onat Kutlar, Şakir Eczacıbaşı fotoğraf seminer ve gösterileri onu fotoğraf sanatına yönlendiren ana unsurlardır.

Ara verdiği uzunca bir süreden sonra mobil telefonlar sayesinde fotoğrafa tekrar döndü.

Duyulmuş, yeni nesil telefonlar ve aplikasyonların ufkunu genişlettiğini savunuyor. Bunu “sanat artık elimizde ve her yerde, olanaklar sonsuz.” şeklinde ifade ediyor.

DEVAMI

_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Mehmet Duyulmuş ” Portreler” MobilArt Sergisi
 • Tarih: 17 May 2021 - 06 Haz 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

7 Yorum

 • Nilgün Gürtav
  17 Mayıs 2021

  Hepsi muhteşem sanat eseri güzel olanı görünce benim kalbim hızlı çarpar hepsi için ayrı çarptı tebrikler

  • Mehmet Duyulmuş
   18 Mayıs 2021

   Çok Teşekkür Nilgün hanım

 • Nazan Özman
  17 Mayıs 2021

  Toplumumuz için, kadınlarımız için çok önemli bir konuyu, sanatın hissettiren, düşündüren, yeni çözümler bulmaya yönlendiren yüksek motive edici gücünü kullanarak, çok güzel eserlerle vurgulamışsınız. Yolunuz açık ve her zaman sanatla dolu olsun. Tebrik ederim.

  • Mehmet Duyulmuş
   18 Mayıs 2021

   Zarif yorumunuza çok teşekkür sevgiyle ve sağlıkla kalın🙏🏻

  • Mehmet Duyulmus
   18 Mayıs 2021

   Çok teşekkür Nazan hanım🙏🏻

 • Emir Kaluti
  18 Mayıs 2021

  Mehmet eserlerin harika, renkler ve de tarzın çok etkileyici. Ayrıca, ihtiyaçları olan bu dönemde bu güzel serginin, kadınlara ve onların haklarına çok büyük bir destek olacağını düşünüyorum.
  Seni çok tebrik eder, başarılarının devamını dilerim ❤️

  • Mehmet Duyulmuş
   18 Mayıs 2021

   Çok Teşekkür sevgili Emir🙏🏻

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması