Tüm Sergileri Göster

Nuri Sezer “İllüstras-yön”

27 Ağu 2020 - 11 Eyl 2020

Nuri Sezer de benim gibi bir grafik tasarımcı. Önceden tanışmış olmasak da kendisini ve işlerini bilirdim.

Bu pandemi süreci tanışmamıza ve bu serginin oluşmasına vesile oldu.

Çalışkan ve üretken bir sanatçı olan Nuri Sezer’in kendine özgü üslubu ile oluşturduğu pek çok simetrik çalışmalarından seçtiğimiz 30 eserden  oluşturduk bu sergiyi.

Rengarenk, birbirinden farklı bu çalışmaları ilginç bulacağınızı düşünüyor, size iyi izlenceler diliyorum.

 

Hakan Sarıhan

Artsonline – Web Art Gallery

Ağustos 2020

_______________________________

Sanatın insan hayatındaki yeri çok önemlidir.

Sanat tüm dünya insanlarını etkileyen, görmek, duymak, hissetmek duyularını harekete geçiren en önemli olgulardan biridir.

Herkesin sevdiği, müzik, herkesin sevdiği bir görsel ve bunlardan hissettiği duygular ve etkileri vardır, insanları diğer canlılardan ayıran en önemli faktörlerdir.

Toplumuzun sanata bakışı, maalesef çok sağlıklı değildir, bu bakış görselliğe verilen önemin eksikliğini göstermektedir, okuma, görme arzusu, toplumu oyalayıcı unsurlara sevk ederek toplumların duyarsızlaştırılması, örf, adet, gelenek, görenek yani toplumun kültüründen uzaklaştırılması teknolojinin yanlış kullanılmasıylamı doğru orantılı acaba?

Bir düşüncenin, duygu, yaratıcılık katılarak anlatılmasına sanat diyoruz.

Grafik insanların birbirleriyle veya toplumsal iletişimi görsel, duysal ve dokunsal enstrümanlarla sağlayan, bunu sağlarken sanatsal, kültürel, ekonomik, sosyolojik, psikolojik, antropolojik her bilimin ışığında hareket kabiliyeti bulan bir sanat anlayışıdır.

İletişimin, canlılardaki en aktif ve en akılda kalıcı kaynağı görsel aktivasyondur.

illüstrasyon Grafik Tasarımın bir dalıdır, illüstrasyonda kültürler arası bir bağlantı vardır.

Kültürlerin ortak değerlerini taşıyan bir illüstrasyon iletişim kurduğu kişiler üzerinde oldukça etkili olur.

Bende yaptığım İllüstrasyonlarda simetri kavramını da kullanarak, işleri yarıdan kesip simetrisini almak suretiyle farklı görsel tasarımlar yapmaya çalıştım.

İnanın bir işten bazen beş, altı tane farklı görseller çıktı. Okulda öğrencilerime de uygulatarak farklı görsellerin oluştuğunu gördük.

İllüstrasyonları elle çizip daha sonra bilgisayarda renklendirip, sonra da çeşitli malzemelere alınan digital baskılarıyla sergiler açtıyor, izleyicilerin düş dünyasına sunuyorum.

 

Nuri Sezer

Artsonline – Web Art Gallery

Ağustos 2020

_______________________________

Nuri Sezer

21 Ocak 1960 Konya doğumlu ilk okulu ve orta okul ikinci sınıfına kadar Konya’da daha sonra babasının tayini nedeniyle İzmir’e yerleşip, Orta okul  ve Liseyi İzmir’de bitirdikten sonra 1979 da İstanbul Güzel Sanatlar akademisine bağlı UESYO Grafik Bölümünden mezun oldu.

1981-1982 Öğrenciyken sınıf arkadaşlarıyla ortak K Dizayn Reklam Ajansını kurdular

1982-1985 Sabah (Rapor Gazetesi) Pazarlama Müdürlüğü

Çok değerli hocalardan (Yurdaer Altıntaş, Tan Oral, Bülent Erkmen, Gevher Bozkurt, Mesut Manioğlu, Halis Biçer, İsmail Avcı, Savaş Çevik, Cemalettin Mutver) eğitim aldı.

1988-1995 İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım ve Geleneksel Türk El Sanatları bölümünde Uzman kadrosuyla çalışırken Sanatta Yeterliliğini aldı.

1995 de Dokuz Eylül Üniversitesinden ayrılıp kendi Reklam ajansınını (Lila Ajans) açarak iş piyasasını girdi, daha sonra matbaasını da (Print House) açarak İzmir merkezli ve Antalya Side’de Ajansın şubesini açıp orada büyük hotellerin reklamlarını yaptı.

2004 senesinde iyi bir iş adamı olmadığının farkına vardı, müşteriye alacağını almaya gittiğinde zor durumdaysa cebindekini de veren bir anlayışla ticaretin yapılamayacağını öğrenip tekrar üniversite camiasını geri döndü.

Önce 2004-2005 İstanbul’da Haliç Üniversitesi, sonra 2005-2006 İzmir Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda T.C. İzmir Yaşar Üniversitesi Grafik Bölümü, Uluslararası Reklamcılar Derneği, Çocuklara Sütü Sevdirme konulu proje yöneticiliği (Uluslararası Reklamcılar Derneği) yaptı.

Haliç Üniversitesi Rektör’ünün isteğiyle tekrar Haliç Üniversitesine geçti, 2006-2011 senesine kadar Haliç Üniversitesinde Dekan Yardımcılığı ve Bölüm Başkanlığı yaptıktan sonra,

2011-2020 İstanbul Gelişim Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümün’de Dr. Öğr. Üyesi olarak  bugüne kadar görev yaptı, halen burada görevine devam etmektedir .

Ulusal ve uluslararası sergiler, seminerler ve sempozyumlara katılmıştır.

BİYOGRAFİSİ

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Nuri Sezer “İllüstras-yön”
  • Tarih: 27 Ağu 2020 - 11 Eyl 2020
  • Yer:www.artsonlinegallery.com
  • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
  • Sergi Süresi:15 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması