Tüm Sergileri Göster

Sevinç Köseoğlu Ulubatlı “Göç / Migration”
Kişisel Seramik Enstalasyon ve Video Sergisi
Solo Ceramic Installation & Video Exhibition

06 Eyl 2021 - 26 Eyl 2021
Sevinç Köseoğlu Ulubatlı “Göç / Migration” temalı Kişisel Seramik Enstalasyon ve Video Sergisine hoşgeldiniz.

Sergi sanatçının yaklaşık iki yıl farklı mekanları dolaşırken yersiz yurtsuz kavramı ile deneyimlenen yolculuk hikayesinde izleyiciye hüzünlü bir yolculuğu anlatmak, bu olgu ile bir an da olsa yüzleşmesini sağlamayı amaçladığı bir proje olarak karşınızda.

Bireyleri temsil eden seramik objelerin toplumsal bir göçün mağdurları olarak temsil edildiği çalışmalarda, bilmedikleri bir coğrafyada yol kateden topluluğun yaşadığı endişe dolu, kimi zaman yorgunluk, yalnızlık, savrulmuşluk, bezginlik varken kimi zaman da sadakat, dayanışma ve arayış gibi kavramlarla beraber umuda yolculuk anlatılmaya çalışılmış.

28 görsel ve 1 videodan oluşan bu anlamlı sergi için Sergi Anı Defterine yazacağınız yorum ve düşünceleriniz bizleri motive ve mutlu edecektir. İyi bir sergi deneyi yaşamanız dileğimle sevgi ve saygılar…

Hakan Sarıhan

Artsonline Web Art Gallery – Ağustos 2021
_______________________________

Göç… Tarihin en eski günlerinden beri insan hayatını etkileyen evrensel bir olgu. Savaş, şiddet, kuraklık, kıtlık, ekonomik ve siyasi sorunlardan kaçmak için umuda kitlesel bir yolculuk…

İnsanların bulundukları yerlerden ayrılarak başka coğrafyalara hareketleri daha iyi yaşam şartlarını arama niyetiyle olsa da daha önce hiç ayak basmadıkları bilinmez diyarlarda genelde karşılaştıkları aradıklarından çok uzaktır: Acı, özlem, ayrılık, gözyaşı, keder ve hatta bir daha görememe, dönememe ve buluşamamadır.

Dünyanın ekonomik, sosyolojik, insan hakları, hukuk ve siyaset açısından en önemli güncel ortak sorunu olan göç, sergi kapsamında toplumsal farkındalık oluşturma amacıyla ele alınmıştır. Bireyleri temsil eden sanat objeleri toplumsal bir göçün mağduru olarak temsil edilmiştir. Bilmedikleri bir coğrafyada yol kateden topluluğun yaşadığı mücadelede kimi zaman yorgunluk, yalnızlık, savrulmuşluk, bezginlik varken kimi zaman da sadakat, dayanışma ve arayış gibi kavramlarla beraber umuda yolculuk anlatılmaya çalışılmıştır.

Sanal ortamda görücüye çıkan “GÖÇ” temalı seramik enstalasyon ve video sergisi 2020 yılından bugüne yaklaşık iki yıl, Tuz Gölü, Kovada Milli Parkı, Beytepe Ormanı, Demre Taşdibi ve Sülüklü Sahillerinde olmak üzere farklı mekanları dolaşırken yersiz yurtsuz kavramı ile deneyimlenen yolculuk hikayesinde insanoğlunun gidecek yer aradığı hüzünlü bir yolculuk anlatılmak istenmiştir. Çekilen binlerce fotoğraf arasından seçilen kareler izleyiciye sunulurken güncel bir kavram olan göç teması ile izleyici bir anlık da olsa yüzleştirilmek istenmiştir.

Çalışma kapsamında dört farklı boyda seramik olarak üretilen formlar, geleneksel seramik pişirim tekniklerinden Raku pişirim tekniği ile sırlanarak pişirilmiş ve seçilmiş mekanlarda tıpkı bir kervan gibi yolculuğa başlamıştır. Bu geçici yol süreci daha sonra fotoğraflar ve video filmlerle belgelenerek, sürecin tamamını deneyimleyemeyecek izleyiciye sadece bir an’ın hissedilebileceği bir süreç yaşatılmak istenmiştir. Çalışmada kimi zaman sıralı, kimi zaman yığınlar şeklinde karşımıza çıkan dizilimler tamamen mekânın ruhuna ve atmosferine göre şekillenmekte olup, zaman, uzam, coğrafya, hareket ve hacim arasındaki ilişki izleyiciye yansıtılmaktadır.

Migration… It is a universal phenomenon that has been affecting human life since the earliest days of history. A mass journey for hope to escape war, violence, drought, famine, economic and political problems…

Even though people leave their places and move to other geographies with the intention of seeking better living conditions, what they usually encounter in unknown lands they have never set foot in is far from what they are looking for: pain, longing, separation, tears, grief and even not being able to see, return or meet again.

Migration, which is the most important current common problem of the world in terms of economic, sociological, human rights, law and politics, is discussed within the scope of the exhibition with the aim of raising social awareness. Art objects representing individuals were represented as victims of a social migration. In the struggle of the community traveling in an unfamiliar geography, there is tiredness, loneliness, wasting and weariness. However, sometimes in this journey to hope, the feeling of loyalty, solidarity and search for hope is tried to be explained.

The ceramic installation and video exhibition with the theme of “MIGRATION”, which was showcased in the virtual environment, is the product of a two-year work that has continued since 2020.Installations and shootings were made in different venues, specifically in Tuz Lake, Kovada National Park, Beytepe Forest, Demre Taşdibi and Sülüklü Beaches. In this journey story, it is aimed to present a sad journey where human beings search for a safe place to go. While the frames selected from thousands of photographs were presented to the viewer’ attention; it was desired to confront the viewer with the migration as a phenomenon.

Within the scope of the study, the forms produced as ceramic forms in four different sizes were glazed and fired with the Raku firing technique, one of the traditional ceramic firing techniques, and met with the audience in selected locations.This temporary road process was later documented with photographs and video films, and the audience, who would not be able to experience the whole process, were urged to experience a glimpse where only a moment could be felt. The sequences, which appear in the work sometimes as sequential and sometimes as stacks, are completely shaped according to the spirit and atmosphere of the space, and the relationship between time, space, geography, movement and volume is reflected to the viewer.

Sevinç Köseoğlu Ulubatlı

Artsonline Web Art Gallery – Ağustos 2021
_______________________________

Sevinç Köseoğlu Ulubatlı

1980 yılında Akşehir’de doğdu.

1998-2001 yıllarında önlisans eğitimini Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu Seramik Bölümünde, 2001-2005 yıllarında Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde tamamladı.

2006 yılında Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü Seramik Eğitimi Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

DEVAMI

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Sergi Videosu

“Mücadele” 2021 V01

Sevinç Köseoğlu Ulubatlı “Göç / Migration”
Kişisel Seramik Enstalasyon ve Video Sergisi
Solo Ceramic Installation & Video Exhibition
 • Tarih: 06 Eyl 2021 - 26 Eyl 2021
 • Yer:Artsonline Web Art Gallery
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

8 Yorum

 • Rumeysa Kaylesiz
  9 Eylül 2021

  Harika bir sergi olmuş hocam tebrik ederim anlamı ve değeri yüksek verdiğiniz emek ise paha biçilemez. Sizin öğrencini olduğun sizden kısa bir dönemde olsa eğitim alabildiğim için gurur duydum

  • Sevinç Köseoğlu Ulubatlı
   30 Ekim 2021

   Rümeysa’cım canım benim çok teşekkür ediyorum kıymetli yorumun için… Sergiyi keyifle gezebilmene ayrıca sevindim.sevgiyle kucaklıyor öpüyorum seni, başarılarla dolu bir yolun olsun:)

 • Feruz Kılınç
  10 Eylül 2021

  Sevincim,
  Günümüz güncel konularını ele alarak çok güzel ele almışsın. Eline, yüreğine sağlık. Hepsi birbirinden harika ve herbiri farklı hikayelere alıp götürüyor. Muhteşemsin canım👏🏼👏🏼👏🏼

  • Sevinç Köseoğlu Ulubatlı
   30 Ekim 2021

   Feruz’cum çok çok teşekkür ediyorum, çok mutlu oldum beğenmene, sevgilerimle

 • Sema Çobankaya
  11 Eylül 2021

  Hiç bilgi sahibi olduğumuz bir alan olmamasına rağmen tema çok anlamlı ve ilgi çekici. Tebrik ediyorum çalışmalarınızın takipçisiyim. Yolunuz açık olsun Sevgili Sevinç Köseoğlu Ulubatlı

  • Sevinç Köseoğlu Ulubatlı
   30 Ekim 2021

   Sema’cım çok teşekkür ediyorum güzel yorumun için, amaçlarımdan biri de sanatla yolu kesişmemiş kişilerde bir anlıkta olsa durup düşünecekleri bir farkındalık yaratmak, o nedenle sergiyi izlemen çok kıymetli benim için….tekrar teşekkür ediyorum, sevgiler

 • mehmet çobankaya
  11 Eylül 2021

  güzel bir çalışma, yenilerini görmek dileğiyle başarılar dileriz…

  • Sevinç Köseoğlu Ulubatlı
   30 Ekim 2021

   Mehmet bey çok teşekkür ediyorum, ailecek verdiğiniz destek çok kıymetli…sanatla yeni yolculuklarda tekrar buluşmak üzere, sevgiler…

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması