Tüm Sergileri Göster

Basma Fistan Giyerim “Sümerbank Takvimim” Grup Sergisi

29 Mar 2021 - 18 Nis 2021
Sümerbank benim indimde cumhuriyet rejiminin toplumumuzu sarıp sarmaladığı toplumun ihtiyaçlarına göre planlanmış kalkınma araçlarına bir simgedir, atılım örneği bir markadır.

O nedenle adını her duyduğumda garip bir heyecanla duygulanırım. Değerli Günay Aral, Basma Fistan Giyerim Grubu olarak bir sergi açmak fikriyle geldiğinde de yine heyecanlandım ve hemen benimsedim. Hatta ben de dahil olmak istedim.

Katılan sanatçıların kendi doğum tarihlerine denk gelen bir Sümerbank Takvimi yapmaları üzerine projelendirilen bu sergiye her sanatçı aynı ebatta ama kendi tarz anlayış ve tekniğiyle özel olarak ürettiği eserleriyle hazırlandılar. Bir basma gibi rengarenk 32 eserden meydana gelen bu sergi sanırım izleyenler için de Cumhuriyetimizin kazanımlarını hatırlama ve onlara bir selam göndermek işlevini görecektir.

Sergi Anı Defterine yazacağınız yorum ve düşünceleriniz herkesi motive ve mutlu edecektir. İyi bir sergi deneyi yaşamanız dileğimle sevgi ve saygılar…

Hakan Sarıhan

Artsonline Web Art Gallery – Mart 2021
_______________________________

Basma Fistan Giyerim Grubumuzun “Sümerbank Takvimim” Sergisine hoşgeldiniz!
Türkiye Cumhuriyeti, sanayileşmede batının çok gerisinde kalmış, yokluklar içerisinde verilen bir bağımsızlık savaşının ardından, büyük bir borç mirası devralarak kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk, 17 Şubat- 4 Mart 1923 tarihleri arasında toplanan İzmir İktisat Kongresinin açılış konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti’nde yeni mücadelenin ekonomik düzlemde olacağının altını çizerek, sanayileşmenin önemini vurgulamış ve 11 Temmuz 1933 tarihinde Nazilli Sümerbank Fabrikasını kurarak Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm ülke sathında sanayileşme ve kalkınma mücadelesini başlatmıştır.
Sümerbank bir fabrika olmasının ötesinde bir okul, bir eğitim kurumu, Cumhuriyet öğretilerinin yaşama geçirildiği bir alan olmuştur. Dünya üzerindeki herhangi bir şehirde kurulan bir fabrika,
elbette o şehir üzerinde birtakım değişiklikler yapmıştır, ama hiçbirisinin Sümerbank Basma Fabrikası’nın Nazilli üzerinde yarattığı sosyal, kültürel ve ekonomik değişimler kadar büyük sonuçlar
yaratmamıştır. Çalışanlara her türlü imkanı devlet eliyle verip onları ekonomik refaha kavuşturan bu fabrika, ne yazık ki 1950’lerden sonra sürekli kan kaybetmiş, son darbeyi 14 Kasım 2002’de yemiş, özelleştirme İdaresi’nce bedelsiz olarak Adnan Menderes Üniversitesi’ne devredilmiştir.
Türkiye’nin bu gün yaşadığı “ekonomik” ve “sosyo-kültürel” sorunların başlıcası milli değerlerimizin bir bir yok olmasıdır. Dışa bağımlı, üreten değil tüketen toplum olmamızın, ekonomimize zararı büyüktür. Bu grup, sentetik üretimin sağlığımıza verdiği zararın farkında olarak, Anadolu motifleri ve çiçeklerinin kullanıldığı, kendi kültürümüzü yansıtan basma ve pazen kumaşlarının unutulmaması ve yaşatılması için, geçmişle geleceği bir araya getirerek organik tarım ve kumaşın öneminin vurgusunu yapmak, sağlıklı kumaş ve Sümerbank ruhuyla nostalji yaşatmak ve yeni nesile bunu aktarabilmek amacıyla kurulmuştur.
Bu düşünceden hareketle bu ruhu, ne anlatmak istediğimizi, neler yapabileceğimizin de altını çizerek, tuval üzerine her türlü teknikle resim yaparak daha büyük kitlelere ulaşıp, sesimizi duyurabilmek ve bu projeyi Türkiye’nin tüm illerinde, sizlerin de desteğiyle gerçekleştirme düşüncesiyle kurulmuş bir grubuz. Yaptığımız çeşitli sanatsal projeler ve etkinliklerle bu konuya dikkat çekmeyi, kamuoyunu harekete geçirmeyi amaçlıyor, “Sanat’a evet!” diyoruz…

Günay Aral- Küratör

Artsonline Web Art Gallery – Mart 2021
_______________________________

Katılımıcılarımız:

(Alfabetik Olarak)

Sanatçılarımızın sayfalarına gitmek için lütfen isimlerine tıklayınız.
Aynur Albayrak, Aynur Mahmudova Kaplan, Aysun Pakalın, Ayşın Özen, Azniv Çoban, Berrin İlhan, Cemil Cahit Yurtseven, Emine Kahvecioğlu, Fatoş Kolsuz, Filiz Çolak, Funda Camelmas Mepa, Funda Keskinci, Günay Aral, Hakan Sarıhan, Harika Ören, Mehmet Hacıfettahoğlu, Mustafa Ali Kasap, Mustafa Kemal Çetinel, Mürüvet Doğan, Necla (Nena) Çetinel, Nejat Orhan, Nermin Göktepe, Nuray Üncü, Nursel Sökmen Bayram, Özlen Acar, Perihan Keki, Rana Sirkecioğlu, Safiye Mine Erdurak, Saliha Karslı Yücel, Serap Gürcan, Taner Kalkan, Tuğba Aksezmener.
_______________________________

Bu sergide yer alan eserlerin mevcudiyeti ve fiyatları güncel sergilenme tarihleri içinde geçerlidir. Bu tarihten sonra “Geçmiş Sergiler” sürecinde yer alan sergilerin sanatçıları ile iletişime geçilmelidir.

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_______________________________

Basma Fistan Giyerim “Sümerbank Takvimim” Grup Sergisi
 • Tarih: 29 Mar 2021 - 18 Nis 2021
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Günay Aral
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

31 Yorum

 • Mustafa kemal cetinel
  29 Mart 2021

  Bu sergiye katılmaktan çok mutlu oldum bu organizasyon da emeği geçen herkesi kutlarim. Sumerbankin yaşatılmasında emeği geçen sevgili arkadaşım Günay ARAL a çok tesekkür ederim bu online sergiyi digitale aktar arkadaşımada emeğinden dolayı teşekkür ederim.

  • Günay Aral
   29 Mart 2021

   Ben de katılımın için teşekkür ederim Kemalcim👏👏

 • Hülya Tavsel
  29 Mart 2021

  Her eser birbirinden güzel,anılar da kalan Sümerbank ı bize tekrar hatırlattı.Katılan sanatçıları ve bu olanağı sağlayanları kutluyorum.Perihan cım,o canlı renklerine bayıldığımı tekrar belirtmek isterim.

 • Akif Bilgin
  29 Mart 2021

  Çok güzel bir sergi olmuş emeklerinize sağlık Nuray Üncü arkadaşıma ve tüm ressamlarımızın eline ve zihnine kuvvet diyorum başarılar diliyorum sizlerle gurur duyuyorum saygılar sunuyorum

  • Nuray ÜNCÜ
   30 Mart 2021

   Çok teşekkürler Akif Bilgin.🙏🤩

 • Gönül Uz
  29 Mart 2021

  Ellerinize, emeğinize sağlık arkadaşlar.
  Samimi ve içten duruşunuzu kutlarım

  • Gülgün Aybat
   29 Mart 2021

   Harika bir sergi çok beğendim. .. emeği geçenleri kutluyorum. Sümerbank’ın adı bizim nesile çok şey ifade eder. Sümerbank + Güzel anılar … Günay Aral arkadaşımı özellikle tebrik ediyorum büyük başarı. … nicelerine.

  • Günay Aral
   29 Mart 2021

   Teşekkür ederiz

 • Nezahet BEYARSLAN
  29 Mart 2021

  Herbir ayrı güzel bayıldım.Ellerinize ve emeğinize sağlık

  • Günay Aral
   29 Mart 2021

   Teşekkürler 💐💐

   • Hanife Kaçmaz
    2 Nisan 2021

    Uzun bir dönem bir Ulus’u giydirmiş olan Sümerbank Fabrikasının yeniden açılması ya da müzeye dönüştürülmesi dileğimle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Harika bir çalışma olmuş.

 • Nihal dalmazgil
  30 Mart 2021

  Tum katilimci arkadaslari kutluyorum.Emeginize,fircaniza saglik.Nena Cetinel hanim eserinizi hayranlıkla izledim.Tebrikler..

  • Necla (Nena) Çetinel
   30 Mart 2021

   Çok Teşekkür ederim sevgiler selamlar 🥰❤

 • Sousan Hariri
  30 Mart 2021

  Çök rengarenk ve nostaljik bir sergi,elenize sağlık,her bir resim beni çocukluk dunyama götürdü ,Nuray Üncü resim beni anneannemi hatırlatı🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  • Nuray ÜNCÜ
   30 Mart 2021

   Souzsan Hariri; çok teşekkür ediyorum arkadaşım. 🙏😍

 • Emel Öden
  30 Mart 2021

  Nasıl duygulu bir o kadar da naif çalışmalar, emeklerini sağlık 👏

 • Şenel Eroğlu
  31 Mart 2021

  katlımcılara çok teeşekkür ederim.NAZİLLİ BASMALARI bir ayrıcalıktır.hem şarkıları.hem basmaları hemde orada çalışan insanları kişilkleri ve yetiştirdiği evlatları Türkiye’de örnektir…

 • Filiz Kaya
  31 Mart 2021

  Milli,manevi belleğimiz açısından oldukça önemli anlamlar ifade eden bir sergi.Kompozisyonlar ve renkler şahane 💐👏 Tüm katılımcı sanatçıları gönülden tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

 • Sevil ESİN
  1 Nisan 2021

  Çocukluğumun ve gençliğimin anılarında kalan üzülerek belirttiğim ve olmasını arzu ettiğim elbiselerimi hatırlattınız bana. Uzun seneler sırtımızı ısıtan desen ve kalitesiyle giydiğimiz tüm renk ve güzelliği yaşadım. Emeğinize sağlık

 • Sema Alper
  2 Nisan 2021

  Emeklerinize yüreklerinize sağlık,tebrikler

 • Serap Gürcan
  2 Nisan 2021

  Değerlerimize sahip çıkan, unutulmasına engel olan, anılarımıza yolculuk yaptıran bu muhteşem projede yer almaktan çok mutluyum.
  Tüm katılımcı arkadaşlarımı kutluyorum, başarılar diliyorum.
  EN ÖNEMLİSİ; bizleri güzel fikri, projesi etrafında buluşturan Sayın Günay ARAL Hanım’ a ve bizlere bu güzel sergiyi düzenleyen Sayın Hakan SARIHAN Bey’ e emekleri için çok çok teşekkür ediyorum.

  • Günay Aral
   18 Mayıs 2021

   Serap Gürcan teşekkürler sevgili arkadaşım 😘😘💐

 • Nazan Özman
  3 Nisan 2021

  Çocukluğumuzun Sümerbank ürünleri, ilk üretim aşamasından, son kullanım sürecine kadar, her adımında el ele verilerek yapılan, çeşitliliği ve yaşam enerjisini hayatımıza aktaran çok değerli ürünlerden oluşuyordu. Bu değerli sergi beni çok mutlu etti ve düşündürdü. Yine, yeni, yeniden üzerinde yaşadığımız coğrafyanın güzelliklerinin tüm üretimlerimizde, el ele ve desteklenerek hayatımıza girmesini diliyorum. Bütün eserlerin ortak özelliği Sümerbank ürünlerinin ruhumuza yansımış olan çeşitliliğini ve coşkusunu çok güzel aktarmış olması. Emeği geçen ve katılan tüm sanatçıları kutluyorum. Yolunuz açık ve sanatın ışığıyla dolu olsun.

 • Ayşen Dinç
  3 Nisan 2021

  Geçmişe gittim geldim.Babamı yad ettim.Ankara’da ki sümerbank binası şimdilerde sos. bil.üniv. rektörlüğü olarak kullanılıyor.Tüm sanatçılarımızı kutluyorum.

 • emre etkili e.
  3 Nisan 2021

  Emeği geçen herkesin eline sağlık..Yazıldığı gibi yeni kuşağın bilmesi keşfetmesi için müthiş bir organizasyon..Yalnız bu Cumhuriyet mucizesinin radyosu,kreşi,işçilerin memurların tüm çalışanların dünya klasiklerinin okunduğu kütüphanesinin,resim atölyesinin ,spor takımının daha bir çok sosyal devlet mekanizmalarının olduğunu yazıya eklemek serginin hazırlanış telaşından unutuldu sanırız.İçten saygılarımla

 • F. Nur Ünlü
  5 Nisan 2021

  Böyle bir sergi oluşturulması beni çok mutlu etti. Eserlerin hepsi çok güzel. Ayrıca Sümerbank gibi bir toplum olgusunun unutulmaması ve ruhunun canlanması adına bu önemli eyleme katılan bütün sanatçılara teşekkür ederim. İçim ısındı💖🥰🌷

 • NİLÜFER İNALTONG
  9 Nisan 2021

  Çok anlamlı bir sergi olmuş. Tüm katılımcıları kutlarım.👏💐

  • Günay Aral
   18 Mayıs 2021

   Teşekkürler 💐💐

 • Sinem OZTOPCULAR
  10 Nisan 2021

  Tarihimizde büyük yere öneme maneviyata sahip bir obje ne güzel gün yüzüne çıkmış değerli sanatçılarımıza geleceğe taşınmış harikasiniz

 • Sinem OZTOPCULAR
  10 Nisan 2021

  👏👏👏💐💐💐

 • Neşe Gümüşcüoğlu
  18 Nisan 2021

  Tek kelimeyle harika bir sergi olmuş. Tüm katılımcıları kutlarım. Hakan Bey’e de tekrar bir teşekkür….Bizi eski günlerimize ve değerlerimize kavuşturduğu için…

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması