Tüm Sergileri Göster

Orhan Güler “Denize Dair”

11 Ağu 2020 - 25 Ağu 2020


Öteden beri resimlerini gördüğüm, hayranlıkla izlediğim bir okuldaşım Orhan Güler.

Suluboya’ya ülkemizde can veren, gelişmesinde, sevilmesinde önemli katkıları olan, çok ödülü bir isimdir kendisi.

Eserlerinde genellikle Anadolu insanını, özellikle de saf ve temiz duygusunu yansıtmaktaysa da ben onu yaptığı müthiş portreleriyle tanımıştım.

Ama değişik konuları başarıyla resmeden Orhan Güler’in denize ve teknenelere olan tutkusu başkadır. Teknelerin farklı bir yeri vardır onda. Köklerine bir bağ ve özlemdir yansıttıkları resimlerinde. Kendini denize ve tekne yapımcılığına adamış akraba, dost, nice değerli ustaların anısını her zaman yaşatmak arzusuyla derlediği bir seçki sunuyoruz bu sergiyle sizlere.

Kâh dalgalı, kâh sakin ama hep huzur veren denizlere dair bu 33 eserleri sizlere sunabilmekten mutluluk duyuyor, iyi izlenceler diliyoruz…

 

Hakan Sarıhan

Artsonline Web Art Gallery-2020

_______________________________

Alabildiğine hırçınlığı da sakinliği de engin mavilerinde saklı olan deniz her zaman ilham kaynağım oldu.

Özellikle, geleneğin kültüre dönüştüğü tekne yapımcılığı ve teknelerin sanatla harmanlanmasındaki büyü beni her zaman cezbetti ve gelecek kuşaklara aktarılması gereken bir konu olarak gördüm. Bu nedenle deniz ve teknelerin anlamları benim için daima büyük oldu, resimlerimde sıklıkla yer verdim.

Bu sergimde de yine geçmişin tozlu sayfalarında kaybolmaya yüz tutan; kayık, tekne ve gemilerin yeniden kültürümüze kazandırılması amacıyla deniz ile tekneler üzerine sergi açmak istedim. Yıllar süren çalışmalarımın ardından resimlerime işlediğim kayık, tekne, balıkçı gırgırlarını ve çektirmeleri sizlerin beğenisine sunarak; “Denize Dair” isimli suluboya sergimin heyecan ve mutluluğunu yaşıyorum. 

Kültürümüze özgü bu değerleri yaşatmada benim de bir katkım olduysa  ne mutlu bana… 

Bartın, Kurucaşile, Kapısuyu Köyü’nde kendini denize, tekneye ve tekne yapımcılığına adamış akrabalarım, dostlarım ve rahmetli olmuş nice değerli ustaların anısını her zaman yaşatmak dileğiyle tüm sanat ve deniz severlere selam olsun! 

Orhan Güler
Artsonline Web Art Gallery-2020

_______________________________

Orhan Güler

Aslen Kurucaşile’nin Kapısuyu Köyü’nden olup; 1955 yılında İstanbul’da doğmuştur.

İlkokul ve Ortaokulu babasının hekim olarak ve mecburi hizmeti nedeniyle gittiği Denizli’nin Sarayköy ilçesinde bitirmiştir. Daha sonra lise eğitimini de Denizli Lisesi’nde yatılı olarak tamamlamıştır.

1973 yılında ıstanbul Mimar Sinan Üniversitesini kazanarak tekrar doğduğu kente adım atmıştır. 1978 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Tasarımı ve İç Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuştur.

Uzun yıllar; Endüstri Tasarımı ve İç Mimarlık alanında mesleğini yürüttükten sonra Denizli’nin Sarayköy ilçesine yerleşmiştir. Çalışmalarına suluboya olarak başlamış ve suluboya tekniğinde bir çok ödüller almış ve değişik dönemlerde de sergiler açarak toplumun beğenisini kazanmıştır. Uluslararası Suluboya Ressamları Derneği ve Ankara suluboya ressamları Gurubu (SRG 1970) üyesidir.

Eserlerinde genellikle Anadolu insanının çilesini, özellikle de saf ve temizlik olgusunu yansıtmaktadır.

 

BİYOGRAFİSİ
_________________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY

_________________________________

Orhan Güler “Denize Dair”
  • Tarih: 11 Ağu 2020 - 25 Ağu 2020
  • Yer:www.artsonlinegallery.com
  • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
  • Sergi Süresi:15 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması