Tüm Sergileri Göster

“Çevrimiçi Zamanlar” Karma Görsel Sanatlar Sergisi

02 Kas 2020 - 22 Kas 2020
Değerli İclâl Erentürk Güçsav Hocamın organizasyonu ve benim tasarım desteğimle oluşturduğumuz ve bana göre bu formatıyla gelecekte devamını da yapacağımızı düşündüğüm, bu görsel sanat şölenimizle sizlere merhaba demenin mutluluğu içindeyim.

Son hazırlık dönemi yıkıcı İzmir depremine denk gelse de psikolojimizi ve çalışma rutinimizi bozsa da ben pozitif olmanın, duygu ve düşünceleri olumlu anlamda yüksek tutmanın önemli olduğunu düşünenlerdenim. O nedenle bu “şölen” diye nitelendirdiğim sergiyi mutlaka tamamlamak ve sanatseverler için erişime açmaya özel gayret sarfettim. Bu şahsen şoku atlatmama, içine düştüğüm negatif duygu ortamından uzaklaşamama yardımcı oldu, Tanrıya şükürler olsun!

İclâl Erentürk Güçsav’ın görsel sanatlar alanında eserler üreten yurtiçinde ve dışında yaşayan 20 değerli sanatçımızdan 40 eser ile oluşturduğu disiplinlerarası bu sergiye dahil olmak, tasarım ve sunum çalışmalarını yapmış olmaktan onur duyuyorum. Kendisine sergi için galerimizi tercih ettiği için de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu vesile ile tüm değerli hocalarımın, açıldığımız Mayıs ayından bugüne onbine yaklaşan izleyiciye ulaştığı, neredeyse tüm kıtalardan izleyicilerin olduğu Artsonline Web Art Gallery olarak benzer organizasyonlara kapımızın her zaman açık olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Sergimizi düzenleyen İclâl Erentürk Güçsav başta olmak üzere, tüm katılımcı sanatçılarımızı kutluyor, sergi anı defterine yazacağınız bizim için çok değerli duygu ve düşünceleriniz için teşekkür ederek, iyi izlenceler diliyorum.

Hakan Sarıhan

Artsonline Web Art Gallery – Kasım 2020

_______________________________

Çevrimiçi Zamanlar sergimize hoşgeldiniz… Bu serginin düşüncemde şekillenmesi, pandemi süreciyle başladı. Yaşanan salgının boyutları nedeniyle, her alanda olduğu gibi, sanat ve sergi alanlarında da, online yani “çevrimiçi” olmak artık kaçınılmaz bir durumdu.

Yaşamımız pandemi öncesi de sanal ortamda “online” iken, bu durum pandemi sonrası daha yoğun bir hal aldı. Artık an’lardan oluşan online halimiz, yerini “çevrimiçi zamanlar”a bıraktı. İşte bu noktada, projemin isminin bu olmasını istedim.

7’den 70’e herkes bu alana sıkışmıştı, online olma hali, yaşamın ta kendisi olmuştu ve hâlâ da böyle görüldüğü üzere. Bir yanıyla da bu süreç beraberinde yenilikleri, yeni fikirleri geliştirmeye sebep oldu. Dünyanın bir ucundan tanıştığınız bir sanatçı ile diyalog kurmanızı sağladı. Yepyeni üretimleri görmeyi de. Sanatsal etkinliklere gerek yurtiçinden gerek yurtdışından bir çok insanla eşzamanlı (simultane) bir biçimde katılmanın, sanal ortamdan yapılanları görmenin de başka bir keyfi vardı aslında.

Bu dönemde, çağın size ne sunduğu ve sizin nasıl çözüm üretebildiğiniz de çok önemli. Elbette bu sanal ortamda “var” oluş hali, geleneksel sergi açılışıyla hiçbir zaman kıyaslanmamalı. İşte o zaman yanlışa düşülür. O ritüel her zaman olacaktır ve olmalıdır da. Bu “çevrimiçi” olma durumu, pandemide alınacak bir nefes, bir fark, bir yenilik, kısacası yaşamda “üretken varoluş”u paylaşma ortamını sağlamıştır. Tek bir sanat alanında değil, birçok sanat alanını bir araya getirmeyi, birbirine destek olmayı, farklılıklarında yaşama güzellik kattığını görmeyi, tıpkı bir orkestra gibi çoksesliliğin yansıması fikri de kendini göstermeye başlamıştır. “Çevrimiçi Zamanlar” Sergimizde de ben bunu hedefledim. O nedenle, gerek yurtiçi ve gerek yurt dışından projeme destek veren ve gönülden katılan sanatçı dostlarımla çok teşekkürler ederim. “Çevrimiçi Zamanlar” sergisini hep birlikte oluşturduk. Bu sergi online platformda düzenlediğim serginin, ilki. Keyifli bir sergi olacağına inanıyorum. Hem farklı alanlarda birbirimizi tanıyıp, destek vereceğiz hem de aynı anda farklı ülkelerde de olsak, “çevrimiçi” olacağız. Bu beni heyecanlandıran bir proje oldu. Umarım sizlerde keyif alarak izlersiniz.

Bundan sonra da bu projenin devamı gelebilir diye düşünüyorum. Çünkü, yaşam bize yeni kapıları aralamaya başladı. Kim bilir gelen günler bizleri nasıl üretken kılacak? Bunun yanıtını hep beraber arayacağız.

Projemin hayat bulmasını sağlayan Artsonline Gallery ve sergimizde de yer alan, özenli ve özverili çalışmasıyla, serginin izlenebilir hale gelmesini sağlayan değerli Hakan Sarıhan’a da teşekkürlerimi iletiyorum.

Hepinizi yürekten kutluyor, teşekkür ediyor ve sevgilerimi yolluyorum.
Sağlıkla ve sanatla kalın…

İclâl Erentürk Güçsav

Artsonline Web Art Gallery – Kasım 2020

_______________________________

Sanatçılar:

Canan Topaloğlu Hermans, Candan Seda Balaban, Esra Kizir Gökçen, Gülen Paçacı Camgöz, Hakan Sarıhan, Harika Menteş, Hatice Karadoğanİclâl Erentürk Güçsav, İlayda Uzunarslan, İnci Çokneşeli, Mine Arasan, Mustafa Uzunarslan, Nurgül Dökmeciler, Oya Tekbulut, Pelin Yazar, Pınar Partanaz, Şebnem Başaran Uzunarslan, Türkan Akkulak Koç, Türkan Karali, Zehra Çöplü

_______________________________

“Çevrimiçi Zamanlar” Karma Görsel Sanatlar Sergisi
 • Tarih: 02 Kas 2020 - 22 Kas 2020
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:İclâl Erentürk Güçsav
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

7 Yorum

 • Hakan sarıhan
  2 Kasım 2020

  Resimden seramiğe, fotoğraftan baskıya, dijitalden enstelasyona birbirinden değerli eserlerle adeta bir görsel sanatlar şöleni olmuş. Buna dahil olmaktan, bir parçası olmaktan çok mutlu oldum. Başarılı ve üretken tüm değerli sanatçı dostlarımı tek tek kutluyor, saygılarımı sunuyorum.
  Sanatsever dostlar da bence bu seçkinin kataloğundan mutlaka edinmeliler. Sanatla kalın, esen kalın. HS

 • Neşe Gümüşcüoğlu
  4 Kasım 2020

  Sevgili İclalciğim . Harika bir sergi olmuş. Bu sanatçıları bir araya getirmenden dolayı seni içten kutluyorum. Her biri birbirinden çok farklı ve tekrar tekrar izlenmeli. Ben de öyle yapıyorum. Seni ve sevgili Hakan Beyi çalışmalarınızdan ve bu sergiyi oluşturmanızdan dolayı tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgilerimle…

 • Deniz Ayhan
  4 Kasım 2020

  İclal Hanım, tebrik ederim güzel bir sergi olmuş, farklı çalışmaları bir arada görmek çok hoş oluyor.Herkesin emeğine sağlık,sevgilermle.

 • Aysun Akyuz
  7 Kasım 2020

  Bu zor zamanlarda yarattığınız guzel sergiyi ve sizi kutluyorum. Emeklerinize, ellerinize sağlık. Nice verimli, keyifli calismalar dilerim.

 • Nazan Özman
  10 Kasım 2020

  Sevgili İclal Erentürk Güçsav ve sevgili Hakan Sarıhan iki değerli, güvenilir, titiz, yapmayı planladıkları her işte en iyisini oluşturmak ve sunmak için çalışan, işlerini sevgiyle ve özveriyle uygulayan arkadaşım. Çok güzel eserlerin bir araya geldiği bu güzel sergi için her ikinizi ve katılan tüm sanatçıları kutluyorum. Yolunuz her zaman açık ve başarılarla dolu olsun.

  • 13 Kasım 2020

   Teşekkür ederim Nazan Özman, kendi adıma her daim yüreklendirici desteğini her zaman olduğu gibi yine hissediyorum. Çok zarifsin.

 • İCLÂL ERENTÜRK GÜÇSAV
  23 Kasım 2020

  ÇEVRİMİÇİ ZAMANLAR sergimize gösterilen tüm ilgi ve desteğe çok teşekkürler ederim… Farkını hissettiren, içeriğiyle ilgili “pandemi” ve “online” varolma halini gündeme taşıyan, pandeminin ilk günlerinden beri düşüncemde oluşan bir fikirdi. Bu fikrim, bir proje sergi olarak, Artsonlinegallery’de hayat buldu. Mesafe farketmeden, hem yurtiçi ve hem yurtdışından katılan sanatçılarla, “çevrimiçi” olduk. Sanatçılar, bu projenin hem öznesi hem de üretimleriyle, pandemi de dahi ,birlikte olunabileceğini, sanatın iyileştiren ve birleştiren gücüyle biraraya gelinebileceğini bu sergiyle göstermiş oldular… Beraberce önemli ve unutulmayacak bir projeyi ortaya çıkardık.
  Projeme dahil olan herkes aslında, projenin de en önemli ögesini oluşturdu…
  Bu nedenle, katılan tüm sanatçı dostlara, değerli Hakan Sarıhan’a çok çok teşekkürler ediyor ve herkesi yürekten kutluyorum…
  Daha nice projeleri hayata katabilmek umuduyla…
  Sağlıkla ve sanatla kalın 🙏🏻🧡🌿🎨

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması