Tüm Sergileri Göster

Hogir Ar “Romantik Fakat Rizomatik”

19 Eki 2020 - 08 Kas 2020
Yalın, temiz ve steril bir sunumdan oluşan çalışmaları romantik ve duygusal gibi görünen ama iyi bakıldığında çağımızda bile toplumları kıran sürgün, göç, acı, keder ve diğer toplumsal olayları, bunların ruhsal ve fiziksel enkazının izdüşümlerini gördüm çalışmalarında.

İlk anda insanı adeta tokatlayan bu zıtlık Hogir Ar’ın da özellikle duygularını ifade etmek için aradığı bir anlatım dilini de oluşturmuş aslında.

Henüz 24 yaşındaki bu genç arkadaşımın işlerini gördüğümde “işte yeni nesilden, yeni araçlarla iş yapan bir sanatçı adayımız daha karşımda” diye düşündüğümü hatırlıyorum. Kendisini tanıdıkça böyle bir sergiyi açma fikri de gelişti, olgunlaştı ve işte 2018-2019 yıllarına ait 30 dijital çalışması ile karşınızdayız.

Bu kendini yetiştirme konusunda azimli, şimdiden birçok basamağı çıkmaya başlamış olan Hogir Ar’ın ilk kişisel sergisini burada Artsonline Web Art Galeride açmış olmaktan dolayı mutluyuz.

Uğurlu gelsin diyerek, hepinize iyi izlenceler diliyorum.

Hakan Sarıhan
Artsonline Web Art Gallery-Ekim 2020
_______________________________

Çalışmalarımda hem romantik ve duygusal bir yapının olmasına gayret ederken hem de rizomatizm yani sürgün, acı, keder, göç ve diğer toplumsal olayların ruhsal ve fiziksel enkazını yani bireyin şehvi duygularını yaşarken toplumsal olayları irdelemesini de amaçlıyorum.

Rizom ya da köksap, Gilles Deleuze ve Félix Guattari tarafından geliştirilen, özdeşlik, birlik, ikili karşıtlık, hiyerarşi ve durağanlıkla karakterize olan “ağaç biçimli” klasik batı felsefesine alternatif olarak ortaya konulan oluşa, çokluğa, farklılığa, harekete ve yatay yayılmaya dayalı bir düşünce modelini ifade eder.

Rizomatik düşünce ile ağaç biçimli düşünce arasındaki fark, anlamını botanik kavramları olan ağaç ile rizom arasındaki görünüş farklılığında bulur.

Rizomatik düşünce, bu karakterinden ötürü yerleşik göstergelere karşı bir tür göçebe düşünce olarak ortaya çıkar.

Hogir Ar
Artsonline Web Art Gallery-Ekim 2020
_______________________________

Hogir Ar

1996 yılında Batman da doğdu.

Sanat hayatına geçişi kazandığı bir resim yarışmasıyla oldu.

Lise yıllarında yayımlanan Mavi Sürgün kitabıyla tanınan Hogir Ar Kürt dili edebiyatına yoğunlaşarak kaba taslak, heykel, kavramsal sanat üzerine başarılar elde etti.

Son zamanlarda dijital sanatı Kürt sanatıyla birleştirme çabası sonucunda Kürtçe, Türkçe olmak üzere birçok yabancı dergi ve fanzinlerde yer aldı.

Ar, “21 yüzyılın modern teknolojik sanatı elektronik ortamda üretilen sanat olarak dijital sanat, çağdaş bilgiyi, bakışı ve bilinci teknolojiye ilişkin kuramlar ve kavramlarla değiştirmekte ve dönüştürmekte.

Birden fazla sanatsal biçimi ya da teknik anlatımı bir arada kullanabilen dijital sanat, insanın çevresiyle, bilgiyle, teknolojiyle, estetikle olan etkileşimini sorgulamakta. Sanatçı da her yeni gelişen sanat biçiminde olduğu gibi geniş bir bağlamda ve çoklu bakışı tercih eden uzun süreli çalışmalarla tanımlanmaya ve sınıflandırılmaya çalışılmakta olduğunu dile getirip sanat anlayışının ve sanatçının yitirilmeye yüz tutmuş klasik çağın modern çağla birleşimini ele almasını ve sosyo-kültürel topluma aşılanması gerektiğini vurguluyor.

Hogir Ar Mezopotamya ya özgü motifleri dijital ortamlarda yeniden düzenleyerek kendine özgü bir yorum getirdiği çalışmalarını sanatseverlerle ilk kez Artsonline Gallery’de “Romantik Fakat Rizomatik”  adlı dijital resim sergisiyle buluşturuyor.

BİYOGRAFİSİ

_______________________________

Yasal Uyarı

Burada sergilenen tüm eserler FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASI ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz./ All Rights Reserved.
Fikir ve emeğe verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygı için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ARTSONLINE WEB ART GALLERY
_______________________________

Hogir Ar “Romantik Fakat Rizomatik”
 • Tarih: 19 Eki 2020 - 08 Kas 2020
 • Yer:www.artsonlinegallery.com
 • Düzenleyen:Hakan Sarıhan
 • Sergi Süresi:21 Gün

Galeri

Sergi Anı Defteri

4 Yorum

 • Hatice Kılıçaslan
  19 Ekim 2020

  Tebrikler, başarılarınız devamını dilerim.

 • Habip diy
  19 Ekim 2020

  Çok harika eserler hepsi birbirinden güzel ve anlamlı seni tebrik ediyorum ilk sergin sana uğur getirsin başarılarının devamını diliyorum

 • Kasım Kaçmaz
  20 Ekim 2020

  Artsonline’de gördüğüm en yaratıcı sergilerden biri.
  Sergiye gezerken, ruhunuzun derinliklerine seslenip, düşlerinizi kendi çemberine aldığını fark edeceksiniz.
  Çok teşekkürler.
  Spas braye delal.

 • Neşe Gümüşcüoğlu
  24 Ekim 2020

  Çok beğendim, başarılar dilerim.

Görüşünüz

ARTSONLINE WEB ART GALLERY – DORUK BİLİŞİM © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.
Kişisel Verilerin Korunması